EVENIMENT
Autoturism în valoare de 35.000 de euro, căutat în Franţa, descoperit la Vama Sighet
Un autoturism în valoare de peste 35.000 euro, căutat de autorităţile din Franţa, a fost descoperit la Punctul de Trecere a Frontierei Sighet, informează Inspectoratul General al Poliţiei de Frontieră.
Potrivit sursei citate, poliţiştii de frontieră au depistat, vineri, un cetăţean român care conducea un autoturism marca BMW, ce figura în bazele de date ca fiind furat din Franţa.
"În data de 19 aprilie a.c., în jurul orei 19.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Sighetu Marmatiei, jud. Maramureş, s-a prezentat la control, pentru efectuarea formalităţilor de frontieră, cetăţeanul român P.G. în vârsta de 41 de ani, domiciliat pe raza jud. Maramureş, care conducea un autoturism marca BMW, model 320 D. Cu ocazia formalităţilor de frontieră specifice, poliţiştii de frontieră au efectuat verificări suplimentare în bazele de date, în urma cărora s-a constatat faptul că autoturismul figurează ca fiind furat, alertă introdusă de autorităţile franceze", precizează sursa citată.
În cauza, se fac cercetări pentru infracţiunea de tăinuire, iar autoturismul, fabricat în 2018, a fost indisponibilizat la sediul Poliţiei de frontieră, până la finalizarea cercetărilor. AGERPRES
EVENIMENT
Autoritățile din Alba continuă intervențiile pentru realimentarea cu energie a sute de case. Peste 260 de oameni sunt pe teren
Autoritățile din Alba continuă miercuri intervențiile în mai multe localități, unde sunt încă probleme cu alimentarea cu energie electrică.
Potrivit datelor de la ora 16:00, numărul gospodăriilor care nu sunt alimentate cu energie electrică este de 254 din șapte localități.
Potrivit datelor furnizate de Instituția Prefectului Alba, în prezent, un numar de 29 de echipe ale sucursalei județene a Distribuție Energie Electrică România (DEER), se află în teren.
Este vorba...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Președintele Nicușor Dan, blocat de câteva ore pe aeroportul din Paris, din cauza ninsorii. Călătorește cu un avion militar
Președintele Nicușor Dan a rămas blocat pe aeroportul din Paris, din cauza ninsorii. El așteaptă acolo de miercuri dimineață, când delegația română a intrat în avion, care a fost degivrat, a rulat pe pistă, dar nu a avut verde pentru decolare. La ora 15:30, problema nu se rezolvase.
Asta întrucât pista, din cauza ninsorilor abundente și a viscolului nu a putut fi curățată suficient.

Toți ceilalți lideri care au...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Emil Boc: Brazii de Crăciun, colectați gratuit de Primăria Cluj-Napoca până în 22 ianuarie
Primăria Cluj-Napoca a anunțat, miercuri, că Primăria Cluj-Napoca va colecta gratuit brazii de Crăciun de la locuitori până în 22 ianuarie, inclusiv de la punctele gospodărești.
Acesta a precizat că brazii pot fi depuși la punctele gospodărești, iar Primăria îi va colecta gratuit,
”După 22 ianuarie puteți să-i duceți la centrele de colectare sau să plătiți pentru colectarea lor”, a precizat...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Boboteaza este una dintre cele mai importante sărbători creștine, sărbătorită pe 6 ianuarie. Legat de această sărbătoare, sunt și anumite superstiții, printre care și aceea de a nu spăla haine o perioadă de timp.
Ultima zi a ciclului sărbătorilor de iarnă, 6 ianuarie, Boboteaza, este marcată în fiecare an de ritualuri de sfințire și purificare a apei, cu o semnificație profund spirituală.
Potrivit credinței ortodoxe, sărbătoarea amintește de Botezul Domnului în...
Citește mai mult pe Alba24.ro
