Connect with us

EVENIMENT

Atenție șoferi!! Cod galben de ceaţă densă și burniță în 14 judeţe

Publicat

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, miercuri dimineaţa, mai multe atenţionări nowcasting Cod galben de ceaţă densă şi burniţă, ce vizează 14 judeţe din Transilvania, Moldova şi Oltenia.

Potrivit meteorologilor, până la ora 10:00, în zona joasă a judeţul Alba, dar şi mai multe localităţi din judeţele Mureş, Sibiu, Brăila, Satu Mare, Caraş-Severin şi Arad se va semnala ceaţă, fenomen care determină scăderea vizibilităţii, local, sub 200 de metri şi izolat sub 50 de metri.

Până la ora 9:00, va persista ceaţa şi trecător burniţa în localităţi din judeţele Bacău, Botoşani, Suceava, Iaşi, Vaslui, Gorj şi Vâlcea.

Avertizările de fenomene periculoase imediate (nowcasting) se emit pentru o perioadă de maximum şase ore, menţionează ANM. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Ilie Bolojan: Record în România. 137,5 miliarde de lei investiți în dezvoltare în 2025, cel mai mare nivel din ultimii 36 de ani

Publicat

ilie bolojan presedinte interimar.jpg






Investițiile publice realizate de statul român în 2025 au ajuns la 137,5 miliarde de lei, echivalentul a 7,2% din PIB, marcând cel mai ridicat nivel din întreaga perioadă postdecembristă. Peste jumătate din această sumă a provenit din fonduri europene, potrivit datelor prezentate sâmbătă de premierul Ilie Bolojan.

Anul 2025 intră în istoria economică a României ca fiind cel mai ambițios din punct de vedere...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Numerele la LOTO, la extragerea din 11 ianuarie, aduc premii uriașe. Reporturi de milioane de euro la tragerile Loto 6/49 şi Joker

Publicat

loteria română suplimentează fondurile de câștiguri pentru tragerile speciale loto

Numerele la LOTO, la extragerea din 11 ianuarie, aduc premii uriașe. Cele mai mari reporturi, de milioane de euro, sunt la tragerile Loto 6/49 şi Joker.

Noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 şi Super Noroc vor avea loc duminică, 11 ianuarie, după ce Loteria Română a acordat peste 27.200 de câştiguri, în valoare totală de 1,83 milioane de lei, la tragerile loto de joi, transmite Agerpres.

Potrivit unui comunicat al Loteriei Române, la Loto 6/49 se înregistrează...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

ChatGPT Sănătate, lansat de OpenAI: Va permite răspunsuri la întrebări medicale concrete, va citi analizele și va oferi sfaturi

Publicat

chatgpt sănătate, lansat de openai: va permite răspunsuri la întrebări

ChatGPT Sănătate, lansat de OpenAI: Aplicația va permite răspunsuri la întrebări medicale concrete, citirea rezultatelor analizelor de sânge și oferirea de sfaturi de sănătate adaptate utilizatorului.

Platforma condusă de Sam Altman a subliniat faptul că sănătatea este unul dintre cele mai populare subiecte pe care utilizatorii le discută cu asistentul lor de inteligență artificială.

Vezi și: Noul sistem AI de diagnosticare medicală este de 4 ori mai eficient decât medicii...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Drama unei tinere căsătorite cu un deținut care a ucis-o după eliberarea din pușcărie. Caz judecat la Curtea de Apel Alba Iulia

Publicat

drama unei tinere căsătorite cu un deținut care a ucis o

59 de femicide au avut loc în România, în anul 2025. Unul dintre ele este greu de descris în cuvinte. Este cazul unei tinere din Hunedoara, Adriana, care a fost ucisă de soțul său în bătaie. A lovit-o timp de 15 minute cu un scaun, a rupt o mătură de ea și a lovit-o cu pumnii și picioarele. În timp ce femeia se văita de durere, acesta s-a culcat lângă ea. Când s-a trezit, a văzut că Adriana era moartă.

După o condamnare la Tribunalul Hunedoara, criminalul, Augustin Lucian...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe