EVENIMENT
ATENȚIE, ȘOFERI! Trafic INTENS pe sensul către Capitală al Autostrăzii A2 București – Constanța. Rute alternative

Traficul este intens, duminică după-amiază, pe sensul către Capitală al Autostrăzii A2 București – Constanța, iar pe unele porțiuni se circulă în coloană.
Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliţiei Române informează că la această oră pe Autostrada A2 Bucureşti – Constanţa, pe sensul către Capitală, valorile de trafic sunt ridicate, iar pe anumite tronsoane se circulă în coloană.
Pentru evitarea aglomerării, recomandăm următoarele rute alternative:
– DN 2A Constanța – Hârșova – Slobozi – Urziceni – DN 2 – București;
– A2 – Fetești sau Drajna – DN 3A – Lehliu-Gară – DN 3 – Fundulea – București.
Reamintim că, până la finalul lunii mai, pe autostrada A2 București – Constanța, pe tronsoanele kilometrice 11-17 și 27-33, se circulă deviat de pe sensul către București (calea 2) pe sensul către litoral (calea 1), traficul desfăşurându-se pe câte o bandă pentru fiecare direcție. Măsura este impusă în vederea efectuării de lucrări de reabilitare a părții carosabile. De asemenea, a fost închis și nodul rutier de acces în localitățile Cernica şi Bălăceanca, județul Ilfov, fiind restricționată circulația pe breteaua de intrare/ieșire din autostradă și DNCB, pe sensul Constanța – București.
Conducătorii auto care încheie coloane de autovehicule ce încetinesc sau opresc brusc sunt sfătuiți să pună în funcţiune luminile de avarie, pentru a-i atenţiona pe şoferii din spate să reducă din timp viteza.
EVENIMENT
Concert de chitară în muzeul Principia din Alba Iulia: Maxim Belciug aduce un solo de chitară într-un spațiu încărcat de istorie

Cântărețul Maxim Belciug va susține un recital de chitară vineri, 22 august, în muzeul Principia din Alba Iulia. Este un recital solo, unde acordurile de chitară vor răsuna printre vestigiile romane din muzeul Principia.
Maxim Belciug activează de 30 de ani în slujba chitarei și a muzicii, iar traseul său solistic l-a purtat atât pe toate marile scene ale țării, cât și în străinătate (Serbia, Ungaria, Polonia, Austria, Franța, Belgia, Scandinavia, Italia, Spania etc.).
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: Creșa din Parcul Arini din Sebeș a fost recepționată. Cum arată clădirea și cât a costat

Noua creșă din cartierul Aleea Parc din Sebeș a fost recepționată, a transmis primarul Dorin Nistor. Valoarea totală a investiției este de circa 5 milioane de lei, majoritatea fondurilor fiind dintr-o finanțare europeană.
Creșa a fost construită pe amplasamentul fostei centrale termice care se afla în ruină. Astfel, noua creșă are o suprafață desfășurată de circa 900 de metri pătrați și un regim de înălțime de parter și etaj.
În incinta acesteia vor putea fi…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Mitropolitul Andrei a condus procesiunea de la Gherla la Mănăstirea Nicula. Sute de pelerini l-au însoțit pe jos

Joi, 14 august, a avut loc tradiționala procesiune de la Biserica Sfântul Nicolae din parcul central al orașului Gherla la biserica de lemn din incinta Mănăstirii Nicula.
Aceasta a fost condusă de către IPS Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, însoțit de un sobor de arhierei, preoți și diaconi, din care au făcut parte și Preasfințitul Părinte Timotei, Episcopul Ortodox Român al Spaniei și Portugaliei.
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Reguli și calendare la Evaluare Națională, Bacalaureat și Admitere liceu 2026-2027. Ordinele au fost lansate în consultare publică

Ministerul Educației a publicat, în consultare publică, calendarele și regulile pentru Evaluarea Națională 2026, Bacalaureatul 2026 și Admiterea în învățământul liceal 2026-2027.
Documentele stabilesc datele probelor scrise și orale, perioadele simulărilor, procedurile de contestații și criteriile de repartizare computerizată, precum și noutăți importante privind vizualizarea lucrărilor și organizarea locurilor speciale.
Evaluarea Națională 2026 – calendar, reguli și…
Citește mai mult pe Alba24.ro