Connect with us

ACTUALITATE

Atenţionare de călătorie în Spania. Greve în sectoarele de activitate aeriană, feroviară şi portuară

Publicat

mae

Ministerul Afacerilor Externe informează cetăţenii români care se află, tranzitează sau doresc să călătorească în Regatul Spaniei că, în perioada 15 – 28 aprilie, sunt anunţate o serie de greve în transporturile aeriene şi feroviare.

Potrivit unui comunicat al MAE, transmis luni AGERPRES, a fost declanşată o grevă a personalului de securitate din Aeroportul Adolfo Suarez Madrid Barajas. Greva afectează serviciile de control de securitate şi acces în zonele de îmbarcare din cele patru terminale ale aeroportului. Se recomandă celor ce urmează să folosească acest aeroport să se prezinte din timp pentru realizarea formalităţilor de îmbarcare. Greva se va extinde, în zilele de 21 şi 24 aprilie, la toate aeroporturile din Spania, precizează sursa citată.

În perioadele 15 – 17 aprilie şi 22 – 24 aprilie, piloţii companiei aeriene Air Nostrum se vor afla în grevă. Astfel, o mare parte a zborurilor interne din Spania pe care această companie le efectuează în mod normal vor fi afectate. Se recomandă celor care au de efectuat un zbor intern în Spania să verifice din timp dacă urmează să călătorească cu această companie şi dacă zborul este sau nu afectat de această grevă.

Conform MAE, începând cu 17 aprilie intră în grevă sindicatele din infrastructura feroviară, de la liniile de tren de mare viteză şi lucrătorii din porturi. Se recomandă cetăţenilor care au de efectuat călătorii cu trenurile de mare viteză sau cu feriboturile din porturile spaniole să verifice din timp dacă le vor fi sau nu afectate planurile de deplasare.

Între 18 şi 28 aprilie vor fi în grevă lucrătorii care asigură controalele de securitate în gările din Spania. În cazul călătoriilor cu trenul în Regatul Spaniei, se recomandă prezentarea mai din timp în gara de plecare, din cauză că timpii necesari efectuării controlului de securitate vor fi mult mai mari decât cel obişnuit.

Cetăţenii români pot solicita asistenţă consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României la Madrid: +34917344004, apelurile fiind redirecţionate către Centrul de Contact şi Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate şi preluate de operatorii Call Center în regim de permanenţă. De asemenea, cetăţenii români care se confruntă cu o situaţie dificilă, specială, cu caracter de urgenţă, au la dispoziţie şi telefonul de permanenţă al Ambasadei României în Regatul Spaniei: +34649656032.

Ministerul Afacerilor Externe recomandă consultarea paginilor de Internet http://madrid.mae.ro, http://barcelona.mae.ro, http://bilbao.mae.ro, http://sevilla.mae.ro, http://ciudadreal.mae.ro, http://castellon.mae.ro, http://zaragoza.mae.ro, www.mae.ro şi reaminteşte faptul că cetăţenii români care călătoresc în străinătate au la dispoziţie aplicaţia „Călătoreşte în siguranţă” care oferă informaţii şi sfaturi de călătorie. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2025: Sfântul Sfințit Mucenic Eutihie

Publicat

calendar ortodox 2025: sfântul sfințit mucenic eutihie

Publicitate

Sfântul Sfințit Mucenic Eutihie a fost ucenicul Sfântului Apostol și Evanghelist Ioan și al Sfântului Apostol Pavel.

Sfântul Eutihie era din cetatea Sevastopol. Auzind el de buna vestire a lui Hristos, și-a lăsat părinții și rudele și s-a apropiat de iubitul ucenic al lui Hristos, de Apostolul Ioan Cuvântătorul de Dumnezeu. Deci, urmând obiceiurilor lui și fiind următor vieții aceluia, învățase de la dânsul cereasca înțelepciune, și…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Tabăra de mozaic de la Ipotești aduce arta în mijlocul naturii: Lucrări inspirate din versurile lui Mihai Eminescu

Publicat

tabăra de mozaic de la ipotești aduce arta în mijlocul

Publicitate

Memorialul Ipotești – Centrul Național de Studii „Mihai Eminescu”, instituție aflată în subordinea Consiliului Județean Botoșani, organizează, în perioada 25–28 august 2025, o nouă ediție a Taberei de mozaic, în parteneriat cu Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Botoșani.

Timp de patru zile, participanții vor învăța să transforme piatra naturală în artă, descoperind bogăția cromatică și tehnicile…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

O primărie bagă bani în valorificarea tradițiilor locale: La Corni se pregătește un târg de produse tradiționale

Publicat

o primărie bagă bani în valorificarea tradițiilor locale: la corni

Publicitate

Administrația locală din comuna Corni, județul Botoșani, face un pas important pentru sprijinirea producătorilor locali și promovarea tradițiilor.

Primăria a lansat în platforma electronică de achiziții publice (SEAP) procedura de licitație pentru serviciile de proiectare și asistență tehnică necesare realizării unui târg de produse tradiționale.

Contractul are o valoare estimată de 19.600,98 lei fără TVA și cuprinde întocmirea proiectului…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Cod Galben de vânt în județul Botoșani: Rafale de până la 80 km/h până diseară

Publicat

avertizare de vreme severă la botoșani. cod galben de vânt

Publicitate

Județul Botoșani se află, astăzi, sub incidența unei atenționări meteorologice de tip Cod Galben de vânt, valabilă între orele 10:00 și 20:00.

Potrivit specialiștilor, rafalele vor atinge frecvent viteze de 50 – 60 km/h, iar pe arii restrânse pot depăși 70 – 80 km/h. Meteorologii avertizează că intensificările vântului pot produce disconfort, pot rupe crengi, arbori și pot afecta temporar rețelele electrice sau alte obiective expuse.

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe