EVENIMENT
ATENȚIE, ȘOFERI! Trafic restricționat pe Drumul Național 65 - European 574, în județul Olt
Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române informează că astăzi, 25.06.2022, în intervalul orar 07:00 - 21:00, traficul rutier pe Drumul Național 65 - European 574, va fi restricționat între localitățile Slatina și Valea Mare, județul Olt, la kilometrul 57 + 100 metri, ca urmare a lucrărilor desfășurate la Drumul Expres 12 (DEx 12).
Astfel, circulația se va desfășura alternativ, pe sensul de deplasare Slatina către Pitești, fiind folosiți piloți de trafic pentru dirijarea autovehiculelor.
ATENȚIE, ȘOFERI! Trafic restricționat pe Drumul Național 65 - European 574, în județul Olt: INFOTRAFIC recomandă
INFOTRAFIC recomandă conducătorilor de vehicule cu masa totală maxim autorizată mai mică de 3,5 tone să folosească, ca rută ocolitoare - Drumul Județean 653, respectiv Drumul Județean 657, ce tranzitează localitatea Valea Mare.
Polițiștii rutieri vor fi în zonă pentru monitorizarea și fluidizarea circulației și recomandă șoferilor să ruleze cu mare atenție în zona lucrărilor, să păstreze distanța de siguranță între autovehicule și să circule cu viteză redusă.
EVENIMENT
U-BT Cluj, învinsă în Italia după o cursă dramatică de urmărire. Veneția se impune în derby-ul serii din EuroCup
U-BT Cluj-Napoca a avut miercuri seară una dintre cele mai dificile deplasări ale sezonului, pe terenul formației Umana Reyer Veneția, în etapa a 13-a din BKT EuroCup. Clujenii au pierdut meciul cu scorul de 90 la 83.
Meciul, început la ora 21:00, a adus față în față două echipe aflate în formă excelentă, dornice să își consolideze poziția în zona superioară a Grupei A.
Repriză începută sub...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Măsuri de URGENȚĂ și interdicții dispuse în Alba: Permanență la primării și posibile restricții de circulație. Lista completă
Măsuri de URGENȚĂ și interdicții dispuse în Alba: Autoritățile județene din Alba au dispus o serie de măsuri de urgență și interdicții, în contextul căderilor masive de zăpadă și al prognozei meteo nefavorabile pentru perioada următoare. Prefectul județului Alba, Nicolae Albu, a solicitat tuturor primăriilor să transmită situația problemelor din teritoriu, iar în urma centralizării acestora a fost convocată, miercuri seara, o ședință extraordinară a Comitetului...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Incendiu puternic la un atelier auto din Cluj-Napoca. Intervin trei autospeciale și echipaje SMURD
Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca intervin, miercuri seara, pentru stingerea unui incendiu izbucnit în incinta unui atelier auto situat pe Calea Dezmirului din municipiu.
Flăcările se manifestă pe o suprafață de aproximativ 200 de metri pătrați, potrivit informațiilor preliminare transmise de ISU Cluj.
Din fericire, până la această oră nu au fost semnalate victime și nu există persoane care...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Câte zile nu ai voie să speli haine după Bobotează? Tradiții, superstiții și adevărul din spatele obiceiului
Boboteaza, marcată în fiecare an pe 6 ianuarie, încheie ciclul sărbătorilor de iarnă și este una dintre cele mai puternice sărbători din calendarul ortodox.
Momentul amintește de Botezul Domnului în Iordan, iar ritualurile de sfințire a apei transformă această zi într-una cu o încărcătură profund spirituală.
Potrivit Alba24, Agheasma Mare sfințită în această zi este considerată un simbol al...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
