Connect with us

EVENIMENT

Avertizare cod galben: Pericol de inundații pe mai multe râuri din județul Bistrița-Năsăud

Publicat

inundatii 1024x768 1 e1648834402598.jpg

Este pericol de inundații pe mai multe râuri din Bistrița-Năsăud, iar hidrologii au emis o avertizare de tipul cod galben.

Avertizarea este valabilă până la miezul nopții.

Ca urmare a precipitaţiilor înregistrate, a celor prognozate şi propagării, se pot produce scurgeri importante pe versanţi, torenţi, pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte de inundaţii locale şi creşteri de debite şi niveluri cu posibile depăşiri ale cotelor de atenție pe râurile din bazinul hidrografice Șieu (afluent al Someșului Mare).

Sunt vizați afluenții din bazinul mijlociu și inferior în judeţul Bistrița-Năsăud, anunță hidrologii.

Fenomenele se pot produce cu probabilitate și intensitate mai mare pe unele râuri mici din bazinul hidrografic al râului Măgheruș, afluent al râului Șieu, precizează specialiștii.

Citește Romania24.ro pe Google News

(sursa: Mediafax)

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO. Strângere de fonduri pentru un scanner de sol necesar găsirii martirilor neamului. Inițiator, Fundația ”Doina Cornea”

Publicat

scanner.jpg






Fundația ”Doina Cornea” din Cluj-Napoca lansează o campanie publică pentru achiziția unui scanner de sol profesional. Acest dispozitiv este esențial pentru continuarea cercetărilor arheologice privind găsirea victimelor comunismului, îngropate fără cruce și fără nume — acum pe Insula Mare a Brăilei, dar și în alte locuri de exterminare din România.

De doi ani, fundația desfășoară, cu binecuvântarea…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Concert de chitară în muzeul Principia din Alba Iulia: Maxim Belciug aduce un solo de chitară într-un spațiu încărcat de istorie

Publicat

concert de chitară în muzeul principia din alba iulia: maxim

Cântărețul Maxim Belciug va susține un recital de chitară vineri, 22 august, în muzeul Principia din Alba Iulia. Este un recital solo, unde acordurile de chitară vor răsuna printre vestigiile romane din muzeul Principia. 

Maxim Belciug activează de 30 de ani în slujba chitarei și a muzicii, iar traseul său solistic l-a purtat atât pe toate marile scene ale țării, cât și în străinătate (Serbia, Ungaria, Polonia, Austria, Franța, Belgia, Scandinavia, Italia, Spania etc.).

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO: Creșa din Parcul Arini din Sebeș a fost recepționată. Cum arată clădirea și cât a costat

Publicat

foto: creșa din parcul arini din sebeș a fost recepționată.

Noua creșă din cartierul Aleea Parc din Sebeș a fost recepționată, a transmis primarul Dorin Nistor. Valoarea totală a investiției este de circa 5 milioane de lei, majoritatea fondurilor fiind dintr-o finanțare europeană.

Creșa a fost construită pe amplasamentul fostei centrale termice care se afla în ruină. Astfel, noua creșă are o suprafață desfășurată de circa 900 de metri pătrați și un regim de înălțime de parter și etaj.

În incinta acesteia vor putea fi…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Mitropolitul Andrei a condus procesiunea de la Gherla la Mănăstirea Nicula. Sute de pelerini l-au însoțit pe jos

Publicat

procesiune nicula 3.jpg






Joi, 14 august, a avut loc tradiționala procesiune de la Biserica Sfântul Nicolae din parcul central al orașului Gherla la biserica de lemn din incinta Mănăstirii Nicula.

Aceasta a fost condusă de către IPS Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, însoțit de un sobor de arhierei, preoți și diaconi, din care au făcut parte și Preasfințitul Părinte Timotei, Episcopul Ortodox Român al Spaniei și Portugaliei.

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe