Connect with us

ACTUALITATE

AUR cere Guvernului să renunțe la școala online

Publicat

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) solicită Guvernului să elimine prevederea care face posibilă trecerea la școala online de la o incidență cumulată a cazurilor COVID mai mare de șase la mie și să nu exercite presiuni asupra elevilor și profesorilor pentru a se vaccina.

„După experiența nefastă din anul școlar precedent, considerăm că închiderea școlilor este o măsură absolut excesivă în raport cu pericolul pe care se presupune că îl preîntâmpină. Ea se răsfrânge negativ asupra procesului de învățământ, conduce la o scădere a abilităților cognitive și a nivelului școlar și împiedică realizarea cerințelor de calitate și eficiență pe care Legea Educației Naționale le solicită imperativ. Mai mult, prin lipsirea de socializarea și relaționarea care constituie elemente însoțitoare ale procesului de educație, are un impact negativ asupra stării de sănătate psihologică a beneficiarilor primari ai procesului educațional – elevii”, a declarat senatorul Claudiu Târziu, co-președinte AUR.

George Simion apreciază că eficiența și calitatea actului educațional au scăzut dramatic anul trecut.

„Însuși ministrul (Educației – n.r.) Sorin Cîmpeanu a recunoscut că școala online a fost un dezastru. De asemenea, pe linie sanitară, nu a existat niciun beneficiu în urma închiderii școlilor, întrucât nu s-a constatat că școlile ar fi avut o influență majoră în creșterea ratei de incidență COVID.

Copiii cu cerințe educaționale speciale și copiii din mediile defavorizate

În mod special, au fost afectați de închiderea fizică a școlilor copiii cu cerințe educaționale speciale și copiii din mediile defavorizate, fiind adâncită starea de marginalizare a acestora”, a adăugat deputatul George Simion, co-președinte AUR.

Alianța pentru Unirea Românilor avertizează, totodată, Guvernul Cîțu să nu încerce să constrângă elevii și profesorii să se vaccineze.

„Vaccinarea este voluntară, iar sănătatea nu poate fi conceptualizată şi administrată decât cu condiția respectării drepturilor fundamentale ale titularilor, în special, dreptul adulților la autonomie și cel al părinților de a reprezenta interesele superioare ale copiilor lor”, potrivit unui comunicat de presă al AUR.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Rezultatele tragerilor la LOTO de duminică, 8 iunie 2025

Publicat

rezultatele tragerilor la loto de duminică, 8 iunie 2025

Publicitate

LOTERIA ROMÂNĂ a continuat, duminică, 8 iunie 2025, seria extragerilor Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc.

Numerele extrase, 8 iunie 2025:

Loto 6 din 49: 18, 36, 20, 38, 16, 25

Loto 5 din 40: 9, 34, 28, 18, 37, 19

Joker: 29, 44, 8, 7, 12 + 15

Noroc: 5, 7, 0, 2, 6, 7, 2

Publicitate

Noroc Plus: 1, 6, 3, 5, 3, 1

Super Noroc: 3, 6, 1, 4, 0, 8


Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bacalaureat 2025: Examenele încep marți, 10 iunie. Reguli pentru candidați. Ce obiecte sunt interzise în sala de examen

Publicat

de luni, 2 iunie, încep înscrierile pentru probele scrise din

Publicitate

Sesiunea de vară a examenului de Bacalaureat 2025 debutează marți, 10 iunie, cu proba scrisă la Limba și literatura română. În total, probele scrise se vor desfășura în perioada 10–16 iunie, în 447 de centre de examen organizate la nivel național, relatează mediafax.ro.

La această sesiune sunt așteptați aproximativ 108.000 de candidați. Dintre aceștia, peste 94.000 sunt absolvenți ai promoției curente, în timp ce peste 13.800 provin din…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Delincvența juvenilă, sub lupa profesorilor de socio-umane și magistraților: Botoșaniul caută soluții într-o problemă tot mai vizibilă

Publicat

delincvența juvenilă, sub lupa profesorilor de socio umane și magistraților: botoșaniul

Publicitate

La sfârșitul săptămânii trecute, Școala Gimnazială „Tiberiu Crudu” din Tudora a găzduit reuniunea Cercului profesorilor de științe socio-umane din județul Botoșani. Tema discutată – „Metode și practici de prevenire a delicvenței juvenile în unitățile de învățământ și adiacente acestora” – a fost prezentată de prof. Anca Colescu și a generat dezbateri consistente.

Printre invitați s-au numărat inspectorul școlar general prof….

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

A început asfaltarea pe drumul Dimăcheni – Roma. Start bun de vară pentru locuitori

Publicat

a început asfaltarea pe drumul dimăcheni – roma. start bun

Publicitate

Veste bună pentru locuitorii comunei Dimăcheni. Primarul Marinel Moruz a anunțat că au început lucrările de asfaltare a drumului Dimăcheni – Roma, un proiect așteptat de ani de zile de întreaga comunitate.

Artera este una esențială pentru legătura cu localitățile învecinate, iar modernizarea ei va aduce condiții mai bune de trafic, un grad crescut de siguranță și confort sporit pentru toți participanții la trafic.

„Este un pas important…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe