EVENIMENT
ATENȚIE, ȘOFERI! Trafic cu restricții din cauza unor transporturi agabaritice
Traficul rutier se va desfășura cu restricții joi seară și în noaptea de joi spre vineri, din cauză a cinci transporturi agabaritice.
Potrivit Centrului INFOTRAFIC din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române informează că, în această seară, se vor efectua două transporturi agabaritice, astfel:
– începând cu ora 18.00, pe ruta: PTF Nădlac II – Autostrada A1 – Holdea – DN 68A – Autostrada A1 – Autostrada A10 – Cluj-Napoca; transport format dintr-un camion cu masa de 95 tone;
– începând cu ora 20.00, pe ruta: Oltenița – DN 4 – DNCB – Berceni; transport format dintr-un camion cu masa de 146 tone și lățimea de 6,3 metri;
– începând cu ora 22.00, pe ruta: PTF Giurgiu – DN 5B – Ghimpați – DN 6 – DNCB – Autostrada A1 – Vama Pitești; transport format dintr-un camion cu masa de 99 tone;
– începând cu ora 22.00, pe ruta: Târgu Jiu – DN 67 – Motru – DN 67 – Drobeta Turnu Severin – DN 6 – Orșova; transport format dintr-un camion cu lățimea de 5,1 metri;
– începând cu ora 02.00, pe ruta: PTF Nădlac II – Autostrada A1 – DN 6 – Drobeta Turnu Severin; transport format dintr-un camion cu masa de 97,5 tone.
Transporturile vor fi însoțite pe traseele precizate de echipaje de poliție rutieră.
EVENIMENT
FOTO. Razie de noapte la Cluj. 11 șoferi prinși băuți la volan și unul sub influența drogurilor
Serviciul Rutier Cluj a desfășurat o amplă acțiune cu forțe mărite în noaptea de 8 spre 9 noiembrie, între orele 18:00 și 04:00, având ca scop reducerea riscului rutier și creșterea disciplinei în trafic.
Eforturile polițiștilor s-au concentrat pe depistarea și scoaterea din trafic a șoferilor care au consumat alcool sau droguri.

În cadrul operațiunii, au fost efectuate 498 de testări pentru…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Acces rapid la medici și istoricul medical. România introduce platforma digitală națională pentru pacienți
Românii vor putea face programări la medic și își vor putea consulta istoricul medical direct de pe telefon sau laptop, prin noua Platformă informatică a asigurărilor sociale de sănătate (PIAS), aflată în faza finală de dezvoltare.
Anunțul a fost făcut de ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, care a precizat că sistemul va intra în testare în luna decembrie, în centre pilot, înainte de lansarea la…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Secția 6 Poliție Rurală Florești a fost sesizată în această seară, în jurul orei 21:10, cu privire la dispariția minorei ALBU ALINA-COSMINA, în vârstă de 17 ani.
Potrivit IPJ Cluj, în data de 8 noiembrie, în jurul orei 15.00, minora a plecat voluntar de la domiciliu din comuna Florești, iar până în prezent nu a mai revenit.
Semnalmente minoră
- înălțime aproximativă 1,65 m, greutate aproximativă 47…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Cauciucuri de iarnă: ce prevede legea, când devin obligatorii și ce amenzi riscă șoferii. De ce trebuie să fie marcate cu M și S
Scăderea temperaturilor și apariția zăpezii, poleiului sau gheții marchează începutul sezonului rece și, implicit, perioada în care șoferii trebuie să se asigure că mașinile lor sunt echipate corespunzător. Conform Codului Rutier, anvelopele de iarnă sunt obligatorii atunci când se circulă pe drumuri publice acoperite cu zăpadă, gheață sau polei, indiferent de dată sau de zona țării.
Legea nu impune o dată fixă pentru montarea cauciucurilor de iarnă, ci stabilește clar…
Citește mai mult pe Alba24.ro

