EVENIMENT
Atenție, șoferi! Restricții de circulație pe Autostrada A1 Deva- Sibiu. Se execută lucrări de reparații

În cursul zilei de luni, 24 mai, pe Autostrada A1 Deva – Sibiu sunt instituite restricții de circulație pe trei tronsoane de drum, din cauza lucrărilor de reparație.
Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române informează că luni pe Autostrada A1 Deva – Sibiu, sunt impuse mai multe restricții de circulație, pentru efectuarea unor lucrări, astfel:
Astfel pe km 258+100 m – 258+400 m, pe sensul Sibiu – Deva, în zona localității Cristian, județul Sibiu – restricții de circulație pe prima bandă și pe cea de urgență, pentru reparații asfaltice, în intervalul orar 08:00 – 18:00;
De asemenea pe km 285 – 286, pe sensul Sibiu – Deva, în zona localității Miercurea Sibiului, județul Sibiu – restricții de circulație pe a doua bandă, pentru colmatarea fisurilor, în intervalul orar 11:00 – 15:00;
Și pe km 251+500 m – 250+500 m, pe sensul Deva – Sibiu, în zona municipiului Sibiu – restricții de circulație pe prima bandă și pe cea de urgență pentru reparații asfaltice.
Pentru prevenirea accidentelor rutiere, polițiștii recomandă conducătorilor auto să ruleze cu prudență sporită, să crească distanța de siguranță între autovehicule şi să se asigure temeinic înaintea schimbării direcției.
EVENIMENT
Târgul „Alba Green Energy” Alba Iulia: ce detalii despre energia regenerabilă au putut afla vizitatorii. Număr record de expozanți

La Târgul „Alba Green Energy”, care s-a desfășurat în perioada 30 septembrie-1 octombrie, publicul s-a arătat interesat de tehnologiile legate de eficiența energetică și de producere a energiei regenerabile.
Au fost prezente firme expozante, într-un număr record, la a 11-a ediție a evenimentului.
Evenimentul este dedicat dezvoltării pieței locale în ceea ce privește soluțiile pentru eficiența energetică și de producere a energiei regenerabile. A urmărit și a atins…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Săptămâna trecută a avut loc deschiderea oficială – „Grand Opening” – a Clinicii Stomatologice Rotar. În cadrul unui eveniment de tip „uși deschise”, prieteni, colaboratori, membri ai comunității medicale, artiști plastici, arhitecți și designeri au putut interacționa, vizita și descoperi spațiile pline de lumină și eleganță ale clinicii. Pe lângă amfitrionii casei, Andi Moisescu a dezvăluit pas cu pas conceptul acestui eveniment, „DETALIUL EXECUTAT…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Riscul depresiei la copii crește odată cu creșterea perioadei petrecute pe rețelele sociale

Consilierul prezidenţial Diana Păun consideră că social media are un impact semnificativ asupra sănătăţii mintale şi bunăstării copiilor şi adolescenţilor şi afirmă că odată ce creşte timpul petrecut de minori pe social media, cresc riscurile depresiei şi anxietăţii, potrivit Agerpre.
„Observăm cu toţii expansiunea fără precedent a mediului virtual şi impactul semnificativ pe care acesta îl are asupra tinerilor şi asupra societăţii în general.
Odată cu…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Despăgubiri de peste un milion de lei pentru sute de agricultori din Alba care au fost afectați de secetă pedologică

Sute de agricultori din Alba au fost despăgubiți cu peste un milion de lei, pentru culturile agricole care au fost afectate de seceta pedologică din 2022.
Mai exact este vorba despre 300 de utilizatori de terenuri cu destinație agricolă care au fost despăgubiți cu suma totală 1.200.000 lei, pentru culturile agricole înființate în primăvara anului 2022, în suprafață de 6914,08 hectare, afectate de seceta pedologică.
Este vorba despre agricultorii care au terenuri ce au fost…
Citește mai mult pe Alba24.ro