Connect with us

EVENIMENT

Avertizare ANM: Cod galben şi portocaliu de caniculă, în mare parte din țară. Furtuni în zone din 11 județe

Publicat

canicula

Meteorologii de la ANM au emis noi avertizări meteo Cod galben și Portocaliu de caniculă pentru următoarele zile. Temperaturile vor atinge valori de 39-40 de grade Celsius.

Meteorologii au emis noi avertizări Cod galben şi Cod portocaliu de caniculă şi disconfort termic accentuat, valabile pe parcursul zilelor de miercuri şi joi în zone din cea mai mare parte a ţării.

Caniculă în mare parte din țară

Specialiştii ANM precizează că, vineri, 23 august, valul de căldură se va menţine în regiunile sudice şi sud-estice.

La sfârşitul săptămânii, valul de căldură se va extinde din nou în aproape toată ţara.

11 județe, sub cod galben de instabilitate atmosferică

Pe de altă parte, 11 judeţe din Banat, Crişana, Maramureş şi Transilvania se vor afla, până joi noapte, la ora 2:00, sub o atenţionare Cod galben de instabilitate atmosferică.

Se vor semnala averse torenţiale, intensificări ale vântului (cu viteze la rafală de 50 – 70 km/h), local vijelii, descărcări electrice şi izolat grindină în judeţele: Bistriţa-Năsăud, Maramureş, Satu Mare, Sălaj, Cluj, Alba, Bihor, Arad. Hunedoara. Timiş şi Caraş-Severin.

Cantităţile de apă vor fi de 15 – 25 litri/mp şi, pe alocuri, de peste 40 – 50 litri/mp.

Astfel de fenomene se vor înregistra pe arii restrânse şi în zonele montane din restul teritoriului.

Potrivit sursei citate, începând cu a doua parte a nopţii de miercuri spre joi (21/22 august), vântul se va intensifica temporar în regiunile estice şi sud-vestice.

Trei zile caniculare, în Capitală

În Capitală va fi caniculă şi disconfort termic ridicat, în perioada 21 august – 23 august. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 de unităţi.

Cerul va fi variabil, vântul va sufla slab şi moderat. Miercuri, temperatura maximă va fi în jurul a 36 de grade, în timp ce joi va ajunge la 37 – 38 de grade Celsius.

Temperaturile minime vor oscila între 17 – 21 de grade Celsius.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Coadă la expoziția Dali de la Cluj-Napoca, deschisă de Noaptea Muzeelor. Duminică e ultima zi când se mai poate vizita

Publicat

dali.jpg

Sâmbătă e Noaptea Muzeelor la Cluj-Napoca, iar la expoziția ”Universul lui Salvador Dali” de la Casa Hintz biletul de intrare a fost redus 50%. Expoziția mai poate fi vizitată doar duminică.

”Un privilegiu să-ți calce pragul, la Cluj, peste 30.000 de oameni”, au spus organizatorii.

Expoziția a fost deschisă în 19 decembrie 2024 și reunește peste 170 de lucrări ale maestrului Dali, incluzând sculpturi, litografii, miniaturi din aur și diamante, precum și o…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Președintele interimar al Senatului, clujeanul Mircea Abrudean, la Vatican, la inaugurarea pontificatului Papei Leon al XIV-lea

Publicat

mircea abrudean senator pnl facebook e1739388032596.jpg

Pe esplanada bazilicii Sfântul Petru, duminică, 18 mai, la Sfânta Liturghie de inaugurare a pontificatului papei Leon al XIV-lea, vor lua parte 151 de delegații străine. Sunt așteptați peste 100.000 de pelerini și credincioși. România este reprezentată de clujeanul Mircea Abrudean, președintele interimar al Senatului, și George-Gabriel Bologan, ambasador al României pe lângă Sfântul Scaun, transmite Vatican News.

Delegații din toată lumea

De asemenea, la acest…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

2026 va fi instituit drept „Anul Constantin Brâncuși” și ”Anul Nadia Comaneci”. Proiect legislativ adoptat de Senat

Publicat

2026 va fi instituit drept „anul constantin brâncuși” și ”anul

2026 va fi instituit drept „Anul Constantin Brâncuși” pentru a marca 150 de ani de la nașterea marelui sculptor român și ”Anul Nadia Comaneci”, la 50 de ani de la marea performanță a acesteia.

Proiectul legislativ adoptat de Senat prevede că principalele instituții ale statului și autoritățile locale pot organiza sau sprijini logistic manifestări culturale, artistice sau educaționale, potrivit Rador.

De asemenea, 2026 va fi și „Anul Nadia Comăneci”, întrucât se vor…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Zoe Vida Porumb aduce armonia artelor textile la Festivalul Internațional „Lucian Blaga” de la Sebeș

Publicat

zoe vida porumb aduce armonia artelor textile la festivalul internațional

Organizatorii și partenerii, alături de care s-a clădit cea de-a 45-a ediție a Festivalului Internațional „Lucian Blaga” de la Sebeș, oferă publicului un program bogat, din care nu lipsesc nici în acest an expozițiile inedite, acestea fiind asemeni unor ferestre deschise spre frumusețea și armonia artelor.

”Avem plăcerea de a vă invita sâmbătă, 24 mai 2025, la Primăria Municipiului Sebeș, acolo unde va avea loc, la ora 16.00, vernisajul expoziției „Zoe Vida Porumb –…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe