EVENIMENT
Autoturism în trafic cu patru copii agățați de barele de pe capotă. La volan, o tânără de 20 de ani. Ce amendă a primit șoferița
Polițiștii suceveni s-au autosesizat după ce pe rețele de socializare au circulat fotografii în care apărea un autoturism în trafic care circula cu patru tineri agățați de barele metalice de pe capotă. Conducătorul autoturismului a fost identificat la scurt timp și a primit o amendă usturătoare.
Potrivit IPJ Suceava, ”în urma apariției în spatiul public a unor fotografii care prezentau un autoturism care transporta pe barele metalice situate pe părțile laterale ale caroseriei 4 minori, polițistii s-au autosesizat și au efectuat verificări în regim de urgență”.
În urma verificărilor s-a stabilit că autoturismul a fost condus pe raza comunei Zvoriștea de către o femeie de 20 de ani, din localitate.
Șoferița ar fi preluat-o pe sora sa de la școală și pe alți trei colegi, iar la plecarea de pe loc, pe barele metalice exterioare s-au agățat alți 4 minori.
Confom sursei citate, ”Femeia a rulat în acest fel câțiva zeci de metri, ulterior oprind vehiculul si solicitându-le celor 4 minori să coboare. A fost audiată femeia care a condus mașina, dar si părinții minorilor implicați.
Părinții copiilor au fost avertizați si instruiti cu privire la pericolele generate de acest tip de comportament, iar șoferița de 20 de ani a fost sancționată contravențional cu amenda in valoare de 1.160 lei pentru încălcarea legislației rutiere, respectiv pentru transportul persoanelor în afara caroseriei, art. 148 din OUG 195/2002 republicată”.
Potrivit IPJ Suceava, se continuă verificările și cu privire la alte aspecte privind punerea în pericol a vieții sau sănătății minorilor respectivi, urmând a fi atrasă răspunderea contravențională sau penală, în funcție de rezultatele cercetărilor”.
EVENIMENT
Vremea până în 2 februarie. Gerul Bobotezei și ninsori, apoi variații mari de temperatură. Prognoza meteo pe patru săptămâni
Vremea până în 2 februarie. Temperaturile scad semnificativ săptămâna aceasta. Gerul Bobotezei aduce minime de până la -15 grade Celsius sau chiar mai frig la munte. Va continua să ningă, iar în unele zone va ploua.
Perioade cu precipitații - ninsori sau ploi sunt anunțate până în 7-8 ianuarie și din nou în 11-14 ianuarie. Vor mai fi ploi în 17 ianuarie, în vest și ninsori la munte.
Temperaturile maxime vor varia între -5 (cel mai frig va fi joi, 8 ianuarie) și 5 grade...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Reforma sistemului de gărzi în spitale, în 2026: Plăți diferențiate pentru trei tipuri de gardă. Anunțul ministrului Rogobete
Reforma sistemului de gărzi în spitale: Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a anunţat că, în acest an, se va face o reformă structurală a sistemului de gărzi din spitale.
Astfel, ar urma să fie introduse trei tipuri de gărzi: la domiciliu, de monitorizare şi de urgenţă. Acestea vor fi plătite diferenţiat, în funcţie de responsabilitate şi efort, transmite RADOR.
Totodată, oficialul a mai precizat că împreună cu sindicatele şi profesioniştii din sănătate...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Rezervele valutare ale României administrate de Banca Naţională a României (BNR) au scăzut în luna decembrie 2025, ajungând la 64,8 miliarde de euro, potrivit datelor publicate de banca centrală.
Comparativ, la finalul lunii noiembrie 2025, rezervele se situau la 65,408 miliarde de euro.
Cu toate acestea, nivelul rezervelor valutare rămâne semnificativ mai ridicat față de cel consemnat la finalul anului 2024, când acestea se ridicau la 62,135 miliarde de euro, potrivit Digi24.
Citește mai mult pe Alba24.ro
O bătaie cu scaune în Iulius Mall a avut loc aseară, în Foud Court. Protagoniştii au fost conlocuitori de ai noştri. Nu ştim încă cine a câştigat bătălia şi nici care au fost consecinţele acesteia. Vom reveni.
Citește mai mult pe Cluj24.ro
