Connect with us

EVENIMENT

Atenție ȘOFERI! Se ridică temporar restricţiile de tonaj pe Tronsonul 3 al Autostrăzii Lugoj-Deva

Publicat

Ministrul Transporturilor, Lucian Bode, a anunţat, miercuri, în şedinţa de Guvern, că începând de joi Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere va ridica temporar restricţiile de tonaj pe Tronsonul 3 al Autostrăzii Lugoj-Deva.

"Astăzi, situaţia Autostrăzii Lugoj - Deva, parte componentă a coridorului european principal Constanţa - Bucureşti - Piteşti - Sibiu - Nădlac, cu cei 100 de km de autostradă, se prezintă în felul următor: avem 66 de km de autostradă pe care se circulă fără restricţii, avem 21 de km în Lotul 3, unde se circulă cu restricţii de viteză şi de tonaj, avem 4 km din Lotul 2, muzeu în aer liber, sunt finalizaţi în proporţie de 75%, dar nerecepţionaţi şi avem 9 km din Lotul 2, celebra secţiune a urşilor, secţiunea E, nerealizaţi. Obiectivul nostru este să finalizăm lucrările la această autostradă, astfel încât circulaţia să se desfăşoare în condiţii de siguranţă şi fără restricţii. Aşadar, domnule prim-ministru, vă informez că începând de mâine, 28 mai 2020, Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere va ridica temporar restricţiile de tonaj pe Tronsonul 3, cei 21 de km dintre Holdea şi Ilia", a declarat Lucian Bode, întrebat de premier ce se întâmplă pe Autostrada Lugoj-Deva.

El a reamintit că actuala guvernare a preluat, în noiembrie 2019, "21 de km de muzeu în aer liber", iar pe 24 decembrie a decis "deschiderea traficului pe acest tronson de autostradă, cu restricţii de viteză şi de tonaj, în baza expertizelor realizate la comanda Companiei de Drumuri şi în urma finalizării intervenţiei la podul peste Mureş". AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Frații Pavăl de la Dedeman cumpără lanțul de supermarketuri Carrefour România. Tranzacția ar ajunge la 823 milioane de euro

Publicat

carrefour.jpg






Grupul francez Carrefour a anunțat oficial joi că a intrat în negocieri exclusive cu Paval Holding, vehiculul de investiții al fraților Pavăl, proprietarii Dedeman, pentru vânzarea tuturor operațiunilor sale din România, evaluate la aproximativ 823 milioane de euro.

Tranzacția face parte dintr-un amplu proces de analiză strategică început la nivel global și ar putea fi finalizată în a doua jumătate a anului...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Cum a arătat protestul AUR la Alba Iulia: ”Turul doi înapoi”, ”Georgescu președinte” și teorii ale conspirației

Publicat

video: cum a arătat protestul aur la alba iulia: ”turul

O mână de oameni s-au adunat în zona Mercur City Center, joi 12 februarie, la ora 12.00, în Alba Iulia, pentru a protesta. Este vorba despre un protest susținut de partidul extremist AUR.

Deși protestul era anunțat ca fiind unul împotriva impozitelor, cei prezenți peste stradă de Sinagoga din Alba Iulia au avut alte teme de protest. 

Mai exact, clasicele teme rostogolite și pe internet. Printre cei maxim 25-30 de oameni care au răspuns pozitiv la protestul promovat de George...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Condițiile în care se declară inactivitatea fiscală a firmelor, ca urmare expirării mandatului administratorilor: Precizări ANAF

Publicat

ccr dezbate sesizarea Înaltei curți de casație și justiție privind

Condițiile în care se declară inactivitatea fiscală a firmelor, ca urmare expirării mandatului administratorilor sau a unor modificări legislative recente: Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) precizează că au rămas neschimbate criteriile pentru declararea inactivității fiscale în ceea ce privește mandatul administratorilor.

Precizările oficiale de la ANAF vin în contextul apariției în spațiul public a unor informații false pe acest subiect.

ANAF nu declară...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Investiție de 10 milioane euro la Iclod. O firmă ridică o fabrică de ultimă generație și aduce până la 150 de locuri de muncă

Publicat

fabrica iclod.jpg






Compania Norstal Steel Structures investește 10 milioane de euro într-un proiect important pentru dezvolatarea economică a comunei Iclod.

Proiectul vizează construirea unei fabrici moderne de structuri metalice, orientată către piața scandinavă și proiectată la cele mai înalte standarde europene de calitate.

Noua unitate industrială este gândită încă din faza de proiect pentru a respecta integral standardele...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe