EVENIMENT
Atenție, șoferi! Trafic îngreunat pe mai multe drumuri naționale, din cauza unor transporturi agabaritice

Traficul se va desfășura cu restricții, în noaptea de sâmbătă spre duminică, pe mai multe drumuri naționale, din cauza unor transporturi agabaritice.
Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române informează că în data de 7 mai, începând cu ora 00.15, se va desfășura un transport agabaritic pe următoare rută: PTF Borș I – DN 1 – Oradea – DN 1 – Gilău – A3 – A10 – A1 Sibiu – DN7 – DN64 – Drăgășani – DN 65 – Balș – Craiova (Depou Bd. Dacia).
Transportul este format dintr-un camion cu greutatea de 88 de tone.
De asemenea, duminică, 7 mai, începând cu ora 19:00, se va desfășura un transport agabaritic pe următoare rută: Port Constanța Sud-Agigea – Hârșova – Giurgeni – Slobozia – DN 2 – Afumați – DNCB – A1 – loc. Catanele, jud. Argeș.
Transportul este format dintr-un camion cu greutatea de 130,5 tone.
Ambele transporturi vor fi însoțite pe traseele precizate de echipaje ale poliției rutiere.
EVENIMENT
Bosch și Volkswagen vor să obțină un salt tehnologic privind conducerea automatizată a unui autoturism, printr-un soft propriu

Bosch și Volkswagen au anunțat un parteneriat major pentru a aduce condusul automatizat de la un produs de nișă la un produs de masă, începând cu anul viitor.
Această colaborare are ca scop să facă tehnologia accesibilă pentru milioane de șoferi, acoperind segmentele de piață de la cele de volum până la cele premium, potrivit Techrider.ro, care citează FinanzNachrichten.
Mathias Pillin, Chief Technology Officer al diviziei de automobile de la Bosch, a declarat pentru…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO ACCIDENT RUTIER GRAV la Aiud: Un șofer în stop cardio-respirator. Salvatorii au început manevrele de resuscitare

Un accident rutier a avut loc marți, 12 august, în jurul orei 17.00, pe raza municipiului Aiud.
Din primele informații primite de reprezentanții ISU Alba, în accidentul rutier ar fi implicat un autoturism. În urma accidentului o persoană ar fi rănită și s-ar afla în stare de inconștiență. Acesta nu ar fi încarcerată între fiarele mașinii au mai transmis reprezentanții ISU Alba.
La fața locului intervin pompierii din Aiud cu o autospecială de stingere și un echipaj de…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC) atrage atenția în legătură cu înmulțirea tentativelor de fraudă prin telefon (vishing) și recomandă să nu fie furnizate date confidențiale prin telefon.
„Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC) avertizează cu privire la înmulțirea tentativelor de fraudă prin telefon (vishing). Infractorii cibernetici sunt din ce în ce mai…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Duminică: „Suflet de Român”, spectacol folcloric extraordinar la Palatul Principilor din Alba Iulia. Program artistic și invitați

În inima Cetății Alba Carolina, în curtea interioară a Palatului Principilor Transilvaniei, într-un spațiu încărcat de istorie, va avea loc duminică, 17 august, de la ora 19:00, un eveniment cultural excepțional. Este vorba despre „Suflet de Român”, un spectacol folcloric extraordinar dedicat identității naționale și unității românilor din diferite colțuri ale lumii.
Evenimentul va aduce împreună voci reprezentative, ansambluri de prestigiu și artiști de renume din…
Citește mai mult pe Alba24.ro