EVENIMENT
Atenționare de călătorie în Italia: Grevă națională a operatorilor aerieni
Ministerul Afacerilor Externe (MAE) anunţă că, în conformitate cu datele transmise de autorităţile italiene, marţea viitoare va fi grevă naţională a operatorilor aerieni, cu o durată de 24 ore.
Greva a fost anunţată de sindicatele Cgil, Cisl, Uil şi Ugl pentru întreg personalul companiilor care operează în sectorul transportului aerian, precizează MAE într-un comunicat de presă.
Pentru mai multe informaţii cu privire la cursele aeriene care vor fi afectate de grevă, cetăţenii români sunt rugaţi să consulte paginile web ale aeroporturilor şi să contacteze companiile aeriene. De asemenea, se recomandă consultarea site-ului Ministerului Infrastructurii şi Transporturilor http://www.mit.gov.it/.
Cetăţenii români pot solicita asistenţă consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României la Roma: +390683523358; +390683523356; +390683523352; +390683523344, apelurile fiind redirecţionate către Centrul de Contact şi Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate (CCSCRS) şi preluate de către operatorii Call Center în regim de permanenţă.
De asemenea, cetăţenii români care se confruntă cu o situaţie dificilă au la dispoziţie şi numărul de telefon de permanenţă al misiunii diplomatice a României în Italia: +393451473935, respectiv al oficiilor consulare – CG Trieste: +39 340 8821688; CG Milano: +39 366 108 1444; CG Torino: +39 338 756 8134; CG Bologna: +39 349 1178220; CG Bari: +39 334 604 2299; C Catania: +39 320 965 31 37.
MAE recomandă consultarea paginilor de Internet http://roma.mae.ro, http://bologna.mae.ro, http://torino.mae.ro, http://milano.mae.ro, http://trieste.mae.ro, http://bari.mae.ro, http://catania.mae.ro, www.mae.ro, pagina de Facebook a Ambasadei României în Republica Italiană (https://www.facebook.com/roma.mae.romania) şi reaminteşte faptul că cetăţenii români care călătoresc în străinătate au la dispoziţie aplicaţia „Călătoreşte în siguranţă” (http://www.mae.ro/app_cs), care oferă informaţii şi sfaturi de călătorie. AGERPRES
EVENIMENT
Modificări legate de funcționarea IMM-urilor: În ce condiții vor putea fi declarate inactive și dizolvate
Modificări legate de funcționarea IMM-urilor: Parlamentul votează marțim 18 noiembrie, un proiect de lege care include, printre altele, o serie de măsuri importante menite să întărească disciplina financiară în mediul de afaceri.
Printre prevederile principale se numără sancțiuni pentru firmele care nu respectă obligațiile legale privind raportarea financiară și gestionarea conturilor bancare.
Conform proiectului, firmele care nu au deschis un cont bancar în România sau nu…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Locuri de muncă în Alba: 562 de posturi în Alba Iulia, Aiud, Blaj, Sebeș, Câmpeni și alte localități din județ. Oferta prin AJOFM
Locuri de muncă în Alba: Agenţia pentru Ocuparea Forţei de Muncă (AJOFM) Alba a transmis oferta de locuri de muncă disponibile în județul Alba, la data de 18 noiembrie. Sunt vacante 562 de posturi în județul Alba, în mai multe domenii.
AICI: ADAUGĂ ANUNȚ ANGAJARE
Locuri de muncă / angajări Alba Iulia
Angajator – post vacant – nr. locuri – telefon mobil
- ARMONI LAND – logoped – 1 – 0744860143
- DGA ROUTE S.R.L. – pizzar…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Bărbat din Teiuș, reținut de polițiști. A amenințat cu moartea o femeie care a refuzat să întrețină relații intime cu el
Un bărbat din Teiuș a fost reținut de polițiști după ce a amenințat cu moartea o femeie. Victima a refuzat să întrețină relații intime cu acesta.
Potrivit IPJ Alba, la data de 17 noiembrie 2025, polițiștii din orașul Teiuș au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 31 de ani, din orașul Teiuș, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de amenințare.
Din cercetări a reieșit că bărbatul ar fi amenințat-o cu moartea pe o…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Coaliția a decis că pensia magistraților va fi 70% din salariu. Propunere de modificare și pentru intrarea în magistratură
Coaliția a decis că pensia magistraților va fi 70% din salariu a declarat marți, liderul UDMR, Kelemen Hunor. De asemenea, el a spus că în discuții a mai apărut și o solicitare de a modifica intrarea în magistratură: ”Să repunem acea perioadă de 5 ani vechime în funcții juridice pentru cei care vor să intre în magistratură și nu au făcut INM”.
El a spus, într-o emisiune la RFI, că la nivelul Coaliției s-a decis că pensia magistraților va fi 70% din salariu, dar că…
Citește mai mult pe Alba24.ro


