EVENIMENT
AVERTIZARE METEO: 10 județe, sub Cod galben de ceață asociată cu burniță. Se formează polei și ghețuș
Administrația Națională de Meteorologie a emis, joi, avertizări nowcasting de ceață asociată cu burniță. De asemenea, se va forma polei și ghețuș. Avertizarea este valabilă până la ora 14.00 și vizează localități din județele: Covasna, Harghita, Botoșani, Suceava, Neamț, Iași. Bacău, Galați, Vrancea și Vaslui.
Potrivit meteorologilor, se va semnala ceață care determină scăderea vizibilității, local sub 200 de metri și izolat sub 50 de metri.
Ceața va fi asociată cu burniță sau chiciură ce va favoriza, în funcție și de condițiile locale, formarea poleiului sau ghețușului.
Zone vizate:
Până la ora 13:00
Județul Covasna: Întorsura Buzăului, Sita Buzăului, Barcani, Valea Mare;
Județul Harghita: zona depresionară;
Până la ora 14:00
Județul Botoşani;
Județul Suceava: zona joasă;
Județul Neamţ: zona joasă;
Județul Iaşi;
Județul Bacău: zona joasă;
Județul Galaţi;
Județul Vrancea: zona joasă;
Județul Vaslui.
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
Guvernul decide în două săptămâni ce proiecte PNRR vor continua să fie finanțate. Ce se întâmplă cu metroul Clujului
Premierul Ilie Bolojan a anunțat, în ședința de Guvern de marți, adoptarea unei ordonanțe de urgență prin care se va decide, în termen de două săptămâni, ce proiecte finanțate prin PNRR vor continua, iar metroul Clujului riscă să piardă finanțarea.
„Prin această ordonanță clarificăm în următoarele două săptămâni proiectele care vor rămâne în program”, a declarat Bolojan.
Etapa…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Petrișor Peiu, AUR: „Costul împrumuturilor României crește din nou abrupt”. România se confruntă din nou cu dobânzi ridicate
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, avertizează că România se confruntă din nou cu dobânzi ridicate la împrumuturile de pe piața internă. Acesta critică guvernul condus de Ilie Bolojan, susținând că „povestea de iubire” cu investitorii s-a încheiat și că urmează o perioadă de „calvar al dobânzilor mari”.
Într-o postare pe Facebook, Peiu a precizat că Ministerul Finanţelor a împrumutat luni…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Moneda națională a continuat marțea aceasta tendința de aprecierea față de cea unică, pe fondul reducerii aversiunii față de risc, piețele internaționale fiind mai optimiste în ceea ce privește încetarea agresiunii Rusiei în Ucraina.
Ședința din marțea aceasta, a fost cea de a patra consecutivă de depreciere pentru euro, arată economistul clujean Radu Georgescu.
Leul se apreciază
Media euro a coborât…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
“Rabla” revine în septembrie cu o finanțare de 200 de milioane de lei. Voucherele vor fi mai mici
Programul „Rabla” va fi relansat în luna septembrie, cu un buget de 200 milioane lei și reguli noi, potrivit Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP).
Ghidul de finanțare actualizat va fi lansat în consultare publică până la finalul acestei săptămâni.
“Rabla” revine cu vouchere mai mici
Guvernul a aprobat Ordonanța de Urgență care permite continuarea programului, cu accent pe reducerea…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

