EVENIMENT
AVERTIZARE METEO: Cod galben și portocaliu de VREME REA, în toată țara. Grindină, ploi torențiale și vijelii
Administrația Națională de Meteorologie a emis, sâmbătă, 13 iunie, mai multe avertizări de vreme rea valabil în intervalul 13 iunie - 16 iunie, ora 10.00.
Potrivit meteorologilor, toată țara este sub avertizari cod galben până marți dimineața, fiind prognozată instabilitate atmosferică ce se va manisfesta prin descărcări electrice, averse torențiale, grindină și vijelii. Cantitățile de apă vor depăși 25...30 litri/ mp și pe arii restrânse 40...60 l/ mp.
De asemenea, pentru mai multe zone din țară, până duminică, 14 iunie, ora 02.00, este o avertizare cod portocaliu, când vor fi cantități de apă însemnate, grindină, intensificări puternice ale vântului și vijelii.
În după-amiaza zilei de sâmbătă și în prima parte a nopții de sâmbătă spre duminică, în Moldova, Transilvania, Maramureș, nordul Crișanei - local, în Muntenia și zonele de munte vor fi perioade cu averse torențiale, grindină de dimensiuni medii și mari, vijelii, intensificări puternice ale vântului, rafale de peste 70-80 km/ h și frecvente descărcări electrice.
În intervale scurte de timp sau prin acumulare se vor înregistra cantităț de apă ce vor depăți 40 l/ mp și pe arii restrânse 50...80 l/ mp.
EVENIMENT
Cum va fi calculat impozitul pe proprietate din 2027. Noi precizări din partea premierului Ilie Bolojan
Premierul Ilie Bolojan a făcut precizări despre reforma sistemului impozitului pe proprietate în România, din 2027. Modul de calcul va fi schimbat astfel încât să fie mai apropiat de valorile reale din piața imobiliară.
România s-a angajat în cadrul PNRR să treacă la un model de calcul al impozitului pe proprietate bazat pe valoarea de piață a imobilelor, a spus Bolojan, o practică similară cu cea din aproape toate țările europene.
Până acum, impozitul se calcula după...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Calendar an școlar 2026-2027: Perioadele propuse pentru cursuri și vacanțe, noutăți. Când va fi prima zi de școală
Calendar an școlar 2026-2027: cursurile vor începe în 7 septembrie 2026 în noul an școlar și se termină în 18 iunie 2027. Ministerul Educației a pus în consultare publică proiectul privind structura anului școlar, cu perioadele de cursuri și vacanțe.
Anul şcolar 2026-2027 începe la data de 1 septembrie 2026, se încheie la data de 31 august 2027. Are o durată de 36 de săptămâni de cursuri.
Cursurile anului şcolar 2026-2027 încep la data de 7 septembrie 2026.
Pentru...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Nori negri în educație la Cluj. Profesori, în risc să își piardă posturile. La liceu scade numărul de elevi. Vor fi noi proteste
Profesorii din Cluj și din întreaga țară cer abrogarea de urgență a Legii 141 din 2025, care a adus, spun ei, un dezastru în educație.
Peste 2.000 de profesori și-ar putea pierde joburile la nivel național, ca o consecință a acestei legi, care a permis, printre altele, mărirea numărului de elevi dintr-o clasă. La Cluj, situația este alarmantă, spune Lucia Cojocaru, lidera Sindicatului Liber din...
Citește mai mult pe Cluj24.ro

