EVENIMENT
Atenționare de călătorie în Italia: Grevă în transporturi
Ministerul Afacerilor Externe informează cetăţenii români care se află, tranzitează sau doresc să călătorească în Republica Italiană că, în cursul zilei de miercuri, 24 iulie, mai multe organizaţii sindicale vor participa la o grevă naţională care va afecta serviciile publice în domeniul transporturilor, cu excepţia celui aerian.
Sunt preconizate perturbări puternice, îndeosebi la nivelul transportului feroviar, maritim, cel public local şi al serviciilor de taximetrie. De asemenea, pentru ziua de 26 iulie a fost anunţată o grevă în transportul aerian, conform unui comunicat al MAE.
Pentru mai multe informaţii cu privire la serviciile afectate, se recomandă consultarea site-ului Ministerului Infrastructurii şi Transporturilor (http://www.mit.gov.it/) şi contactarea companiilor de transport.
Cetăţenii români pot solicita asistenţă consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României la Roma: +390683523358; +390683523356; +390683523352; +390683523344, apelurile fiind redirecţionate către Centrul de Contact şi Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate (CCSCRS) şi preluate de către operatorii Call Center în regim de permanenţă.
De asemenea, cetăţenii români care se confruntă cu o situaţie dificilă, specială, cu caracter de urgenţă au la dispoziţie şi numărul de permanenţă al misiunii diplomatice a României în Italia: +393451473935, respectiv al oficiilor consulare: CG Trieste: +393408821688; CG Milano: +393661081444; CG Torino: +393387568134; CG Bologna: +393491178220; CG Bari: +393346042299; C Catania: +393209653137).
Ministerul Afacerilor Externe recomandă consultarea paginilor de Internet http://roma.mae.ro, www.mae.ro, pagina de Facebook a Ambasadei României în Italia (https://www.facebook.com/roma.mae.romania) şi reaminteşte faptul că cetăţenii români care călătoresc în străinătate au la dispoziţie aplicaţia „Călătoreşte în siguranţă” (http://www.mae.ro/app_cs), care oferă informaţii şi sfaturi de călătorie. AGERPRES
Somnul începe în intestin: Microbiomul, noul „regizor” al odihnei. Ce arată cercetările recente și cum ne influențează trilioanele de bacterii.
Legătura surprinzătoare dintre somn și intestin
Cercetări recente sugerează că somnul nu este controlat doar de creier, așa cum se credea până acum. Procesul începe mult mai jos, în intestin — un ecosistem complex în care trăiesc trilioane de bacterii, virusuri și ciuperci ce formează microbiomul intestinal.
Citește mai mult pe Alba24.ro
Un accident feroviar s-a petrecut sâmbătă seara, în jurul orei 22.00, pe raza localității Tăuți. Din primele informații un tren a lovit un autoturism.
Potrivit reprezentanților ISU Alba, în tren se aflau 15 persone care nu au necesitat îngrijiri medicale.
La fața locului interin pompierii din Alba Iulia cu o autospecială de stingere și o amblulanță SAJ.
De asemenea pompierii au mai comunicat că în urma impactului nu au rezultat persoane încarcerate între fiare.
Citește mai mult pe Alba24.ro
Asociația Profesioniștilor din Presă – Cluj (APPC) vă invita la un dublu eveniment: organizarea unei dezbateri publice despre Transpunerea European Media Freedom Act și Lansarea Anuarului APPC, ediţia aniversară a celor 20 de ani existenţă. Evenimentul va avea loc pe data de 10 decembrie 2025, în intervalul 19:00-21:00, la Centrul pentru Tineret Cluj-Napoca (Str. Iuliu Maniu, Nr. 1)Evenimentul este organizat cu sprijinul…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Pericolul comenzilor de pe internet: O persoană din Alba a comandat un aparat de sudură, dar a primit o jucărie
Țepele pe internet s-au înmulțit în ultima perioadă. De foarte multe ori persoane de bună credință comandă produse, dar se întâmplă ca la livrare să aibă parte de surprize foarte neplăcute.
Este și cazul unei persoane din Alba, caz descris de magistrații Judecătoriei Alba Iulia, într-o motivare de instanță. Mai exact în data de 2 decembrie, magistrații au admis confirmarea renunțării la urmărirea penală.
Din câte se pare, ”la data 29 iunie 2025 persoana…
Citește mai mult pe Alba24.ro



