EVENIMENT
VIDEO: ALERTĂ pe Aeroportul Iași: Un avion de pasageri care venea din Munchen, cu defecțiuni la trenul de aterizare

Un avion al companiei Blue Air care efectua o cursă de la Munchen a făcut câteva manevre înainte de a ateriza pe Aeroportul Internaţional Iaşi, în noaptea de marţi spre miercuri, pentru a se asigura că nu sunt probleme la trenul de aterizare al aeronavei.
Potrivit reprezentanţilor aeroportului, cu puţin timp înainte de miezul nopţii, aeronava a făcut un ocol în aer pentru că un sistem de alarmă avertiza o posibilă defecţiune a trenului de aterizare, însă cele din urmă a aterizat cu bine, pasagerii aflaţi la bord ajungând în siguranţă la sol. La faţa locului au fost solicitate să intervină mai multe echipaje ale Inspectoratului Situaţii de Urgenţă, Serviciului Judeţean de Ambulanţă şi Inspectoratului de Poliţie Judeţean.
"Un senzor de la aeronavă a arătat că sunt probleme la roata din faţă, la trenul de aterizare. Piloţii au făcut o simulare de aterizare pentru a vedea dacă sunt probleme, trenul de aterizare a reacţionat la comenzi, iar pe urmă s-a făcut aterizarea în condiţii de siguranţă. Pentru că exista posibilitatea ca acel tren de aterizare să nu fie ieşit, au intervenit toate forţele din aeroport, cât şi cele dinafara aeroportului, din sistemul de situaţii de urgenţă. Dacă ar fi fost probleme la roata din faţă, avionul se putea răsturna. Sunt anumite proceduri în ceea ce priveşte aterizarea, proceduri pe care piloţii trebuiau să le respecte şi le-au respectat, astfel încât să nu se ajungă la acest posibil incident. Cursa a ajuns la timp, singurul lucru a fost atunci când trebuia să aterizeze, a făcut un exerciţiu de aterizare, (...) au scos trenul de aterizare şi au mai făcut un ocol în aer, după care au a aterizat cu bine", a declarat Cătălin Bulgariu, directorul Aeroportului Internaţional Iaşi.
Printre persoanele aflate la bordul avionului s-a numărat şi preşedintele Consiliului Judeţean Suceava, liberalul Gheorghe Flutur.
"Au spus că era ceva pe pistă. Nu ştiu mai mult de atât. Am primit o poveste şi trebuie să o lămurească. Nu ştiu ce s-a întâmplat. Mi-a spus echipajul că era o maşină pe pistă dar ... nu ştiu. (...) Mi-a spus fiică-mea că avionul a făcut o buclă, iar când am ajuns la aeroport am întrebat de ce", a spus Gheorghe Flutur.
Un alt pasager al aeronavei le-a povestit jurnaliştilor sosiţi la faţa locului că a crezut, la rândul său, că se află un obstacol pe pista de aterizare.
"Au spus că a intrat o maşină pe pistă, dar nu s-au deschis roţile. Nu ne-am speriat deloc, că nu am ştiut. Ne-au spus că era o maşină în cale şi au zis că mai fac un rond. Nu ne-au spus ca să nu intre lumea în panică. E mai bine că nu ne-au anunţat", a relatat pasagerul. AGERPRES
EVENIMENT
Apel pentru donare de sânge la Alba Iulia. Este cerere mare pentru mai multe grupe, pacienții au nevoie de ajutorul comunității
Centrul de Transfuzie Sanguină (CTS) Alba face apel pentru donare de sânge la Alba Iulia. Este cerere mare pentru mai multe grupe de sânge. Pacienții au nevoie de ajutorul comunității.
”Avem MARE NEVOIE de donatori cu grupele: O pozitiv, O negativ, A pozitiv, A negativ, AB pozitiv și AB negativ. Cererea de sânge și componente sanguine este mare”, anunță CTS Alba.
Program pentru donare sânge: Luni-vineri, orele 7.30-11.00
Telefon: 0258834050
Centrul de Transfuzie Sanguină...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Horoscopul săptămânii 12–18 ianuarie. Decizii importante și schimbări pentru toate zodiile
Săptămâna 12–18 ianuarie aduce o energie puternică, cu accent pe responsabilitate, organizare și clarificări în relațiile personale și profesionale. Tranzitele astrale favorizează munca, asumarea deciziilor importante și stabilirea unor limite clare, iar după mijlocul perioadei apar influențe mai relaxate în plan afectiv.
Berbec (21 martie – 19 aprilie)
Contextul social și profesional te obligă să fii...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
12 ianuarie: Sfânta Muceniță Tatiana este una dintre martirele timpurii ale creștinismului, cinstită atât de Biserica Ortodoxă, cât și de Biserica Catolică. Viața ei este un exemplu de credință statornică și jertfelnicie în fața persecuțiilor din primele veacuri creștine.
Sfânta Tatiana a trăit la Roma, la începutul secolului al III-lea, în timpul împăratului Alexandru Sever (222–235).
Provenea dintr-o familie nobilă, iar tatăl ei era un dregător roman care, în...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Fără scumpiri la prețul gazelor din aprilie. Ministrul Energiei: „România nu va suferi un șoc”
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, asigură, duminică seara, că expirarea actualei scheme de plafonare a prețului la gaze naturale, la finalul lunii martie, nu va aduce scumpiri pentru consumatori. Oficialul susține că piața este pregătită pentru tranziție, iar în scenariul pesimist plafonarea ar putea fi prelungită, cu o reducere graduală, pentru a evita creșteri bruște de preț.
Prețul final al gazelor naturale...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
