EVENIMENT
Avertizare de vreme severă imediată: Zone din două județe, sub cod portocaliu de furtună

Administrația Națională de Meteorologie, a emis, miercuri după-amiază o avertizare cod portocaliu de vreme rea pentru zone din două județe.
Potrivit meteorologilor, se vor semnala local averse torențiale care vor acumula peste 35…40 l/mp, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelie, grindină.
Avertizarea este valabilă până la ora 17:30.
Zone vizate
Județul Dolj: Plenița, Argetoaia, Orodel, Carpen, Caraula, Cernătești, Vela, Grecești, Brabova, Verbița, Seaca de Pădure, Secu, Gogoșu, Botoșești-Paia, Izvoare;
Județul Mehedinţi: Strehaia, Vânju Mare, Corcova, Bălăcița, Tâmna, Oprișor, Butoiești, Punghina, Bâcleș, Prunișor, Hinova, Căzănești, Vlădaia, Pădina, Livezile, Dumbrava, Voloiac, Vânjuleț, Breznița-Motru, Poroina Mare, Greci, Stângăceaua, Rogova, Corlățel
EVENIMENT
Câți ani va sta după gratii un dealer de droguri dintr-un cătun din Munții Apuseni. Pedeapsă micșorată la Curtea de Apel

Un bărbat din Alba, de loc dintr-un cătun din Munții Apuseni, care la ultimul recensământ mai număra, 38 de locuitori, a fost recent condamnat pentru trafic de droguri.
După o decizie în primă instanță, la Tribunalul Alba, incuplatul a făcut apel, iar dosarul s-a mutat pe rolul instanței superioare, la Curtea de Apel Alba Iulia. În data de 6 octombrie 2025, magistrații instanței superioare au dat o decizie în acest caz.
Din câte se pare Andrei T., locuia într-un sat din…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Minoră de 12 ani, dispărută de acasă din Cluj-Napoca. Sunați la Poliție sau la 112 dacă o vedeți

Polițiștii din cadrul Poliției municipiului Cluj-Napoca au fost sesizați, în data de 7 octombrie a.c., în jurul orei 23.35, cu privire la faptul că, în aceeași zi, în jurul orei 06.40, minora Kacso Iasmina Natalia, în vârstă de 12 ani, a plecat voluntar de la domiciliul din municipiul Cluj-Napoca, iar până în prezent nu a mai revenit.
Semnalmente: înălțime aproximativă 1,56 m, greutate aproximativă 87 kg,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Primăria Alba Iulia extinde rețeaua de apă și canalizare pentru Zona economică Est, lângă șoseaua de centură

Primăria Alba Iulia extinde rețeaua de apă și canalizare pentru Zona economică Est, lângă șoseaua de centură. Proiectul privind ”parcul de activități” are plan urbanistic zonal aprobat din 2023.
Zona economică est va cuprinde 26 de parcele pentru activități economice. În total, terenul pentru aceste loturi este de 112.944 mp. Include și parc fotovoltaic, trasee pentru transport în comun și piste de biciclete cu dublu sens, dar și spații pentru activități sportive.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
ANALIZĂ. Euro se pregătește de un nou record: 5,15 lei în 2026. Instabilitatea politică și ratingul României apasă pe leu

Cu câteva zile înainte ca agenția Standard & Poor’s să prezinte ratingurile și perspectivele pentru Ungaria și România, eveniment care va avea loc vineri seară, după închiderea pieței locale, CFA România a prezentat marțea aceasta raportul „FY2026 Macroeconomic Outlook”, care anticipează pentru anul viitor o continuarea a procesului de apreciere a cursului de schimb al monedei unice în intervalul cuprins între…
Citește mai mult pe Cluj24.ro