EVENIMENT
Atenționare meteo de vreme rea: Ploi abundente, instabilitate atmosferică și vânt puternic. La munte, ninsori
Administrația Națională de Meteorologie a emis noi atenționări de vreme rea, valabile pentru următoarele două zile. Se anunță ploi abundente, instabilitate atmosferică și vânt puternic. La munte, se va depune un strat de zăpadă.
Avertizare cod galben de ploi abundente, până luni dimineață
Potrivit ANM, în intervalul 20 noiembrie, ora 10.00 – 21 noiembrie, ora 10, va ploua însemnat cantitativ în Oltenia, în cea mai mare parte a Munteniei, precum și în zonele montane aferente, până la altitudini de 1700 de metri.

Ploile vor avea și caracter de aversă, iar cantitățile de apă vor depăși 25…35 l/mp și pe arii restrânse 50 l/mp.
Temporar va ploua și în restul regiunilor, pe arii restrânse se vor acumula cantități de apă de 15…20 l/mp, iar în Dobrogea și Bărăgan vor fi averse, descărcări electrice și
intensificări ale vântului, ce pot lua aspect de vijelie.
Avertizare cod galben de vânt puternic. La munte, strat de zăpadă
De asemenea, în intervalul 21 noiembrie, ora 5.00 – 21 noiembrie, ora 18.00, local la altitudini în general de peste 1500 m în Carpații Meridionali, precum și în Carpații Orientali și în jumătatea nordică a Moldovei va ninge moderat cantitativ și se va depune strat nou de zăpadă, pe alocuri în jurul a 10 centimetri.

În zona deluroasă și montană a Moldovei, precum și în Carpații de Curbură trecător vor fi și precipitații mixte și izolat se va depune polei.
Pe parcursul zilei de luni, până la ora 18.00, vântul va prezenta intensificări în sudul Olteniei și în Dobrogea, unde vor fi rafale de 55…60 km/h și izolat de peste 70 km/h în zona costieră.
Local și temporar vor mai fi intensificări ale vântului și în Muntenia și Moldova, cu viteze în general de 45…55 km/h.
EVENIMENT
Serele, solariile și silozurile intră la impozitare de la 1 ianuarie. Cum sunt afectați fermierii, de pachetul 2 de măsuri
Serele, solariile și silozurile intră la impozitare de la 1 ianuarie: Fermierii vor fi afectați semnificativ de noile măsuri din al doilea pachet de redresare fiscală, care introduc taxe suplimentare și elimină scutiri existente. Impozitele pentru terenurile agricole extravilane vor crește cu aproximativ 135%, iar spațiile de producție și depozitare, precum serele, solariile și silozurile, vor fi impozitate în proporție de 50%, după ce până acum erau scutite integral.
Dar, pe…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Accident rutier pe A3, în apropiere de Câmpia Turzii. O femeie a fost transportată la spital
Pompierii din cadrul Detașamentului Turda au fost solicitați să intervină luni, în urma unui accident rutier petrecut pe autostrada A3, în apropiere de municipiul Câmpia Turzii.
Potrivit informațiilor preliminare, în eveniment au fost implicate două vehicule, un autoturism și o autoutilitară.
O femeie a fost transportată la spital
La sosirea echipajelor de intervenție, nicio persoană nu era încarcerată,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Șahistul din Alba Iulia, Mihnea Costachi a obținut o nouă performanță. La ce competiție va participa în viitor
Mihnea Costachi a obținut o nouă performanță. Mai exact, locul 2 la “Cupa Orașului Câmpulung Moldovenesc”.
După ce weekendul trecut a obținut două medalii de argint în cadrul Campionatelor Naționale de la Otopeni, Mihnea Costachi (CSM Unirea Alba Iulia) câștigă un nou loc secund la șah rapid. Acesta a obținut 6 victorii și 3 remize din cele 9 partide disputate. Pe primul loc s-a clasat Stegariu Vlad-Ionuț, locul al 3-lea fiind ocupat de maestrul internațional Filip…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Numărul locuințelor asigurate obligatoriu a scăzut în luna octombrie. Unde sunt cele mai puține polițe active
Numărul polițelor active de asigurare obligatorie a locuinței (PAD) a scăzut în octombrie 2025 cu 0,27 %, ajungând la aproximativ 2,32 milioane, comparativ cu 2,33 milioane de polițe PAD active la 31 octombrie 2024, conform statisticilor Pool-ului de Asigurare Împotriva Dezastrelor Naturale (PAID), societatea care emite acest tip de asigurări.
În schimb, comparativ cu luna anterioară, în luna octombrie 2025 s-a înregistrat o creștere de 0,53%, scrie Agerpres.
Potrivit PAID, la…
Citește mai mult pe Alba24.ro


