Connect with us

ACTUALITATE

Atenţionare MAE pentru românii care călătoresc în Grecia: caniculă și risc de incendii

Publicat

grecia incendii
Arhivă foto

MAE informează cetățenii români care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Grecia că autoritățile locale au emis o prognoză meteorologică cu privire la temperaturile ridicate, de până la 40 de grade Celsius, care vor dura până vineri.

Ministerul Afacerilor Externe informează cetățenii români care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Republica Elenă că Serviciul de Meteorologie elen a emis o prognoză meteorologică cu privire la temperaturile ridicate, de până la 40 de grade Celsius, pentru următoarele zile.

Se estimează că valul de căldură va dura până vineri, 16 iulie 2021, fiind provocat de masele de aer cald provenit din zona Africii de Nord.

Regiunile cele mai afectate de pe continent

Potrivit sursei citate, regiunile cele mai afectate vor fi pe continent, inclusiv în regiunea Attica și în capitala Atena, cele mai ridicate temperaturi atingând 38°- 40° C. În insule și în zonele de pe malul mării, temperaturile vor fi cu 3 – 5 grade mai scăzute.

De asemenea, riscul de incendii rămâne în continuare ridicat (categoria 4 din 5), pentru următoarele regiuni: Attica, Grecia Centrală (insula Evia), Marea Egee de Nord (insulele Chios, Samos, Ikaria), Creta.

Cetățeni români pot solicita asistență consulară la numerele de telefon

Cetățenii români pot solicita asistență consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României la Atena +302106774035 și Consulatului General al României de la Salonic +302310340088, apelurile fiind redirecționate către Centrul de Contact și Suport al Cetățenilor Români din Străinătate (CCSCRS) și preluate de către operatorii Call Center, în regim de permanență.

De asemenea, cetățenii români care se confruntă cu o situație dificilă, specială, cu un caracter de urgență, au la dispoziție telefonul de urgență al Ambasadei României în Grecia +306978996222 și Consulatului General al României de la Salonic +306946049076.

Ministerul Afacerilor Externe recomandă consultarea paginilor de Internet http://atena.mae.ro, http://salonic.mae.ro, www.meteoalarm.eu, www.mae.ro și reamintește faptul că cetățenii români care călătoresc în străinătate au la dispoziție aplicația „Călătorește în siguranță” (http://www.mae.ro/app_cs), cu informații și sfaturi de călătorie

sursa: mediafax.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Lângă noi: Prins cu 580.000 de dolari ascunși în cartușe de țigări. Vameșii de la Siret, uluiți

Publicat

lângă noi: prins cu 580.000 de dolari ascunși în cartușe

Publicitate

O descoperire de proporții a avut loc la Punctul de Trecere a Frontierei Siret, unde o echipă mixtă de polițiști de frontieră și inspectori vamali a identificat joi seară, 20 iunie 2025, o sumă impresionantă de bani ascunsă într-un mod inedit: în interiorul unor cartușe de țigări.

În jurul orei 21:30, pe sensul de intrare în România, s-a prezentat un tânăr de 28 de ani, cu dublă cetățenie româno-ucraineană, care se deplasa pe jos, având…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Dialog viu între generații de filologi: Școala de vară de la Ipotești revine cu o nouă ediție dedicată cercetării literare

Publicat

dialog viu între generații de filologi: Școala de vară de

Publicitate

Memorialul Ipotești găzduiește, în perioada 24–28 iunie 2025, cea de-a VII-a ediție a Școlii de vară pentru tinerii cercetători filologi, un eveniment devenit tradiție în peisajul academic românesc.

Dedicată masteranzilor și doctoranzilor pasionați de studiile literare, ediția din acest an propune tema „Studiile literare românești, în proiecte și proiecții”, cu accent pe cartografierea noilor direcții de cercetare promovate de noile…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Testarea națională pentru elevii clasei a VIII-a începe luni, 23 iunie 2025. La Botoșani sunt 52 de centre de examen

Publicat

de ce nu sunt plătiți profesorii pentru simulările examenelor naționale

Publicitate

Evaluarea Națională pentru absolvenții clasei a VIII-a începe luni, 23 iunie 2025, iar la Botoșani sunt organizate nu mai puțin de 52 de centre de examen.

La nivelul județului Botoșani, sunt înscriși, pentru a susține examenul, 3501 absolvenți, din care 53 cu cerințe educaționale speciale și 2 absolvenți din seriile anterioare. Repartizarea în săli se va face în ordine alfabetică, pe centrul de examen.

Copiii vor primi, la prima probă, codurile…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Rețea inteligentă de gaze naturale în comuna Roma: Proiect de peste 7,5 milioane lei, scos la licitație

Publicat

rețea inteligentă de gaze naturale în comuna roma: proiect de

Publicitate

Primăria comunei Roma din județul Botoșani, a lansat oficial procedura de achiziție publică pentru realizarea rețelei inteligente de distribuție a gazelor naturale, un proiect de infrastructură așteptat de locuitori de mai mulți ani.

Anunțul a fost publicat în platforma electronică de achiziții publice (SEAP), iar valoarea totală estimată a contractului se ridică la 7.576.285,11 lei.

Licitația vizează servicii complete de proiectare (faza Proiect…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe