Connect with us

EVENIMENT

Avertizare meteo: Cod portocaliu și cod galben de furtuni în zone din patru județe

Publicat

nori furtuna meteo.jpeg
Arhivă foto

Administrația Națională de Meteorologie a emis, miercuri dimineață o atenționare cod portocaliu și cod galben de furtuni pentru zone din patru județe.

Cod portocaliu până la ora 11:00

Județul Bacău: Dărmănești, Oituz, Mănăstirea Cașin, Slănic-Moldova;
Zona de munte a județului Vrancea, respectiv zona de munte a localităților: Nereju, Tulnici, Vrâncioaia, Soveja, Nistorești, Vintileasca, Jitia și Spulber;
Județul Vrancea: Nereju, Tulnici, Vrâncioaia, Soveja, Reghiu, Nistorești, Paltin, Paulești, Vintileasca, Negrilești, Andreiașu de Jos, Năruja, Valea Sării, Bârsești și Spulber.

Se vor semnala averse torențiale care vor acumula peste 35...40 l/mp, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului, izolat grindină.

Cod portocaliu până la ora 11:15

Județul Prahova: Băicoi, Ariceștii Rahtivani, Brebu, Florești, Valea Doftanei, Telega, Măgureni, Scorțeni, Bănești, Aluniș, Șotrile, Bertea, Ștefești și Cosminele.

Se vor semnala averse torențiale care vor acumula peste 35...40 l/mp, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului, izolat grindină.

Cod galben până la ora 11:30

Județul Dolj: Segarcea, Sadova, Valea Stanciului, Ostroveni, Bistreț, Bârca, Gighera, Cerăt, Afumați, Goicea, Drănic, Giurgița, Lipovu, Urzicuța, Gângiova, Siliștea Crucii, Măceșu de Sus, Catane, Măceșu de Jos și Cârna.

Se vor semnala averse care vor acumula peste 20...25 l/mp, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului, grindină.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Cheltuielile Administrației Prezidențiale, mai mici cu 30% în 2025, față de perioada Iohannis

Publicat

nicușor dan, reacție după anunțarea rezultatelor finale la prezidențiale: ”Împreună

Cheltuielile Administrației Prezidențiale au fost mai mici cu 30% în 2025, față de perioada în care președinte era Klaus Iohannis.

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat, luni, că au fost reduse cu 30% cheltuielile Administraţiei Prezidenţiale în 2025, mai mult decât se angajase inițial.

"Cheltuielile Administraţiei Prezidenţiale în 2025 au fost reduse cu 30%, adică 30 de milioane de lei, mai mult decât m-am angajat în iulie", a precizat şeful statului pe pagina sa de...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

ROBOR la 3 luni începe anul 2026 la același nivel cu finalul lui 2025. Care sunt valorile ROBOR la 6 și 12 luni

Publicat

robor la 3 luni începe anul 2026 la același nivel

Indicele ROBOR la 3 luni, utilizat ca referință pentru calcularea dobânzilor variabile la creditele în lei, a deschis anul 2026 la nivelul de 6,14%, menținându-se astfel la același nivel cu care s-a încheiat anul precedent, conform datelor publicate de Banca Națională a României (BNR).

În schimb, indicii ROBOR la 6 și 12 luni înregistrează ușoare creșteri în prima zi bancară a noului an.

ROBOR la 3 luni, care se aplică pentru creditele în lei cu dobândă variabilă...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Patriarhul Daniel: Botezul Domnului este temelia tuturor Sfintelor Taine

Publicat

patriarhul daniel, pastorala de crăciun: hristos ia față de om,

Botezul Domnului: Patriarhul Daniel a spus, luni, după binecuvântarea cu Agheasma Mare a slujitorilor Catedralei Patriarhale, că Botezul Domnului este temelia tuturor Sfintelor Taine, fiind poarta de intrare atât în Biserică, cât și în Împărăția Cerurilor.

”Înnoim botezul nostru prin gustarea apei sfințite a Aghesmei Mari”, a transmis Preafericitul Părinte Patriarh Daniel la evenimentului care a avut loc la reședința patriarhală în Ajunul Bobotezei, potrivit site-ului...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Retrospectivă 2025. Mihnea Măruță: Alegerile din 18 mai, între ură, speranță și spectrul dictaturii

Publicat

whatsapp image 2025 05 06 at 14.03.54.jpeg






Dialogul purtat în cadrul podcastului „Contraste” de la Cluj24 scoate în evidență marile tensiuni care definesc prezentul și viitorul apropiat: dominația tehnologiei, coliziunea dintre capitalism și democrație, dar și polarizarea tot mai accentuată a societății românești în pragul alegerilor. Invitatul lui Florin Danciu a fost jurnalistul Mihnea Măruță.

O nouă eră: când AI și miliardarii rescriu...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe