Connect with us

EVENIMENT

Atenționare Cod GALBEN de inundații pentru 17 bazine hidrografice

Publicat

fotografie cu caracter ilustrativ

Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis sâmbătă o atenționare Cod galben de inundații pentru 17 bazine hidrografice, valabilă pentru următoarele ore.

Potrivit hidrologilor, în intervalul orar 13:00 - 00:00, sunt posibile depăşiri ale Cotelor de atenţie pe unele sectoare de râuri din bazinele hidrografice: Crişul Negru, Crişul Alb, Mureş, Bega, Timiş, Bârzava, Caraş, Nera, Cerna, Dunăre - afluenţii mici aferenţi sectorului amonte confluenţă cu râul Desnăţui, Desnăţui, Jiu, Olt, Ialomiţa, Siret, Prut, precum şi pe râurile din Dobrogea.

Atenţionarea hidrologică vizează, în principal, fenomenele de scurgeri importante pe versanţi, torenţi, pâraie, viituri rapide pe râurile mici, cu posibile efecte de inundaţii locale, în judeţele: Bihor, Arad, Hunedoara, Alba, Timiş, Caraş-Severin, Gorj, Mehedinţi, Dolj, Argeş, Olt, Sibiu, Vâlcea, Dâmboviţa, Prahova, Ilfov, Ialomiţa, Braşov, Covasna, Buzău, Neamţ, Iaşi, Vaslui, Bacău, Vrancea, Galaţi, Constanţa şi Tulcea.

inundatii 27 mai 2023 harta

INHGA precizează că fenomenele hidrologice prognozate se pot produce cu probabilitate şi intensitate mai mare pe parcursul zilei de sâmbătă, între orele 16:00 - 22:00, şi pe unele râuri din judeţele Caraş-Severin, Vaslui, Galaţi, Constanţa şi Tulcea. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO. Sute de camioane fac zilnic coadă să încarce sare de la Salina Ocna Dej. Câte tone pleacă în 24 de ore pentru deszăpezire

Publicat

salina dej1.jpg






Între 200 și 250 de camioane fac coadă zilnic la Salina Ocna Dej pentru a încărca sare, necesară pentru procesul de deszăpezire.

Situația este impusă de condițiile meteo, iar directorul salinei spune că societatea e pregătită să facă față cererii dacă va mai fi nevoie.

Cozi de sute de camioane la Salina Ocna Dej

Marți, 13 ianuarie, peste 200 de camioane așteptau să încarce sare pentru deszăpezire.

Citește mai departe

EVENIMENT

Anul Nou 2026 pe rit vechi: tradiții și obiceiuri pentru noaptea de 13 spre 14 ianuarie. De ce există două zile diferite

Publicat

revelion 2025 2026 la alba iulia: spectacol de artificii în piața

Anul Nou pe rit vechi este sărbătorit în noaptea de 13 spre 14 ianuarie 2026 de credincioșii ortodocși care urmează calendarul iulian. 

Cei care sărbătoresc Revelionul pe rit vechi respectă diverse tradiții, printre care și cunoscutul obicei din dimineața de 14 ianuarie, când membrii familiei se spală pe față cu apa în care a fost pus un bănuț (pe vremuri de aur sau argint).

La o săptămână după Crăciunul pe rit vechi, această sărbătoare marchează trecerea în noul...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO ȘTIREA TA: Trafic îngreunat între Sâncel și Blaj. Un TIR nu poate înainta din cauza zăpezii

Publicat

video Știrea ta: trafic îngreunat între sâncel și blaj. un

Traficul rutier este îngreunat marți după-amiaza pe drumul județean DJ 107, între Sâncel și Blaj. Potrivit unui cititor Alba24, un TIR a rămas blocat pe partea carosabilă și nu poate înainta din cauza zăpezii, perturbând circulația.

Incidentul a fost semnalat în jurul orei 14:30, de un cititor Alba24.

TIR-ul a patinat și nu a putut avansa cauza stratului de zăpadă depus pe carosabil, blocând complet sensul de mers Sâncel - Blaj.

În zonă ninge, iar circulația se...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO Emil Boc cere mobilizare maximă firmelor de deszăpezire pentru noul val de ninsoare din Cluj-Napoca: Suntem cu ochii pe ei

Publicat

emil boc deszapezire.jpg






Municipiul Cluj-Napoca se confruntă din nou cu ninsori, iar administrația locală a activat intervenția de deszăpezire pe toate cele trei niveluri de urgență.

Primarul Emil Boc a transmis marți, într-o declarație publică, că ninsorile sunt prognozate să continue până în jurul orei 17.30, cu un strat estimat de 5–6 centimetri, ceea ce impune acțiuni continue din partea firmelor contractate.

„Am dat...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe