EVENIMENT
Atenționare meteo: Cod GALBEN de instabilitate atmosferică în 21 de județe. Cod galben de caniculă și disconfort termic ridicat

Administrația Națională de Meteorologie a emis, joi dimineață o atenționare cod galben de instabilitate atmosferică valabilă până joi seară. De asemenea, joi și vineri, este în vigoare un cod galben de caniculă.
ATENȚIONARE METEOROLOGICĂ COD GALBEN
Potrivit ANM, în interval 24 august, ora 12:00 – 24 august, ora 23:00, în sudul și estul Transilvaniei, în cea mai mare parte a Olteniei, în vestul și nordul Munteniei, precum și în zonele de munte vor fi perioade cu instabilitate atmosferică, ce se va manifesta prin intensificări ale vântului (rafale de 55…70 km/h), vijelii, descărcări electrice, averse torențiale și izolat grindină.
În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantitățile de apă vor fi de 20…25 l/mp și izolat de peste 30…40 l/mp.
Manifestări de instabilitate atmosferică vor fi pe arii restrânse și în restul regiunilor.
Județele vizate sunt: Alba, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Brașov, Buzău, Cluj, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Giurgiu, Hunedoara, Harghita, Mureș, Olt, Prahova, Sibiu, Teleorman, Vâlcea și Vrancea.
ATENȚIONARE METEOROLOGICĂ COD GALBEN
De asemenea, în zilele de 24 și 25 august, în vestul, sud-vestul și sudul teritoriului valul de căldură se va menține.
Disconfortul termic va fi ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități.
Temperaturile maxime se vor situa în general între 33 și 36 de grade, iar minimele se vor încadra între 17 și 22 de grade.
La finalul săptămânii valul de căldură se va extinde în toată țara și se va intensifica din nou.
EVENIMENT
6 octombrie: Sfântul Apostol Toma, protectorul celor care caută adevărul prin rațiune și experiență și ajung la credință

6 octombrie: Sfântul Apostol Toma, unul dintre cei doisprezece ucenici ai lui Iisus Hristos, este una dintre figurile emblematice ale Noului Testament, cunoscut în special pentru episodul necredinței sale de după Învierea Domnului.
Supranumit și „Toma Necredinciosul”, apostolul devine, paradoxal, un model al credinței întărite prin dovadă și experiență directă.
Cine a fost Sfântul Apostol Toma
Toma, originar din Galileea, a fost unul dintre cei doisprezece apostoli aleși…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Neluțu Varga, mulțumit de victoria CFR-ului cu Hermannstadt: „Încep băieții să joace fotbal și îmi place”

CFR Cluj a câștigat, duminică, meciul contra echipei FC Hermannstadt, în etapa cu numărul 12 al SuperLigii.
După aproape trei luni fără victorie, „feroviarii” au reușit, în sfârșit, să spargă gheața, spre satisfacția patronului Nelu Varga.
Neluțu Varga crede că această victorie poate fi momentul care va readuce echipa pe drumul cel bun, către vârful clasamentului.
„Am fost mulțumit că am…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Horoscop 6-12 octombrie: Săptămâna aduce o energie specială de introspecție și reînnoire. Luna în tranziție prin semnele de apă ne invită să ne conectăm cu emoțiile profunde și să lăsăm în urmă ceea ce nu ne mai servește.
Este momentul perfect pentru a redescoperi pasiuni uitate și pentru a face pace cu trecutul. Fiecare zodie va simți aceste influențe cosmice în mod unic.
Berbec (21 martie – 19 aprilie)
Energia ta naturală primește un impuls suplimentar în prima…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Vești bune pentru românii care lucrează noaptea. Salariații își vor putea alege singuri bonusul: bani în plus sau timp liber

Un nou proiect de lege depus la Senat promite să schimbe regulile pentru angajații care muncesc în ture de noapte. Pentru prima dată, aceștia vor putea alege singuri tipul de recompensă pentru efortul depus în afara orelor obișnuite de program: un salariu mai mare sau un program redus.
Potrivit propunerii legislative, salariații care lucrează între orele 22:00 și 6:00 vor putea opta fie pentru un spor de 25% la…
Citește mai mult pe Cluj24.ro