EVENIMENT
Atenție, șoferi! Se circulă cu restricții pe mai multe sectoare de drum din județul Vâlcea
Traficul se va desfășura restricționat, joi, 27 iulie, pe mai multe drumuri din județul Vâlcea, din cauza efectuării unor lucrări.
Potrivit IOJ Vâlcea, în data de 27.07.2023, în funcție de condițiile meteo, sunt impuse restricții de circulație astfel:
– Pe sectorul de drum DN 7 km 169+800 – km 174+900, pe raza localitățiilor Budești-Goranu se lucrează la aplicare marcaje rutiere transversale( treceri de pietoni) între orele 08:00 – 16:00.
Circulația rutieră se desfășoară pe 1/2 în zona trecerilor de pietoni.
– Pe sectorul de drum DN 7 km 180+000 – km 181+000 pe raza localității Bujoreni se lucrează la frezare refulari între orele 05:00 – 09:00.
Circulația rutieră se desfășoară pe 1/2 din cale dirijată de piloți circulație
– Pe sectorul de drum km 120+500 – km 135+400 pe raza localitățiilor Vlădești-Olănești se lucrează la aplicare marcaje transversale între orele 08:00 – 18:00.
Circulația rutieră se desfășoară pe 1/2 din cale dirijată prin indicatoare.
– Pe sectorul de drum DN 64 km 126+500 – km 126+800 pe raza localității Păușești-Măglași se lucrează la intretinere curentă pod între orele 08:00 – 16:00.
Circulația rutieră se desfășoară pe 1/2 din cale dirijată de piloți de circulație.
– Pe sectorul de drum DN 65C km 65+000 – km 95+000 pe raza localitățiilor Fartatesti – Popești se lucrează la foraje geotehnice între orele 08:00 – 16:00.
Circulația rutieră se desfășoară pe 1/2 cale dirijată de piloți de circulație.
– Pe sectorul de drum DN 65C km 69+000 – km 81+000 pe raza localitățiilor Ladesti – Roiesti se lucrează la cosit vegetație între 08:00 – 16:00.
Circulația rutieră se desfășoară pe 1/2 cale în zona utilajului de cosit.
– Pe sectorul de DN 7A km 33+000 – km 36+000 în extravilanul localității Valea Macesului se lucrează la tăiere vegetație pentru crearea vizibilității în curbele deosebit de periculoase între orele 08:00 – 16:00.
Circulația rutieră se desfășoară pe 1/2 din în zona utilajului de tăiere vegetație.
EVENIMENT
U-BT merge la Podgorica pentru duelul cu SC Derby. Mihai Silvășan: Niciun meci în ABA nu e ușor, cu atât mai puțin în deplasare
U-Banca Transilvania are parte de un nou meci în deplasare, de această dată în Muntenegru, la Podgorica, acolo unde o va întâlni pe SC Derby, KK Studentski Centar, în a șaptea etapă din Liga Adriatică. Meciul este programat vineri, 14 noiembrie, de la ora 19:30.
Studentski Centar, sau SC Derby, este un club de baschet înființat în 1998, în Podgorica, Muntenegru. Clubul a fost fondat cu scopul de a crește…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
România, cea mai riscantă zonă rutieră din UE. Țările din estul Europei, în topul accidentelor mortale
România este cea mai riscantă zonă rutieră din UE, potrivit celor mai recente date Eurostat. Regiunile Sud-Vest Oltenia și Sud-Est depășesc 100 de decese la un milion de locuitori, situându-se în topul celor mai periculoase din UE, într-un contrast puternic cu marile capitale vest-europene, unde mortalitatea rutieră este chiar de zece ori mai mică.
Sud-estul Uniunii Europene continuă să fie zona cu cele mai multe decese rutiere, potrivit celor mai recente date Eurostat publicate…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Fostul comisar al BCCO Alba Iulia, Traian Berbeceanu, va primi daune de peste 200.000 de euro din partea Statului Român
Fostul comisar al BCCO Alba Iulia, Traian Berbeceanu, a câștigat un proces cu Statul Român. Mai exact, Statul a fost obligat de instanță să îi plătească fostului polițist peste 200.000 de euro daune morale și materiale.
Berbeceanu s-a judecat cu Statul Român după ce a fost arestat ilegal timp de 30 de zile. Decizia a fost dată de magistrații Tribunalului Hunedoara, în data de 14 noiembrie 2025.
Potrivit știridinhunedoara.ro, Traian Berbeceanu s-a văzut nevoit să deschidă…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Salvatorii care au nevoie de salvare: Burnout-ul din sistemul medical, analizat la Cluj în cadrul întâlnirilor Hacking Work
Medici, psihologi și reprezentanți ai instituțiilor europene s-au întâlnit, joi seara, la Cluj-Napoca în cadrul evenimentului “Întâlnirile Hacking Work”, pentru a discuta despre fenomenul burnout-ului din sistemul medical, o problemă tot mai gravă în rândul profesioniștilor din sănătate. Aceasta este provocată de suprasolicitare, lipsa sprijinului psihologic și presiunea continuă din spitale.
Discuțiile…
Citește mai mult pe Cluj24.ro


