EVENIMENT
Atenționare meteo: Instabilitate atmosferică în zone din 13 județe. De marți, 4 iulie, temperaturi caniculare

Administrația Națională de Meteorologie a emis luni, 3 iulie, o atenționare meteo de vreme rea ce vizează zone din 13 județe. Meteorologii au emis un cod galben de instabilitate atmosferică, ce se va manifesta prin ploi torențiale, descărcări electrice, grindină și intensificări ale vântului.
Potrivit ANM, avertizarea intră în vigoare luni, 3 iulie, de la ora 12.00 și este valabilă până la ora 21.00.
În Carpații Orientali și de Curbură, în sudul Moldovei, nordul Munteniei și în Dobrogea, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată.
Sunt prognozate averse și cu caracter torențial, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului (cu rafale de 55…60 km/h), izolat vijelii și grindină.
În intervale scurte de timp cantitățile de apă vor fi de 20…25 l/mp și izolat de peste 40 l/mp.
Sunt vizate județele: Bacău, Brăila, Brașov, Buzău, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Galați, Harghita, Neamț, Prahova., Tulcea și Vrancea.
Trei zile cu temperaturi caniculare
INFORMARE METEOROLOGICĂ
De asemenea, în intervalul 4 iulie – 6 iulie, meteorologii anunță temperaturi caniculare.
Disconfortul termic va fi în creștere în regiunile sudice și estice, astfel încât indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și local va depăși pragul critic de 80 de unități.
Va fi caniculă marți, 4 iulie, pe arii restrânse în Lunca Dunării și în Bărăgan, iar miercuri și joi – 5 iulie și 6 iulie., în cea mai mare parte a Munteniei, vestul Dobrogei și în jumătatea de sud a Moldovei, zone unde temperaturile maxime vor fi cuprinse între 33 și 36 de grade.
De asemenea, în sudul și estul Munteniei și în vestul Dobrogei, pe arii restrânse se va atinge pragul critic al disconfortului termic și în după-amiaza zilei de luni, 3 iulie.
EVENIMENT
Vreme schimbătoare cu ploi abundente și temperaturi scăzute. Cum va fi prognoza pe următoarele patru săptămâni

Luna octombrie începe cu temperaturi mai scăzute decât normalul perioadei și cu ploi abundente. Ulterior, vremea se va stabiliza, iar valorile termice vor reveni la niveluri apropiate de cele obișnuite pentru această perioadă, arată prognoza pe patru săptămâni publicată de Administrația Națională de Meteorologie.
Între 29 septembrie – 6 octombrie 2025, temperaturile vor fi mai coborâte decât cele specifice…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
INCENDIU la Cugir. Focul a cuprins o locuință din oraș. Pompierii din Sebeș intervin cu două autospeciale

Un incendiu a izbucnit sâmbătă seara, în jurul orei 20:40, în orașul Cugir. Din primele informații, focul a cuprins o locuință.
Potrivit ISU Alba, Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru stingerea unui incendiu în orașul Cugir.
Din informațiile primite de la apelant incendiul se manifestă la o locuință.
Pompierii intervin cu autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj de prim ajutor. De asemenea, pentru stingerea incendiului intervine și SVSU Cugir.
EVENIMENT
Casa cantorului Bisericii Unitariene din Roșia Montană va fi restaurată. Cât vor costa lucrările la monumentul istoric

Casa cantorului Bisericii Unitariene din Roșia Montană va fi restaurată. Episcopia Unitariană a lansat pe 16 septembrie, în platforma Sistemului Electronic de Achiziții Publice (SEAP), o licitație pentru execuția lucrărilor de construcții în cadrul proiectului „Conservare – restaurare Casa Cantorului, Parohia Unitariană Roșia Montană, Nr. 390”.
Valoarea totală a lucrărilor este estimată la 2.489.246,72 lei, fără TVA.
Proiectul urmărește restaurarea, consolidarea și…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Jurnalista Mihaela Gherghișan Naum, despre UE: Regret starea de lucruri actuală. Văd cum toate se duc de râpă și îmi pasă

Citește mai mult pe Cluj24.ro