EVENIMENT
FOTO/ VIDEO: Trafic în condiţii DIFICILE. A plouat cu gheță și s-a format derdeluș pe șosea, pe Autostrada A1 și pe DN1

Traficul rutier se desfăşoară, luni dimineaţa, în condiţii de ploaie îngheţată pe DN1, zona Bradu, unde drumarii le solicită şoferilor să circule cu prudenţă, acesta fiind un fenomen meteo greu de combătut, potrivit Direcţiei Regionale de Drumuri şi Poduri Braşov.
De asemenea, a fost grindină pe Autostrada A1 Sebeș-Sibiu și s-a circulat în condiții dificile.
Poliția a atenționat șoferii să manifeste prudență mărită în trafic.
„Pe DN1 în judeţul Sibiu, zona Bradu, a apărut ploaia îngheţată. Se acţionează cu materiale antiderapante in zonă, dar le cerem şoferilor să circule cu prudenţă în zona respectivă, ploaia îngheţată fiind foarte greu de combătut”, au transmis reprezentanţii Direcţiei Regionale de Drumuri şi Poduri Braşov.
Şi pe A1 Sibiu – Deva, în zona municipiului Sibiu, se circulă în condiţii de „ploaie torenţială, grindină şi vânt puternic”.
Centrul InfoTrafic din Inspectoratul General al Poliției Române a atenționat, luni dimineața, șoferii care se deplasau pe autostrada A1 Sibiu – Deva să conducă cu prudență sporită și să reducă viteza de deplasare, întrucât pe tronsonul kilometric 247 – 254, în zona municipiului Sibiu, circulația rutieră se desfășura în condiții de ploaie torențială, grindină și vânt puternic.
Fenomene meteo extreme mai sunt posibile, astăzi, cel puțin până la ora 18.00.
EVENIMENT
Comunicat deputatul PSD de Alba, Adrian Bara: Dezvoltarea rețelei de medicină de familie trebuie să devină o prioritate națională

Dezvoltarea rețelei de medicină de familie este esențială pentru un popor cu oameni sănătoși, creșterea speranței de viață și a calității vieții, în întreg ansamblul ei. Medicii de familie sunt primul punct de contact pentru pacienți de la cele mai fragede vârste și până la bătrânețe, iar o relație bună între pacienți și aceștia este extrem de importantă.
Medicii de familie joacă un rol extrem de important în ceea ce privește îngrijirea primară și pe termen…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Fetițele de la echipa Phoenix Suns, a Liceului ”Avram Iancu”, inele de campion la baschet, la Junior NBA League România

O premieră absolută a fost înregistrată la sfârșitul săptămânii trecute când singura echipă din competiția Junior NBA League România, formată majoritar din fete, a câștigat inelele de campion la evenimentul Finals care a avut loc în Sala Polivalentă din Târgu Mureș
Echipa Phoenix Suns, reprezentând Liceul Teoretic ”Avram Iancu” din Cluj-Napoca, antrenată de prof. Lucian Filip, a trecut clar în finală de reprezentanta Conferinței de Est, Cleveland…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Foto: Lucrările avansează la parcarea din Alba Iulia, construită în locul fostului bloc ”Turturica”

Lucrările avansează la prima parcare supraetajată din Alba Iulia, ridicată în locul fostului blog G2 – Turturica din cartierul Cetate.
Implementarea proiectului a început în august 2024. Noua parcare supraetajată urmează să fie finalizată până la sfârșitul lunii august 2025. Investiția totală se ridică la 11.734.486 de lei, fără TVA.
Potrivit proiectului, parcarea supraetajată va avea un regim de înălțime P+2E și o capacitate de 144 locuri de parcare, din care 5…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Expoziție de iepuri la Vințu de Jos, 20-22 iunie: Vor putea fi admirate peste 300 de exemplare din 25 de rase

Vintu de Jos va găzdui în perioada 20-22 iunie, cea de-a patra ediție a Expoziției Regionale de Iepuri Tineret, un eveniment de referință pentru pasionații de cunicultură, organizat de Asociația Clubul Crescătorilor de Iepuri de Rasă din Ardeal.
Evenimentul reunește peste 305 exemplare de pui de iepuri din 25 de rase, inclusiv cele trei rase românești omologate, esențiale pentru păstrarea și promovarea patrimoniului genetic național.
Expozanții sunt crescători recunoscuți,…
Citește mai mult pe Alba24.ro