Connect with us

EVENIMENT

AVERTIZARE METEO: Cod portocaliu de FURTUNI pentru nouă județe

Publicat

sursa foto: Opriscan Romulus
sursa foto: Oprișcan Romulus

Un număr de nouă judeţe se află sub Cod portocaliu de furtuni până vineri noaptea, potrivit unei avertizări emise de Administraţia Naţională de Meteorologie.

Astfel, potrivit meteorologilor, până vineri la ora 23:00, va fi valabil un Cod portocaliu de averse în judeţele Călăraşi, Ialomiţa, Brăila, Buzău, precum şi în zona de munte a judeţelor Vrancea, Prahova, Braşov, Covasna şi Dâmboviţa, unde instabilitatea atmosferică va fi accentuată, iar cantităţile de apă, în intervale scurte de timp sau prin acumulare, vor depăşi 50 – 70 l/mp.

De asemenea, este în vigoare o avertizare cod galben de instabilitate atmosferică temporar accentuată, până vineri, la ora 23.00

În intervalul menționat, în Muntenia, Dobrogea, jumătatea de sud a Moldovei și sud-estul Transilvaniei vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată ce se va manifesta prin averse torențiale, frecvente descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului, vijelii și grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare se vor înregistra cantități de apă de 25…35 l/mp și pe arii restrânse 40…50 l/mp.

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

FOTO: Care este trandafirul anului 2025, prezentat la Sărbătoarea Rozelor de la Aiud

Publicat

foto: care este trandafirul anului 2025, prezentat la sărbătoarea rozelor

Unul dintre momentele interesante ale Sărbătorii Rozelor de la Aiud a fost, sâmbătă, prezentarea trandafirului anului 2025. Inițiativa aparține Asociației ”Amicii Rozelor”, filiala Aiud.

Cel mai apreciat trandafir a fost soiul ”Ketchup și muștar”. O denumire mai puțin obișnuită, ce evidențiază contrastul intersant al culorii petalelor: galben intens sau coral, la bază și roșu aprins în partea superioară.

Este vorba despre un hibrid cu flori semiduble, în diametru de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Sălajul nu există, o glumă pe care unii ar vrea-o realitate: „Judeţul ăsta să fie pus sub Cluj sau Oradea”. Ce argumente ar fi

Publicat

judetul salaj ai.jpg

O glumă care circulă de peste 10 ani pe internet, devenită între timp legendă, mai exact aceea că „Sălajul nu există” ar fi chiar o soluţie pentru reformarea administrativă a României, crede Andrei Caramitru, analist economic, influencer controversat pe reţelele sociale şi fiu al actorului Ion Caramitru.

El propune comasarea judeţelor mai mici cu cele mai mari din apropiere, pentru a reduce aparatul bugetar, în special prin dizolvarea primăriilor din comune….

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

UPDATE: Accident rutier pe DJ 107C între Colțești și Rimetea. Autoturism răsturnat pe plafon

Publicat

update: accident rutier pe dj 107c între colțești și rimetea.

Un accident rutier a fost semnalat sâmbătă după-amiaza pe DJ 107C, între Colțești și Rimetea. Un autoturism s-a răsturnat pe plafon.

Potrivit ISU Alba, intervine Secția de pompieri Aiud intervine pentru descarcerare și prim-ajutor medical.

Două persoane ar fi rămas prinse în caroseria mașinii.

Intervin și echipaje de prim-ajutor ISU și Ambulanță.

Inițial a fost solicitat elicopter SMURD, însă nu mai este nevoie de intervenția acestuia. Cele două persoane au ieșit din…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO: Accident pe DN74 între localitățile Tăuți și Ampoița. O mașină a ajuns în afara carosabilului

Publicat

foto: accident pe dn74 între localitățile tăuți și ampoița. o

Un accident rutier s-a petrecut sâmbătă după-amiaza pe DN74 Alba Iulia – Zlatna, între localitățile Tăuți și Ampoița. O mașină a ajuns în afara carosabilului.

ISU Alba a transmis că detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical.

Este vorba despre un autoturism care ar fi părăsit partea carosabilă.

Revenim cu amănunte.

foto: ISU Alba






Citește mai departe