Connect with us

EVENIMENT

Autoturism în flăcări pe Autostrada Soarelui. O persoană a fost rănită, după ce mașina s-a izbit de parapet

Publicat

foc
arhivă foto

Accident spectaculos pe Autostrada Soarelui, după ce un autoturism a fost cuprins de flăcări, în urma impactului cu parapetul de protecție de pe marginea carosabilului.

Accidentul s-a petrecut la km 202 sens de mers Bucuresti-Constanța. Potrivit ISU Dobrogea, autoturismul era condus de o femeie, care a suferit un atac de panică, însă a refuzat transportul la spital.

La faţa locului s-au deplasat două autospeciale de stingere cu modul de descarcerare şi o ambulanţă SMURD B din cadrul Detaşamentului de pompieri Medgidia, incendiul fiind lichidat după aproape o jumătate de oră.

Conform Direcţiei Regionale de Drumuri şi Poduri (SRDP) Constanţa, femeia aflată la volanul maşinii ar fi pierdut controlul direcţiei şi a intrat în parapetul de pe marginea autostrăzii, autovehiculul luând foc.

În zona producerii accidentului rutier sunt şi echipe de intervenţie ale Secţiei Autostrăzi - DRDP Constanţa, pregătite să acţioneze pentru degajarea şi curăţarea părţii carosabile.

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

FOTO. Premieră. Revistă a UBB, în biblioteca Societății Asiatice din India. Poate fi consultată de cercetătorii interesați

Publicat

img 20260203 111423676 hdr scaled.jpg






O revistă a Universității ”Babeș-Bolyai” (UBB) Cluj-Napoca, „Romanian Journal of Indian Studies”, poate fi consultată de cercetătorii interesați, în premieră, la Societatea Asiatică din Kolkata (India), înființată în anul 1784. 

Revista apare sub egida Centrului Clujean pentru Studii Indiene de la Universitatea ”Babeș-Bolyai” și a fost prezentată în India de directorul Centrului, Mihaela Gligor,...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ora de vară 2026. Când se schimbă ceasul anul acesta și ce efecte poate avea asupra organismului

Publicat

ora de vară 2026. când se schimbă ceasul anul acesta

Ora de vară 2026. România va trece la ora de vară în ultima duminică din luna martie, când ceasurile vor fi date înainte cu o oră.

Astfel, pe măsură ce zilele devin tot mai lungi, iar nopțile mai scurte, ne apropiem de momentul în care românii trebuie să își schimbe ceasurile.

Mai exact, schimbarea va avea loc în noaptea de sâmbătă, 28 martie, spre duminică, 29 martie, când ora 03:00 va deveni ora 04:00.

Așadar, duminică, 29 martie, va fi cea mai scurtă zi din an.

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

EXCLUSIV. 71 de clujeni au pierdut încadrarea într-un grad de handicap. Reevaluare dispusă pentru cei care au și carnet de șofer

Publicat

parcare handicap cluj.jpg






În anul 2025, în județul Cluj au fost emise peste 600 de dispoziții de reevaluare a persoanelor care dețin simultan un certificat de încadrare într-un grad de handicap și un permis de conducere auto.

Evaluarea acestor persoane a fost dispusă de Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, care a transmis inclusiv listele cu persoanele care trebuie să treacă prin acest proces.

Peste 600 de...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Procesul lui Victor Micula la Curtea de Apel Alba Iulia: Avocații au cerut schimbarea încadrării juridice. Ce au decis judecătorii

Publicat

procesul lui victor micula la curtea de apel alba iulia:

Un proces celebru se desfășoară în această perioadă pe rolul instanței superioare din Alba, Curtea de Apel Alba Iulia. Fondul nu a fost judecat la vreo instanță din județ, ci a fost strămutat. 

Mai exact, dosarul a venit de la Tribunalul Bihor, unde apelul trebuia să fie judecat de Curtea de Apel Bihor. Însă inculpatul a cerut strămutarea dosarului, iar acesta a ajuns la Alba Iulia. 

Este vorba despre procesul în care afaceristul Victor Micula a fost condamnat în primă...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe