EVENIMENT
Autoritățile sanitare din județul Alba în alertă: Nouă persoane, diagnosticate cu trichineloză
Nouă persoane din Alba s-au îmbolnăvit de trichineloză după ce au consumat carne infestată de la un porc crescut în gospodăria proprie, neexaminată trichineloscopic, potrivit unui comunicat transmis, vineri.
Nouă persoane au consumat carne infestată, neexaminată trichineloscopic, de la un porc crescut în gospodărie și sacrificat cu ocazia sărbătorilor de iarnă, au transmis vineri reprezentanții DSVSA Alba, informează ziarul Alba24.ro.
Inspectorii DSVSA Alba au început, după raportarea primelor simptome specifice de îmbolnăvire, o anchetă epidemiologică.
S-au prelevat probe și s-a efectuat examen trichineloscopic, prin metoda digestiei artificiale, în cadrul Laboratorului Sanitar Veterinar și pentru Siguranța Alimentelor, iar rezultatul a fost pozitiv la Trichinella spp.
Carnea și preparatele din carne provenite au fost identificate și puse sub restricții sanitare veterinare, în momentul prelevării probei, fiind ulterior dirijate spre incinerare. Surse din rândul autorităților au declarat pentru Alba24 că porcul ar fi fost sacrificat într-o gospodărie din Mihalț.
Autoritățile sanitare veterinare au dispus efectuarea unei acțiuni de deratizare în gospodăria respectivă.
Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Alba reia apelul către cetățeni să efectueze examenul trichineloscopic înainte de a consuma carnea de porc obținută de la animalul crescut și sacrificat în gospodăria proprie sau de la porcii mistreți vânați.
În perioada premergătoare sărbătorilor de iarnă și până la începutul anului, în județul Alba, au fost efectuate peste 12.500 de examene trichineloscopice, la porcii proveniți din gospodăriile populației și circa 600 de astfel de analize la porcii mistreți vânați. Au fost identificate 5 probe pozitive de Trichinella spirallis, dintre care două la porci domestici și trei porci mistreți.
DSVSA Alba transmite consumatorilor să nu cumpere, niciodată, carne de porc a cărei origine nu este cunoscută, provenită din tăieri clandestine, sau care nu a fost supusă controlului sanitar-veterinar, pentru că se expun la un risc major de îmbolnăvire.
Astfel, sunt necesare pentru prevenirea îmbolnăvirii:
- Efectuarea examenului trichineloscopic asupra cărnii obținute de la porcii crescuți și sacrificați în gospodăriile proprii;
Cumpărarea cărnii de porc și produselor din carne de porc numai din unități autorizate/înregistrate sanitar veterinar și pentru siguranța alimentelor; - De asemenea, se recomandă efectuarea periodică a acțiunilor de deratizare a gospodăriilor în care sunt crescuți porci, cu firme autorizate, în vederea combaterii rozătoarelor care sunt vectori de transmitere a bolii.
Simptomele trichinelozei
Simptomele includ inițial iritare gastro-intestinală, urmata de edem periorbital, durere musculară, febra și eozinofilie.
Multe infestații sunt asimptomatice sau usoare. In prima saptamana pot aparea greata, crampele abdominale si diareea. La 1-2 saptamani dupa infectie apar semnele si simptomele sistemice: edemul facial sau periorbital, mialgia, febra persistenta, cefaleea, hemoragiile si petesiile subconjuctivale. Durerea oculara si fotofobia preced adesea mialgia.
Simptomele invaziei muscularea pot mima polimiozita. Muschii respiratori, masticatori si ai deglutitiei pot fi durerosi. Dispneea severa poate surveni in infestariile severe. Febra este, in general, remitenta, pana la 39 grade C sau mai mult, ramanand ridicata timp de mai multe zile, apoi scazand gradat. Eozinofilia incepe, de obicei, atunci cand larvele noi invadeaza tesuturile, atinge maximul la 2-4 saptamani de la infectie si scade gradat pe masura ce larvele se inchisteaza.
In infestatiile severe, inflamatia poate determina complicatii cardiace (miocardita, insuficienta cardiaca, aritmii), neurologice (encefalita, meningita, tulburari vizuale sau auditive, convulsii) sau pulmonare (pneumonita, pleurezie). Decesul poate surveni din cauza miocarditei sau encefalitei.
Semnele si simptomele se intensifica gradat, iar majoritatea dispar prin a 3-a luna, cand larvele au devenit inchistate in celulele musculare si au fost eliminate de alte organe si tesuturi. Durerile musculare vagi si oboseala pot persista luni. Infestatiile recurente cu T. nativa pot provoca diaree cronica.
Foto: Arhivă, rol ilustrativ
EVENIMENT
Voucherul pentru energie se aplică și la gaze în 2026: Ajutorul se va deduce direct din factură. Anunțul ministrului Energiei
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a anunțat că în anul 2026 va fi menținut sprijinul pentru consumatorii vulnerabili la energie electrică și gaze naturale, însă mecanismul de acordare va fi modificat, astfel încât ajutorul să fie decontat direct de furnizori, fără vouchere ridicate sau activate de beneficiari.
Ministrul a explicat la Antena 3 că sprijinul de 50 de lei lunar nu dispare, ci va fi concentrat în sezonul rece, ceea ce face ca, în cazul gazelor naturale, ajutorul să...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Atenționare Cod Galben de inundații în Alba și în alte județe din țară până marți noaptea. Zonele vizate
Institutul Național de Hidrologie și Gorspodărire a Apelor (INHGA) a emis atenționare Cod Galben de inundații, valabilă pentru Alba și alte județe din țară. Aceasta intră în vigoare de luni dimineața, până marți noaptea, la ora 24.00.
INHGA atenționează că se pot produce scurgeri importante pe versanţi, torenţi şi pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte de inundaţii locale şi creşteri de debite şi niveluri pe unele râuri.
Vezi și Atenționări Cod...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Doi bărbați din Alba s-au ales cu dosare penale după ce au fost opriți în trafic. Ce au descoperit polițiștii
Doi bărbați din Alba s-au ales cu dosare penale după ce au fost opriți în trafic, în noaptea de sâmbătă spre duminică. Polițiștii au descoperit că aceștia conduceau sub influența alcoolului.
Potrivit IPJ Alba, în noaptea de 24/25 ianuarie, în jurul orei 1.40, polițiștii Postului de Poliție Sântimbru au oprit, pentru control, pe raza localității Ighiu, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 28 de ani, din Ighiu.
În urma testării bărbatului cu aparatul...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Scandal la Albac. Bărbat reținut după ce și-a amenințat cumnatul și a distrus ușa și un geam din casa acestuia
Scandal la Albac. Bărbat din comună a fost reținut de polițiști. Și-ar fi amenințat cumnatul și a distrus ușa și un geam al casei acestuia. Totul s-a petrecut pe fondul consumului de alcool. A fost emis și ordin de protecție.
Potrivit IPJ Alba, sâmbătă, 24 ianuarie, în jurul orei 14.10, un bărbat de 44 de ani din Albac, în timp ce se afla la locuința cumnatului său, în vârstă de 33 de ani, din comună, ar fi distrus ușa de acces și un geam al imobilului.
Totodată, l-ar...
Citește mai mult pe Alba24.ro
