EVENIMENT
Atenție șoferi! Trei ore de aşteptare la intrarea în România prin PTF Nădlac I şi 40 de minute la Nădlac II
Punctul de Trecere a Frontierei (PTF) Nădlac I este din nou aglomerat, duminică dimineaţă, şi se aşteaptă trei ore pentru efectuarea formalităţilor de intrare în România, iar la PTF Nădlac II, 40 de minute.
Potrivit aplicaţiei online a Poliţiei de Frontieră care monitorizează traficul la frontiere, la Nădlac I sunt deschise şapte artere de intrare, cu tot atâtea puncte fixe de control, la care se adaugă 12 staţii mobile pentru verificarea documentelor. La Nădlac II, sunt deschise şase artere de intrare.
Reprezentanţii Poliţiei de Frontieră Arad au declarat, pentru AGERPRES, că la Nădlac I s-a înregistrat un trafic mai mare în ultimele 24 de ore, pe ambele sensuri de tranzitare. Pe aici au intrat în România 5.850 de persoane cu 1.600 de mijloace de transport şi au ieşit 4.350 de persoane cu 1.100 de mijloace de transport.
Totuşi, în afară de aglomeraţie, un alt motiv pentru timpii mari de aşteptare la intrarea în ţară îl reprezintă "controalele amănunţite efectuate în vederea prevenirii răspândirii COVID-19", respectiv triajele epidemiologice.
Pe sensul de ieşire din România, traficul se desfăşoară normal şi se aşteaptă 10-15 minute pentru formalităţi, la toate punctele de trecere din judeţul Arad.
Vineri, ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, a anunţat că Ungaria a ridicat restricţia de tranzitare a teritoriului în anumite intervale orare, astfel că tranzitarea acestei ţări se face în permanenţă, ceea ce ar fi urmat să elimine momentele cu aglomeraţie ridicată din unele puncte de frontieră.
"Traficul se desfăşoară în condiţii normale, civilizate", a afirmat ministrul, aflat într-o vizită la PTF Nădlac I. AGERPRES
Pe măsură ce ne apropiem de sfârșitul anului, astrele ne pregătesc o săptămână plină de emoții, reflecții și ocazii neașteptate.
Iată ce ne rezervă horoscopul pentru perioada 22-28 decembrie.
Berbec (21 martie – 19 aprilie)
Energia ta va fi la cote maxime în această săptămână. Este un moment potrivit să închei proiecte începute și să planifici obiective pentru anul următor. Relațiile...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Horoscop săptămâna 22-28 decembrie: Perioada Crăciunului aduce o tranziție magică spre Anul Nou. Zilele încep să crească
Horoscop săptămâna 22-28 decembrie: Săptămâna Crăciunului este una specială, în care timpul pare să curgă altfel. Între 22 și 28 decembrie 2024, ne aflăm într-o perioadă de tranziție magică, când lăsăm în urmă greutățile anului vechi și ne pregătim să îmbrățișăm noul început care se profilează la orizont.
Solstițiul de iarnă tocmai a trecut, iar zilele încep să crească treptat, aducând cu ele simbolic mai multă lumină în viețile noastre.
Soarele în...
Citește mai mult pe Alba24.ro
U Cluj a primit duminică vizita echipei FC Farul Constanța, în etapa a 21-a din Superligă, ultima rundă din acest an.
U Cluj a câștigat partida și are o șansă la play-off.
U Cluj câștigă partida cu Farul.
Echipele de start
U Cluj: Lefter – Mikanovic, Cisse, I. Cristea, Chipciu – Bic, Murgia, Fabry – Macalou, Lukic – El Sawy
Rezerve: I. Chirilă – Chinteș, Van der Werff, Toșca, M. Silva,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Accident pe strada 1 Mai din Dej. Tânără rănită după coliziunea dintre un autoturism și un autotren
Pompierii din cadrul Detașamentului Dej au intervenit, marți, la un accident rutier produs pe strada 1 Mai din municipiu, unde un autoturism a intrat în coliziune cu un autotren.
Impactul a dus șirănirea unei persoane și la avarierea unui stâlp de iluminat public.
Tânără transportată la spital
În urma accidentului, o tânără în vârstă de aproximativ 20 de ani a fost preluată de echipajele medicale și...
Citește mai mult pe Cluj24.ro


