Connect with us

EVENIMENT

Avertizare meteo: Cod galben de ceață pentru Bucureşti şi 15 judeţe

Publicat

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a prelungit, miercuri, avertizarea nowcasting Cod galben de ceaţă pentru Municipiul Bucureşti, dar şi pentru 15 judeţe.

Potrivit meteorologilor, până la ora 13:00, în Capitală ceaţa va persista, iar vizibilitatea va fi scăzută sub 200 de metri. În acelaşi timp, izolat, se vor semnala depuneri îngheţate (chiciură şi cu o probabilitate mai mică polei).

Tot până la ora 13:00, în judeţele Constanţa, Tulcea, Brăila, Ialomiţa, Buzău (zona joasă), Călăraşi, Giurgiu, Ilfov şi Teleorman este prognozată ceaţă, care determină vizibilitate scăzută, local sub 200 de metri şi, izolat, sub 50 de metri. De asemenea, vor fi depuneri de chiciură şi polei.

De asemenea, până la ora 14:00, se vor semnala fenomene meteo similare în zone din judeţele Bacău, Galaţi, Neamţ (localităţile: Roman, Săbăoani, Tămăşeni, Cordun, Horia, Doljeşti, Gherăeşti, Trifeşti, Ion Creangă, Sagna, Români, Icuşeşti, Boteşti, Bârgăuani, Mărgineni, Bahna, Secuieni, Oniceni, Valea Ursului, Dulceşti, Bozieni, Moldoveni, Stăniţa, Tupilaţi, Făurei, Gâdinţi, Ruginoasa, Boghicea, Văleni, Pânceşti, Bira şi Poienari), Vrancea (zona joasă), Iaşi şi Vaslui.

Avertizările de fenomene periculoase imediate (nowcasting) se emit pentru o perioadă de maximum şase ore, menţionează ANM. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Premierul Ilie Bolojan și-a publicat cele două diplome de licență. Reacție la suspiciunile privind studiile sale

Publicat

premierul ilie bolojan și a publicat cele două diplome de licență.

Premierul Ilie Bolojan a reacționat public joi, pe pagina sa de Facebook, după ce în spațiul public au apărut suspiciuni privind parcursul său educațional. Acesta a explicat care au fost etapele studiilor sale, a publicat diplomele de licență, afirmând că toate informațiile sunt clare, verificabile și conforme cu cadrul legal al perioadei respective. 

Un articol apărut în spațiul public semnala discrepanţe în versiunea oficială a studiilor lui Ilie Bolojan. Mai exact, în…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Vremea se schimbă radical în toată țara: Se întorc ploile și va fi frig în cea mai mare parte a teritoriului

Publicat

vremea se schimbă radical în toată țara: se întorc ploile

Vremea se schimbă radical în toată țara. Ploile vin din nou și va fi frig în cea mai mare parte a teritoriului, precizează meteorologii. 

Florinela Georgescu, meteorolog ANM, a explicat la Antena 3 CNN că ploile și vântul puternic vor cuprinde mare parte din țară începând din această seară.

Totodată, până la sfârșitul săptămânii temperaturile vor scădea.

Vortexul Polar a demonstrat o dezvoltare destul de neobișnuită și ar putea fi unul dintre factorii de risc…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Clujean trimis în judecată pentru instigare și promovarea simbolurilor legionare. A postat mesaje violente și simboluri fasciste

Publicat

tribunal e1608299820355.jpeg






Un bărbat a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Cluj, fiind acuzat de instigare publică și promovarea simbolurilor fasciste și legionare.

Acesta a postat pe rețelele sociale mai multe materiale care incitau la violență și promovau ideologia legionară și va fi judecat în stare de libertate.

Mesaje violente și simboluri fasciste, publicate pe TikTok și Facebook

Potrivit…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Teiuș, pe harta de energie verde a Europei. Ambasadori ai unor state puternice din UE, în vizită de studiu în Alba

Publicat

video: teiuș, pe harta de energie verde a europei. ambasadori

Orașul Teiuș se află grație unei investiții de 55 de milioane de euro, pe harta Europei ”de energie verde”. Parcul fotovoltaic din Teiuș, una dintre cele mai mari investiții de acest gen din România, este dat drept exemplu. 

Peste 20 de ambasadori a unor state puternice din UE au vizitat joi, 23 octombrie, parcul fotovoltaic din Teiuș. Evenimentul a fost organizat de către reprezentații Regatului Danemarcei în România și a avut un scop clar: modul în care Uniunea Europeană…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe