EVENIMENT
Atenţionări nowcasting: Cod galben de ceaţă în patru judeţe şi vânt puternic în alte cinci

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis, luni dimineaţa, atenţionări nowcasting Cod galben de ceaţă în patru judeţe din sud şi est, dar şi de vânt puternic în cinci judeţe situate în nordul, centrul şi estul ţării.
Potrivit meteorologilor, până la ora 10:00, în judeţul Argeş, localităţile: Curtea de Argeş, Bascov, Băiculeşti, Albeştii de Argeş, Mălureni, Merişani, Budeasa, Tigveni, Şuici, Cocu, Valea Danului, Uda, Ciofrângeni, Băbana, Valea Iaşului, Cepari, Cotmeana, Sălătrucu, Morăreşti, Drăganu, Cicăneşti şi Poienarii de Argeş, precum şi în Olt şi Dolj se va semnala ceaţă ce determină reducerea vizibilităţii, local, sub 200 de metri şi, izolat, sub 50 de metri.
Până la ora 9:00, ceaţa va persista şi în zona joasă a judeţului Neamţ.
De asemenea, până la ora 11:00, se vor semnala intensificări ale vântului, ce vor atinge la rafală 55 – 65 km/h, în judeţul Sibiu, localităţile: Sibiu, Cisnădie, Avrig, Tălmaciu, Şelimbăr, Turnu Roşu, Sadu şi Boiţa, iar până la ora 9:00, în zona de munte a judeţelor Suceava şi Neamţ, la peste 1.800 de metri, vântul va avea viteze la rafală de 90 – 100 km/h.
În următoarea oră, în zonele montane din judeţele Maramureş şi Bistriţa-Năsăud se vor semnala intensificări ale vântului care la rafală vor depăşi 80-90 km/h, viscolind ninsoarea şi spulberând zăpada.
Avertizările de fenomene periculoase imediate (nowcasting) se emit pentru o perioadă de maximum şase ore, precizează ANM. AGERPRES
EVENIMENT
VIDEO. Incident violent la Turda. Tânăr de 26 de ani, arestat preventiv după ce și-a bătut și sechestrat un cunoscut

Un tânăr de 26 de ani din Turda a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, fiind acuzat de lovire sau alte violențe și lipsire de libertate.
Tânărul, care era deja sub control judiciar a fost arestat pentru 30 de zile.
A bătut și sechestrat un cunoscut
Potrivit anchetatorilor, în noaptea de 9 septembrie 2025, în jurul orei 01:00, tânărul se afla într-un subsol dezafectat al unui imobil din municipiu,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Daniel David, gata să-și depună mandatul: „Dacă moțiunea simplă trece, nu mai am de ce să rămân ministru”

Ministrul Educației, clujeanul Daniel David, spune că nu va mai rămâne în funcție în cazul în care moțiunea simplă depusă de AUR împotriva sa va fi aprobată luni în Parlament.
De altfel, cadrele didactice, care continuă protestele în școli în cer demisia din momentul în care a adoptat măsurile de austeritate.
Daniel David: „Pot să plec liniștit, sistemul a fost salvat”
„Dacă în urma moțiunii…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Măsurile de austeritate luate de Guvern, deși extrem de criticate și contestate prin proteste, au împiedicat România să ajungă într-o criză majoră de finanțare a datoriei publice, arată analiza Romanian Economic Monitor (RoEM) UBB-FSEGA, proiect al Facultății de Științe Economice și Gestiunea Afacerilor din cadrul UBB Cluj.
„O criză de finanțare ar fi dus la pierderea încrederii creditorilor externi și…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Bombe și un proiectil explozibil descoperite la Florești și Săliște. Intervenție a pirotehniștilor ISU Cluj

Zi plină pentru echipajul pirotehnic al ISU Cluj, chemat astăzi la două intervenții de urgență după ce au fost descoperite elemente de muniție rămase neexplodate din cele două războaie mondiale.
Cei care le-au găsit au sunat imediat la 112, iar ISU Cluj atrage atenția că munițiile neexplodate sunt un mare pericol
Bombe și un proiectil găsite în păduri la Cluj
Prima misiune a avut loc în comuna…
Citește mai mult pe Cluj24.ro