EVENIMENT
Atenționare meteo: Cod galben de instabilitate atmosferică și ploi însemnate cantitativ în majoritatea zonelor țării
Marți, 29 septembrie, până la ora 12.00, mai multe zone din țară se află sub atenționare meteo cod galben de instabilitate atmosferică accentuată. Se așteaptă și ploi însemnate cantitativ, cu descărcări electice și intensificări ale vântului.
De asemenea, până vineri va ploua mai ales în jumătatea de nord a țării.
Potrivit meteorologilor, în Oltenia, Moldova și local în Muntenia, Transilvania și Maramureș vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată ce se va manifesta prin averse, descărcări electrice și intensificări de scurtă durată ale vântului. În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitățile de apă vor depăși 25...35 l/mp și pe arii restrânse, îndeosebi în Moldova și în zona de munte, 40...60 l/mp.
Ploi și manifestări de instabilitate atmosferică se vor semnala și în restul teritoriului, iar în sud-est și vest vor fi intensificări temporare ale vântului, cu rafale în general de 45...55 km/h.
Începând de marți după-amiază și până vineri, va ploua însemnat cantitativ îndeosebi în jumătatea de nord a țării.
EVENIMENT
Apel pentru donare de sânge la Alba Iulia. Este cerere mare pentru mai multe grupe, pacienții au nevoie de ajutorul comunității
Centrul de Transfuzie Sanguină (CTS) Alba face apel pentru donare de sânge la Alba Iulia. Este cerere mare pentru mai multe grupe de sânge. Pacienții au nevoie de ajutorul comunității.
”Avem MARE NEVOIE de donatori cu grupele: O pozitiv, O negativ, A pozitiv, A negativ, AB pozitiv și AB negativ. Cererea de sânge și componente sanguine este mare”, anunță CTS Alba.
Program pentru donare sânge: Luni-vineri, orele 7.30-11.00
Telefon: 0258834050
Centrul de Transfuzie Sanguină...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Horoscopul săptămânii 12–18 ianuarie. Decizii importante și schimbări pentru toate zodiile
Săptămâna 12–18 ianuarie aduce o energie puternică, cu accent pe responsabilitate, organizare și clarificări în relațiile personale și profesionale. Tranzitele astrale favorizează munca, asumarea deciziilor importante și stabilirea unor limite clare, iar după mijlocul perioadei apar influențe mai relaxate în plan afectiv.
Berbec (21 martie – 19 aprilie)
Contextul social și profesional te obligă să fii...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
12 ianuarie: Sfânta Muceniță Tatiana este una dintre martirele timpurii ale creștinismului, cinstită atât de Biserica Ortodoxă, cât și de Biserica Catolică. Viața ei este un exemplu de credință statornică și jertfelnicie în fața persecuțiilor din primele veacuri creștine.
Sfânta Tatiana a trăit la Roma, la începutul secolului al III-lea, în timpul împăratului Alexandru Sever (222–235).
Provenea dintr-o familie nobilă, iar tatăl ei era un dregător roman care, în...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Fără scumpiri la prețul gazelor din aprilie. Ministrul Energiei: „România nu va suferi un șoc”
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, asigură, duminică seara, că expirarea actualei scheme de plafonare a prețului la gaze naturale, la finalul lunii martie, nu va aduce scumpiri pentru consumatori. Oficialul susține că piața este pregătită pentru tranziție, iar în scenariul pesimist plafonarea ar putea fi prelungită, cu o reducere graduală, pentru a evita creșteri bruște de preț.
Prețul final al gazelor naturale...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
