EVENIMENT
Autospecială a Poliției Predeal, condusă de un bărbat care nu era polițist
Un șofer este cercetat, după ce a fost filmat la volanul unei mașini de poliție din stațiunea Predeal, județul Brașov, acesta nefiind polițist. Evenimentul a avut loc, miercuri, 19 ianuarie.
Potrivit IPJ Brașov, ca urmare a apariției în mediul online a unor imagini în care apare un bărbat la volanul unei autospeciale de poliție, aceasta neavând calitatea de polițist, Compartimentul de Relații Publice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Brașov este abilitat să comunice următoarele:
UPDATE: Persoana în cauză a fost identificată ca fiind un tânăr, în vârstă de 19 ani din județul Ilfov.
În prezent, aceasta se află la sediul subunității de poliție în vederea audierii și clarificării stării de fapt.
Activitățile sunt în curs de desfășurare.
În urma verificărilor efectuate la nivelul Inspectoratului de Poliție Județean Brașov s-a stabilit faptul că autospeciala de poliție aparține Poliției Stațiunii Predeal, iar videoclipul a fost realizat în seara de 19.01.2022.
Urmare a celor constatate, la nivelul instituției au fost demarate verificări interne, în vederea stabilirii și clarificării stării de fapt.
La finalizarea acestor verificări, vor fi dispuse măsuri legale, în consecință.
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
Trei dealeri de droguri care vindeau ceai stropit cu substanțe psihoactive și cocaină, condamnați la Tribunalul Alba
Trei bărbați care se ocupau cu traficul de droguri, pe raza județului Alba, dar și Sibiu, au fost condamnați recent la închisoare cu executare.
Este vorba despre trei dealeri de droguri care vindeau cocaină, dar și ceai stropit cu substanțe psihoactive. În data de 2 decembrie 2025, magistrații Tribunalului Alba au dat o primă decizie în acest caz.
Dosarul penal a fost instrumentat de procurorii DIICOT Alba Iulia. Este vorba despre un caz clasic de trafic de droguri. Din câte…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Târgul de Crăciun din Florești și-a deschis porțile. Printre “vedete”, apfelstrudelul servit cu punch aromat
Primarul comunei Florești, Bogdan Pivariu, a inaugurat oficial Târgul de Crăciun Winter Dream, evenimentul care aduce magia sărbătorilor în cea mai mare comună de lângă Cluj-Napoca.
Deschiderea a avut loc la 1 Decembrie, în Parcul lui Moș Crăciun, unde florenștenii au fost întâmpinați cu lumini, muzică, preparate tradiționale și activități dedicate copiilor.
Bogdan Pivariu: „Aici, acasă la…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
EXCLUSIV VIDEO. Alin Tișe: Nu sunt încântat de niciunul dintre cei 3 parlamentari PNL Cluj. N-au produs rezultate palpabile
Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, nu se declară încântat de niciunul dintre cei trei parlamentari ai PNL Cluj – senatorul Mircea Abrudean, președintele Senatului, și deputații Radu Moisin și Ovidiu Cîmpean. ”N-au produs rezultate palpabile, n-au influențat nicio decizie, nu sunt o voce”, a spus Tișe la podcastul Contraste de pe Cluj24.
”Toți cei care sunt acum la primele mandate sunt…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Fraudele digitale, creștere de 180% pe fondul atacurilor cu AI. Clujul, vizat tot mai des de identități false și deepfake-uri
Numărul fraudelor digitale avansate a crescut cu 180% în acest an, comparativ cu perioada similară din 2024, pe fondul extinderii accelerate a instrumentelor de inteligență artificială folosite pentru identități false, deepfake-uri și atacuri complet autonome.
Concluziile apar într-un raport publicat recent și preluat de Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC), iar fenomenul este resimțit tot mai…
Citește mai mult pe Cluj24.ro



