EVENIMENT
AVERTIZARE METEO: Cod galben de caniculă şi vânt în 19 judeţe şi în Bucureşti
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, vineri, o avertizare Cod galben de caniculă şi intensificări ale vântului, valabilă în 19 judeţe şi în municipiul Bucureşti, pe parcursul zilelor de vineri şi sâmbătă.
Astfel, în intervalul 7 - 8 august, pe arii extinse în regiunile sudice şi estice vremea va fi caniculară, se vor înregistra temperaturi maxime de 35 - 38 de grade, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge sau va depăşi pragul critic de 80 de unităţi.
De asemenea, în jumătatea de sud a ţării, local şi temporar, vântul va avea intensificări, cu viteze la rafală în jurul a 55 km/h.
În Dobrogea, în sudul Moldovei, în cea mai mare parte a Munteniei şi local în Oltenia nopţile vor fi tropicale, cu temperaturi minime ce nu vor coborî sub 20 de grade Celsius.
Zonele aflate sub avertizarea Cod galben vizează: municipiul Bucureşti şi judeţele Tulcea, Constanţa, Călăraşi, Ialomiţa, Brăila, Galaţi, Vaslui, Iaşi, Bacău, Vrancea, Buzău, Prahova, Dâmboviţa, Argeş, Vâlcea, Dolj, Olt, Teleorman şi Giurgiu.
Meteorologii precizează că valoarea ITU va depăşi pragul critic de 80 de unităţi şi în Câmpia de Vest. AGERPRES
EVENIMENT
Piezișă, „strada petrecerilor”, intră în modernizare. Consiliul Local Cluj-Napoca a aprobat proiectul de peste 11 milioane lei
Strada Piezișă, una dintre cele mai vibrante și frecventate zone din Cluj-Napoca, va intra oficial într-un amplu proces de modernizare. Consiliul Local a aprobat miercuri proiectul care prevede transformarea completă a arterei din zona campusului Hașdeu într-o zonă pietonală modernă, cu acces auto limitat și infrastructură refăcută din temelii.
Investiția se ridică la peste 11,3 milioane de lei cu TVA și va...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Accident grav la Fundătura. Femeie scoasă dintre fiarele contorsionate de pompieri. Alte 2 persoane duse la spital
Un accident rutier grav, în care au fost rănite trei persoane, a avut loc miercuri la Fundătura.
Două autoturisme au fost implicate, iar o femeie a rămas încarcerată, fiind nevoie de intervenția echipelor de descarcerare.
Femeie de aproximativ 70 de ani, extrasă din mașină cu echipamente speciale
Pompierii din cadrul Punctului de Lucru Gherla, echipaje SMURD și ambulanțe au ajuns la locul accidentului....
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Câteva zeci de clujeni au ieșit din nou să protesteze împotriva corupției din Justiție: „Demisia Savonea”
În jur de 70 de clujeni au ieșit, miercuri, din nou în stradă pentru a protesta împotriva „corupției din justiție”.
Oamenii, în număr mult mai mic decât în weekend, cer din nou demisia președintei Înaltei Curți de Casație și Justiție, Lia Savonea, dar și a ministrului Cătălin Predoiu și a șefului Direcției Naționale Anticorupție.
Un nou protest la Cluj împotriva corupției din justiție
În...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Femeie de 90 de ani, dispărută din Cluj-Napoca. Familia o caută. Sunați la 112 dacă o vedeți
Poliția municipiului Cluj-Napoca solicită sprijinul cetățenilor pentru găsirea unei femei în vârstă de 90 de ani, care a plecat voluntar de la domiciliu și nu a mai revenit.
Dispariția a fost semnalată în cursul zilei de 17 decembrie.
Femeie de 90 de ani dispărută la Cluj-Napoca
Potrivit polițiștilor, BASSETTI VIORICA a părăsit locuința din municipiul Cluj-Napoca în data de 17 decembrie, în jurul orei...
Citește mai mult pe Cluj24.ro


