Connect with us

ACTUALITATE

Avertizare MAE pentru românii care călătoresc în Grecia: Mai multe zone vor fi afectate de furtuni, în weekend

Publicat

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetățenii români care se află sau doresc să călătorească în Republica Elenă că Serviciul local de Meteorologie a emis o prognoză de vreme nefavorabilă pentru perioada 13 – 14 iulie 2019, respectiv ploi torențiale, furtuni, vânt în rafale, scrie ziarul Alba24.ro.

Citește și FOTO: Furtună ucigașă în Grecia: 6 morţi, printre care 2 români, în urma unei furtuni care a lovit peninsula grecească Halkidiki

Zonele afectate de vremea nefavorabilă severă sunt:

  • Marea Ionică de Nord;
  • Epir;
  • zona de vest a Greciei Centrale;
  • centrul și estul Macedoniei;
  • Thesalia;
  • insulele Sporade de Nord;
  • insulele din Nordul Mării Egee.

Cetățenii români pot solicita asistență consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României la Atena: +302106728879 și +302106744544, apelurile fiind redirecționate către Centrul de Contact și Suport al Cetățenilor Români din Străinătate (CCSCR) și preluate de către operatorii Call Center în regim de permanență.

De asemenea, cetățenii români care se confruntă cu o situație cu caracter de urgență, au la dispoziție și telefonul de permanență al Ambasadei României în Republica Elenă +306978996222 și cel al Consulatului General al României la Salonic +306906479076.

Ministerul Afacerilor Externe recomandă consultarea paginilor de Internet http://atena.mae.ro, http://salonic.mae.ro, www.meteoalarm.eu, www.mae.ro și reamintește faptul că cetățenii români care călătoresc în străinătate au la dispoziție aplicația “Călătorește în siguranță” (http://www.mae.ro/app_cs), care oferă  informații și sfaturi de călătorie.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Marius Budăi, fostul ministru al Muncii: România trebuie să se pregătească de impact. Recesiunea, aproape de neevitat

Publicat

marius budăi, fostul ministru al muncii: românia trebuie să se

Publicitate

Deputatul social-democrat Marius Budăi, fost ministru al Muncii, avertizează că România se apropie de o recesiune tehnică, pe fondul scăderii consumului și al politicilor de austeritate promovate de Guvern. Declarațiile au fost făcute publice într-o postare pe rețelele de socializare, în care acesta critică dur direcția economică actuală.

Potrivit parlamentarului, riscul intrării în recesiune este „aproape de neevitat”, iar situația ar...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Competiție de ROBOTICĂ organizată în premieră la Botoșani. 16 echipe din țară au participat la „Royal Stars League Meet”

Publicat

competiție de roboticĂ organizată în premieră la botoșani. 16 echipe

Publicitate

Botoșaniul a găzduit, sâmbătă, 7 februarie 2026, deschiderea competiției de robotică „Royal Stars League Meet”, eveniment organizat în premieră la Colegiul Național „Mihai Eminescu”. La activitate a fost prezent și inspectorul șef al Inspectoratului Școlar Județean Botoșani, Bogdan Suruciuc, care a subliniat importanța unor astfel de inițiative pentru educația orientată spre viitor.

Competiția reprezintă o etapă zonală a concursului...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Cod galben de ceață prelungit în județul Botoșani: Vizibilitate sub 50 de metri și risc de polei până la ora 15:00

Publicat

atenție în trafic! cod galben de ceață pentru județul botoșani

Publicitate

Avertizarea de tip cod galben de ceață a fost prelungită în județul Botoșani, unde vizibilitatea rămâne redusă pe majoritatea drumurilor, coborând sub 200 de metri și, izolat, chiar sub 50 de metri. Fenomenele meteo periculoase sunt prognozate să persiste până la ora 15:00, potrivit informațiilor transmise de autorități.

Meteorologii anunță că ceața este asociată, pe alocuri, cu burniță sau ploaie slabă, condiții care pot favoriza formarea...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Elevii Liceului de Artă „Ștefan Luchian” și voluntari din Franța, Spania, Ucraina și Iordania, împreună la Festivalul Clătitelor din Botoșani

Publicat

elevii liceului de artă „Ștefan luchian” și voluntari din franța,

Publicitate

Elevii Liceului de Artă „Ștefan Luchian” din Botoșani, alături de voluntari internaționali din Franța, Spania, Ucraina și Iordania, au participat la Festivalul Clătitelor, un eveniment intercultural desfășurat la Casa Tineretului. Activitatea a reunit tineri din medii diferite în jurul gastronomiei, artei și dialogului cultural, oferind un cadru de întâlnire și colaborare.

Pe parcursul evenimentului, participanții au pregătit și degustat...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe