EVENIMENT
ATI Suceava nu mai are paturi libere pentru pacienţi COVID. 75 sunt în stare severă şi gravă
Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) Suceava nu dispune de paturi libere la ATI, iar 75 de pacienţi internaţi prezintă forme severe şi grave de COVID-19.
Potrivit Prefecturii Suceava, din totalul celor 550 pacienţi internaţi în SJU, 196 pacienţi sunt diagnosticaţi cu COVID-19, alţi 84 se află în zona tampon, iar 270 sunt cu afecţiuni non-COVID.
Din totalul pacienţilor COVID, 103 prezintă forme medii ale bolii, 18 prezintă forme uşoare, 55 forme severe, alţi 20 cu forme grave sunt internaţi în secţia ATI, 12 fiind ventilaţi mecanic.
SJU Suceava dispune, la această dată, de 374 paturi libere, dintre care 38 pentru pacienţi COVID, 222 în sectorul non-COVID, 114 pentru zona tampon, la unitatea ATI nu este niciun pat disponibil pentru pacienţi COVID, iar din totalul de 32 de ventilatoare libere, 16 sunt pentru pacienţi COVID.
La Spitalul Municipal Rădăuţi sunt internaţi 74 de pacienţi COVID şi cinci persoane suspecte de infecţie cu noul coronavirus, la Spitalul Municipal Câmpulung Moldovenesc sunt 27 pacienţi COVID şi o persoană suspectă de infecţie cu noul coronavirus, la Spitalul Municipal Vatra Dornei sunt 17 pacienţi diagnosticaţi cu COVID-19, la Spitalul Orăşenesc Gura Humorului sunt 27 pacienţi COVID, iar la Spitalul Boli Cronice Siret sunt internaţi 18 pacienţi COVID şi trei persoane suspecte de infecţie cu noul coronavirus.
Totalul persoanelor internate şi diagnosticate cu COVID-19 în judeţul Suceava este de 359, iar totalul persoanelor suspecte de infecţie cu noul coronavirus este de 93.
Numărul total de persoane testate, până în prezent, este de 80.570, în ultimele 24 de ore fiind testate 148 de persoane.
În judeţul Suceava sunt în evoluţie în prezent 1.778 cazuri de COVID-19. AGERPRES
EVENIMENT
Idei de cadouri pentru Ziua Îndrăgostiților. Cu ce să îți surprinzi persoana iubită pe 14 februarie, de Valentine's Day
Idei de cadouri de Ziua Îndrăgostiților. Valentine's Day este momentul perfect pentru a-ți surprinde persoana iubită, indiferent că este vorba despre cadouri materiale, experiențe sau mici atenții.
Cu siguranță iubirea nu trebuie arătată doar prin intermediul cadourilor, însă cui nu îi place să primească o surpriză? Așadar, mai jos aveți o listă cu diferite idei de cadouri pentru partenera sau partenerul de viață.
Vezi și Horoscop 9-15 februarie 2026: Ce spun astrele...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
EXCLUSIV. DNA, despre centura metropolitană a Clujului: Comisii rogatorii internaționale și ordine europene de anchetă
Procurorii Direcției Naționale Anticorupție (DNA) efectuează cercetări in rem privind săvârșirea unor infracțiuni de corupție și asimilate corupției, în legătură cu procedura de achiziție a lucrărilor de proiectare și execuție a centurii metropolitane Cluj.
”Din cercetările efectuate până în prezent rezultă indicii de falsificare a anumitor acte folosite în procedura de achiziție, însă, pentru...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
„School Street”, proiect pilot la Cugir: Circulația mașinilor în zona unei școli din oraș, restricționată dimineața, timp de o oră
„School Street”, proiect pilot la Cugir. Circulația mașinilor urmeză să fie restricționată dimineața, timp de o oră, în zona Școlii Gimnaziale Singidava aflată pe strada Alexandru Sahia din Cugir, pentru a oferi elevilor mai multă siguranță și un spațiu mai prietenos în drumul acestora spre școală.
„În acest moment vorbim despre un proiect pilot, care va fi testat doar la Școala Gimnazială Singidava – localul de pe strada Alexandru Sahia.
Nu este o măsură...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
PNL Cluj, în cazul centurii metropolitane: Rugăminte pentru USR Cluj, sunați la București!
PNL susține că, la Cluj, USR reușește performanța politică a anului: în aceeași zi, același partid cere și continuarea contractului pentru Centura Metropolitană și denunțarea lui urgentă.
Viorel Băltărețu, secretar de stat al USR din Guvernul României vrea „preluarea unor părți din contract” și mersul înainte. USR Cluj cere ruperea lui imediată.
”Continuăm sau reziliem? Construim sau...
Citește mai mult pe Cluj24.ro

