EVENIMENT
Atenționare meteo: Cod PORTOCALIU de vânt puternic în nouă județe

Meteorologii au emis luni o avertizare Cod portocaliu de vânt puternic în nouă județe din țară, care intră în vigoare de la ora 18.00 și este valabilă până marți la ora 10.00.
Potrivit ANM, sunt vizate județele Hunedoara, Alba, Sibiu, Brașov, Prahova, Dâmbovița, Argeș, Vâlcea și Gorj. Avertizarea Cod portocaliu intră în vigoare luni, la ora 18.00, și este valabilă până marți, la ora 10.00.
În intervalul menționat, în Carpații Meridionali, îndeosebi la altitudini de peste 1.700 de metri vântul va sufla tare, cu rafale de peste 120-140 km/h, spulberând puternic zăpada și determinând scăderea semnificativă a vizibilității.
De asemenea, în același interval, în județele Suceava, Bistrița-Năsăud, Maramureș, Satu Mare, Sălaj, Bihor, Cluj, Alba, Arad, Hunedoara, Timiș și Caraș-Severin va fi Cod galben. În aceste zone vântul va prezenta intensificări în cea mai mare parte a zonei montane, cu viteze mai mari la altitudini mari, unde rafalele vor depăși 80-100 km/h. Vântul se va intensifica și în regiunile vestice și nord-vestice, cu viteze de 55-65 km/h și pe arii restrânse 70-75 km/h.
Tot Cod galben de vânt este luni, până la ora 18.00, în județele Caraș-Severin, Hunedoara, Gorj, Alba, Sibiu, Vâlcea, Brașov, Argeș, Dâmbovița, Prahova și Brașov. În Carpații Meridionali și în sudul Banatului vântul va continua să prezinte intensificări, cu viteze de 60-80 km/h, iar pe creste peste 100-110 km/h, spulberând zăpada depusă în intervalul anterior, au mai transmis meteorologii.
Sursa: Mediafax
EVENIMENT
Admitere școli MAI, sesiunea de toamnă 2025 – agenți de poliție, jandarmi, pompieri: înscrieri, locuri, probe, calendar

Admitere școli MAI, sesiunea de toamnă 2025: în perioada 1-17 octombrie se fac înscrieri pentru școlile postliceale de agenți de poliție, subofițeri de jandarmi sau pompieri și maiștri militari auto. Ministerul Afacerilor Interne a publicat locurile disponibile și condițiile de desfășurare a examenelor de admitere.
Sunt disponibile peste 2.800 de locuri la școlile de agenți de poliție, școlile de subofițeri de jandarmi și de subofițeri de pompieri. Pe aceste locuri au…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Start la înscriere la Școala de Agenți de Poliție Cluj-Napoca. Sunt 300 de locuri la concursul de admitere. Care sunt criteriile

MAI a dat startul concursului de admitere în instituțiile de învățământ postliceal proprii, iar întreaga sesiune se va întinde pe durata a trei luni: septembrie – decembrie 2025.
Cele 2.880 de locuri (dintre care 52 sunt pentru romi/minorități) au fost repartizate astfel: 1.640 – la școlile de agenți de Poliție din Câmpina și Cluj-Napoca; 240 – la școala de agenți a Poliţiei de Frontieră din Oradea; 700…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Avertizări meteo de ninsori și vânt puternic în Alba și alte județe. Vreme deosebit de rece și ploi până sâmbătă, 4 octombrie

Administrația Națională de Meteorologie a emis avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu de ninsori și vânt puternic pentru zone montane din Alba și alte județe din țară. În rest, vor fi ploi însemnate. Până sâmbătă, va fi vreme deosebit de rece.
Informare meteo: de joi, 2 octombrie, ora 10.00 până sâmbătă, 4 octombrie, ora 20.00 – vreme deosebit de rece, ploi importante cantitativ, intensificări ale vântului, ninsori temporar viscolite la altitudini de peste 1500 m
În…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Măsuri de combatere a bolilor cardio și cerebrovasculare în România. Precizările ministrului Sănătății despre strategia națională

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat lansarea oficială a Strategiei Naționale pentru Combaterea Bolilor Cardio și Cerebrovasculare. Este un document strategic esențial, care marchează un moment istoric pentru reforma sistemului sanitar din România, susține acesta.
”Bolile cardiovasculare și cerebrovasculare reprezintă prima cauză de deces și dizabilitate în țara noastră. Din păcate, fiecare dintre noi cunoaștem pe cineva atins de aceste afecțiuni.
Prin…
Citește mai mult pe Alba24.ro