Connect with us

EVENIMENT

Atenționare meteo: Cod galben de vijelii şi averse în 13 judeţe, începând de vineri după-amiază

Publicat

ploi

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, vineri, o atenţionare Cod galben de instabilitate atmosferică accentuată, valabilă până sâmbătă dimineaţa în 13 judeţe.

Potrivit prognozei, în intervalul 15 mai, ora 13:00 – 16 mai, ora 3:00, la început în nord-vestul şi centrul ţării, iar spre seară şi noaptea şi în jumătatea nordică a Moldovei, instabilitatea atmosferică se va accentua şi se va manifesta prin frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului cu rafale de peste 60 – 70 km/h.

În zona înaltă de munte vântul va sufla cu peste 80 – 90 km/h, vor fi vijelii, căderi de grindină şi averse ce pot avea şi caracter torenţial. Punctiform, cantităţile de apă vor depăşi 25 l/mp.

Judeţele vizate de noua atenţionare Cod galben sunt: Bistriţa-Năsăud, Botoşani, Braşov, Cluj, Covasna, Harghita, Iaşi, Maramureş, Mureş, Neamţ, Sălaj, Satu Mare şi Suceava.

ANM precizează că astfel de fenomene se vor semnala şi în restul teritoriului, dar pe arii mai restrânse şi în intervale de timp mai scurte. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Creșterea impozitului pe dividende de la 1 ianuarie 2026: Ce fac companiile pentru a evita să plătească suma întreagă

Publicat

un patron din alba iulia, vizat de percheziții ale mascaților:

Creșterea impozitului pe dividende de la 10% la 16% de la 1 ianuarie 2026, determină tot mai multe companii românești să distribuie acționarilor profiturile reportate, înainte de finalul anului.

Mișcarea era așteptată și a fost anticipată de un sondaj al Confederației patronale IMM România, potrivit informațiilor Termene Business Hub.

Conform acestui sondaj, 45,4% dintre antreprenori au declarat că vor retrage în 2025 toate dividendele neacordate în ultimii ani.

În luna…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

LIVE VIDEO: TOPUL firmelor din Alba. Companiile cele mai puternice din județ, premiate de Camera de Comerț și Industrie. LISTA

Publicat

live video: topul firmelor din alba. companiile cele mai puternice

Topul firmelor din Alba – 2025. Camera de Comerț si Industrie Alba premiază cele mai performante companii din județ, pe baza rezultatelor obținute în 2024. Evenimentul se desfășoară joi, 13 noiembrie, la Hotel Allegria.

Clasamentul județean din acest an cuprinde 2285 de agenți economici, respectiv: 62 Cercetare, Dezvoltare și HighTech; 443 Industrie, 161 Agricultură, Silvicultură, Pescuit, 186 Construcții, 722 Servicii,  601 Comerț și 110 Turism.

În Topul Național al…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

A fost arestat clujeanul care a agresat sexual mai multe femei. Printre victime, o femeie de 74 de ani

Publicat

captura ecran 339.jpg






Un bărbat de 35 de ani din Cluj-Napoca a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, fiind bănuit că ar fi comis mai multe infracțiuni de viol, agresiune sexuală și ultraj contra bunelor moravuri asupra unor femei cu vârste cuprinse între 25 și 74 de ani.

Potrivit Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca, instanța a admis propunerea procurorului de caz de luare a măsurii arestării preventive, după ce,…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

ANAF începe controalele la marii contribuabili. Inspectorii verifică cine nu își plătește corect obligațiile fiscale

Publicat

jalonul din pnrr privind gap ul de tva, modificat cu acordul

ANAF începe controalele la marii contribuabili: Agenția Națională de Administrare Fiscală  a anunțat joi demararea, în perioada imediat următoare, a unei serii de controale fiscale ce vor viza peste 500 de mari contribuabili din diverse domenii de activitate economică.

Controalele vor fi efectuate de structurile teritoriale de inspecție fiscală, prin delegare de competență de la Direcția Generală de Administrare a Marilor Contribuabili.

Scopul acestor acțiuni îl constituie…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe