EVENIMENT
Atenție șoferi! Restricţii de trafic pe Autostrada A1 București – Pitești din cauza unor lucrări

Traficul se desfăşoară cu restricţii, miercuri, pe prima bandă a Autostrăzii A1 București – Pitești, sensul către Pitești, și pe banda a doua către București din cauza unor lucrări.
Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliției Române informează că traficul rutier va fi restricționat miercuri, până la ora 16.00, pe Autostrada A1 București – Pitești, între kilometrii 58+500 metri – 60, pe sensul către Pitești, pe prima bandă, pentru efectuarea lucrărilor de reparații la covorul asfaltic.
De asemenea, pe sensul către București, banda a doua va fi este restricționată, între kilometrii 100+200 metri – 99, pentru colectarea nisipului din zona mediană.
Șoferii sunt sfătuiți să adapteze viteza de deplasare, să semnalizeze și să se asigure temeinic înaintea schimbării benzii de circulație. MEDIAFAX

Românii cu venituri mici vor primi vouchere de 50 de lei lunar pentru plata facturilor la energie electrică, începând cu 1 iulie 2025, printr-un nou mecanism de sprijin dedicat consumatorilor vulnerabili.
Măsura vizează aproximativ 2,1 milioane de gospodării și face parte dintr-un program coordonat de Ministerul Energiei, împreună cu Ministerul Muncii.
Vouchere de 50 de lei pentru plata facturilor la energie
Ministrul Energiei spune că impactul bugetar pentru acest…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Angajări la stat: posturi vacante în instituții publice din Alba. Calendar și condiții pentru candidați

Angajări la stat: posturi vacante în instituții publice din Alba. În această perioadă, sunt organizate concursuri pentru ocuparea posturilor vacante în instituții publice.
Persoanele care doresc să participe la selecție trebuie să îndeplinească mai multe condiții. Acestea se referă la studii, vechimea de muncă și alte cerințe.
Lista posturilor vacante
Angajări la stat. Alba Iulia
Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia
- medic specialist/primar cardiologie
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Festivalul-concurs ”Cultură pentru cultură” 2025, a doua etapă, duminică, la Castelul Sâncrai. Programul evenimentului

Duminică, 29 iunie, Castelul Sâncrai din județul Alba devine, pentru o zi, centrul viu al tradițiilor, obiceiurilor și valorilor transmise din generație în generație în spațiul rural românesc.
Sub egida Consiliului Județean Alba și a Centrului de Cultură „Augustin Bena”, se desfășoară a doua etapă a prestigiosului Festival-Concurs de Tradiții și Obiceiuri „Cultură pentru Cultură”.
Considerat reper în Europa rurală pentru conservarea patrimoniului cultural…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Originea COVID-19, încă un mister. Virusul vine de la animale sau din laborator. Ce cred cei de la OMS

Organizația Mondială a Sănătății susține că pandemia de COVID-19 a avut, cel mai probabil, o origine naturală, prin transmitere de la animale la oameni, însă recunoaște că nu poate exclude nicio ipoteză, în lipsa informațiilor esențiale pe care China refuză să le furnizeze.
Un raport recent al Grupului consultativ științific pentru originile noilor agenți patogeni (SAGO), format din 27 de experți internaționali, concluzionează că „transmiterea…
Citește mai mult pe Cluj24.ro