Connect with us

EVENIMENT

ATENȚIE, ȘOFERI! Mai multe drumuri naţionale şi judeţene, afectate de viscol

Publicat

viscol

Patru drumuri naţionale şi 16 drumuri judeţene au fost afectate din cauza viscolului, în ultimele 24 de ore, informează luni Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă.

Conform unui comunicat transmis AGERPRES, este vorba despre drumurile naţionale 73A (Braşov), DN 15C, DN 15B şi DN 2 din judeţul Neamţ şi de drumurile judeţene DJ 293, DJ 294 şi DJ 282 din judeţul Botoşani, DJ 251J (Galaţi), DJ 281, DJ 248B şi DJ 208G din judeţul Iaşi, DJ 207A, DJ 159D, DJ 207C, DJ 155B, DJ 157, DJ 155I, DJ 157A şi DJ 158, toate din Neamţ, şi DJ 209C (Suceava).

Pentru remedierea situaţiilor înregistrate, pompierii militari, împreună cu autorităţile locale, au desfăşurat misiuni pentru deblocarea a 36 de autovehicule rămase înzăpezite, în care se aflau 64 de persoane.

De asemenea, s-a intervenit, cu ajutorul autospecialelor de deszăpezire, pentru asigurarea deplasării a trei echipaje de ambulanţă cu pacienţi, dar care nu mai puteau înainta din cauza viscolului şi a zăpezii adunate pe carosabil. Toate persoanele au fost transportate în siguranţă la unităţile spitaliceşti, precizează sursa citată.

Una dintre cele mai afectate zone a fost judeţul Neamţ, unde, din cauza zăpezii viscolite pe carosabil, opt drumuri judeţene şi trei drumuri naţionale au fost temporar blocate, iar circulaţia autovehiculelor s-a desfăşurat cu dificultate.

În urma manifestării fenomenelor meteorologice caracterizate prin viscol şi strat consistent de zăpadă, în ultimele 24 de ore nu au fost înregistrate victime sau alte situaţii grave care să pună în pericol comunităţile.

Vremea rea a generat efecte în şapte judeţe (Botoşani, Braşov, Constanţa, Galaţi, Iaşi, Neamţ, Suceava, Vaslui).

O situaţie deosebită s-a înregistrat şi în judeţul Suceava, precizează IGSU, pe DJ 209C, între localităţile Măzăneşti şi Liteni-Moară, unde aproximativ 20 de autoturisme nu au mai putut înainta din cauza zăpezii viscolite pe carosabil. Circulaţia rutieră a fost temporar blocată, iar echipaje specializate au acţionat cu material antiderapant şi utilaje pentru deszăpezirea acestora. Ulterior, autoturismele şi-au continuat deplasarea fără probleme.

Acţiunile de intervenţie cu material antiderapant şi utilaje de deszăpezire continuă în judeţele Botoşani şi Neamţ pentru îndepărtarea sulurilor de zăpadă formate pe carosabil.

Evenimentele înregistrate la nivel naţional vor fi atent monitorizate de Centrul Operaţional Naţional, pentru dispunerea imediată a măsurilor menite să asigure optimizarea misiunilor de răspuns orientate spre salvarea de vieţi, arată IGSU. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Radiografia unui eșec judiciar: Cazul militarului mort prin electrocutare la Alba Iulia. Șapte ani pentru o trimitere în judecată

Publicat

aproape șapte ani și nici o sentință în cazul militarului

Pe 23 noiembrie 2025 s-au împlinit șapte ani de la moartea prin electrocutare a militarului Alexandru Orosz, pe peronul gării CFR din Alba Iulia. Șapte ani în care justiția și-a arătat neputința în rezolvarea unui caz. Șapte ani în care dosarul morții unui om a fost tărăganat pe la mai toate instanțele din Alba, Tribunalul Militar Cluj, apoi la București și din nou la Cluj Napoca.

Șapte ani în care se poate observa radiografia unui eșec judiciar. După ce dosarul a fost mutat…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Petiție pentru urgentarea proiectului de reabilitare a clădirii și reamenajare a podului Colegiului „George Barițiu” Cluj

Publicat

whatsapp image 2025 11 24 at 08.00.04 e1763964319609.jpeg






Comitetul Reprezentativ al Părinților Colegiului Național „George Barițiu” Cluj-Napoca a lansat o petiție în care cere Primăriei urgentarea finalizării și implementării proiectului de reabilitare a clădirii principale și reamenajare a podului clădirii. 

”Colegiul Național <<George Barițiu>>, o instituție cu o tradiție de peste un secol în municipiu, se confruntă în prezent cu necesitatea unor…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Cupru Min Abrud a primit un premiu de excelență pentru performanță în afaceri, în domeniul industrial

Publicat

video: cupru min abrud a primit un premiu de excelență

Cupru Min Abrud a primit un premiu de excelență din partea uneia dintre cele mai prestigioase publicații economice din România, Bursa. Premiul a fost acordat pentru performanță în afaceri, în domeniul industrial.

Directorul general Cupru Min, Mircea Goia și Bogdan Chițescu, membru CA Cupru Min au recepționat trofeul, la Gala aniversară de 35 de ani a ziarului Bursa.

”Dedic acest premiu marii familii Cupru Min, mă refer la foștii și actualii angajați ai companiei”, a…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Serele, solariile și silozurile intră la impozitare de la 1 ianuarie. Cum sunt afectați fermierii, de pachetul 2 de măsuri

Publicat

serele, solariile și silozurile intră la impozitare de la 1

Serele, solariile și silozurile intră la impozitare de la 1 ianuarie: Fermierii vor fi afectați semnificativ de noile măsuri din al doilea pachet de redresare fiscală, care introduc taxe suplimentare și elimină scutiri existente. Impozitele pentru terenurile agricole extravilane vor crește cu aproximativ 135%, iar spațiile de producție și depozitare, precum serele, solariile și silozurile, vor fi impozitate în proporție de 50%, după ce până acum erau scutite integral.

Dar, pe…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe