EVENIMENT
Atenționare cod GALBEN: Inundații pe râurile din zece județe
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis joi o atenționare Cod galben de inundații valabilă până la miezul nopții pentru râurile din zece județe.
Conform prognozei de specialitate, în intervalul orar 12:00 – 00:00, ca urmare a precipitaţiilor prognozate şi a propagării, se pot depăşi Cotele de atenţie pe râuri din bazinele hidrografice: Someşul Mare (judeţul Bistriţa-Năsăud), Arieş (judeţele: Alba şi Cluj), Olt (judeţele: Harghita, Covasna şi Braşov), Suceava (judeţul Suceava), Moldova (judeţele: Suceava şi Neamţ), Bistriţa (judeţele: Suceava, Neamţ şi Harghita) şi Trotuş (judeţele: Harghita, Bacău, Neamţ, Covasna şi Vrancea).
Atenţionarea hidrologică vizează, în principal, fenomenele de scurgeri importante pe versanţi, torenţi, pâraie, viituri, cu posibile efecte de inundaţii locale, care se pot produce cu probabilitate şi intensitate mai mare pe parcursul zilei de joi, începând de la ora 16:00 până la ora 22:00, pe unele râuri mici din judeţele: Cluj, Alba, Suceava, Harghita şi Covasna. Agerpres
EVENIMENT
Comunicat de presă Primăria Sebeș: Programul educativ „Școala Bobocilor” a adus la bibliotecă 1.000 de copii
Comunicat Primăria Sebeș: Timp de aproape o lună, Biblioteca Municipală „Lucian Blaga” din Sebeș s-a transformat într-un spațiu plin de culoare, zâmbete și curiozitate, unde preșcolarii și elevii din clasele primare au descoperit, prin intermediul atelierelor tematice și prin vizionări de filme, universul magic al toamnei, poveștile naturii și valorile prieteniei.
Acest proiect de suflet, devenit deja tradiție, s-a bucurat de o participare impresionantă, de aproximativ 1000…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Sportiva din Alba Iulia, Mihaela Dehelean Mih, în top șase sportivi la Campionatul Mondial de Culturism și Fitness din Spania
Sportiva din Alba Iulia, Mihaela Dehelean Mih, a obținut o performanță extraordinară la Campionatul Mondial de Culturism și Fitness, desfășurat la Santa Susana, în Spania, în perioada 13–17 noiembrie 2025.
Ea s-a clasat între primii șase sportivi la nivel mondial, ceea ce reprezintă un succes remarcabil.
”Din drumul unui campion rămâne lumii exemplul de credinţă, capacitatea de a depăşi limitele și, uneori, bucuria de a fi folosit timpul cu folos.
Santa Susanna, Spania,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Consiliul Concurenței: ponderea mărcilor proprii în magazine, tot mai mare. Creștere a adaosului comercial
Ponderea mărcilor proprii pe piața locală este pe trend crescător, cu valori peste media calculată la nivelul țărilor în care grupurile din România sunt prezente. Produsele românești au o pondere puțin mai mare decât cea a produselor de proveniență străină, peste 50%, relevă Raportul privind evoluția concurenței în sectoare cheie, lansat de Consiliul Concurenței.
”Din datele disponibile, Consiliul Concurenței a constatat o pondere a mărcilor proprii în România în…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Incendiu la o casă în centrul Clujului, cu pagube importante. Pompierii au stabilit cauza. Alt incendiu la o centrală
Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca au intervenit în noaptea de duminică spre luni pentru stingerea unui incendiu izbucnit într-un imobil situat pe strada Memorandumului din municipiul Cluj-Napoca.
Apelul de urgență a venit în jurul orei 01.05, iar la fața locului s-au deplasat două autospeciale de stingere de mare capacitate, autoscara, precum și un echipaj SAJ.
”Odată ce au ajuns la fața…
Citește mai mult pe Cluj24.ro


