Connect with us

EVENIMENT

Avertizare meteo: Cod ROȘU de caniculă pentru șase județe și București. Cod portocaliu pentru 18 județe

Publicat

harta meteo cod rosu si portocaliu

Şase judeţe şi municipiul Bucureşti se vor afla, pe parcursul zilei de marţi, sub avertizare Cod roşu de caniculă şi disconfort termic accentuat. De asemenea, meteorologii au emis o avertizare meteo cod portocaliu de caniculă pentru alte 18 judeţe.

Conform Administraţiei Naţionale de Meteorologie, în judeţele Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu, Ilfov, Călăraşi şi în municipiul Bucureşti se vor înregistra temperaturi maxime extreme de 40-42 de grade, iar disconfortul termic va fi deosebit de accentuat.

Totodată, în sudul Crişanei, Banat, Oltenia, Muntenia, în jumătatea sudică a Moldovei şi în vestul Dobrogei se vor înregistra temperaturi maxime în general de 37-39 de grade, iar minimele se vor situa între 19 şi 24 de grade, astfel că disconfortul termic va fi accentuat.

Indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 de unităţi.

Cod portocaliu de caniculă pentru 18 județe

Se vor afla sub Cod portocaliu judeţele Bacău, Vaslui, Vrancea, Galaţi, Buzău, Brăila, Tulcea, Constanţa, Ialomiţa, Prahova, Dâmboviţa, Argeş, Vâlcea, Gorj, Mehedinţi, Caraş-Severin, Timiş şi Arad.

Pentru restul ţării, respectiv Maramureş, Transilvania, nordul Crişanei şi al Moldovei şi pe litoral a fost emis o atenţionare Cod galben din cauza disconfortului termic ridicat.

Indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 de unităţi.

Temperaturile maxime se vor situa în general între 33 şi 37 de grade, iar cele minime se vor încadra între 17 şi 22 de grade.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Cluj-Napoca, într-o nouă eră fiscală. Impozite mai mari la locuințe, taxe auto schimbate și parcări mai scumpe în 2026 


Publicat

cluj napoca scaled.jpeg






Clujenii trebuie să se pregătească pentru un an 2026 în care vor plăti mai mulți bani la bugetul local.

Noile niveluri ale taxelor și impozitelor locale, adaptate unor modificări legislative naționale care schimbă fundamental modul de calcul, urmează să fie aprobate în ultima ședință a Consiliului Local din acest an, programată pentru 23 decembrie.

Impozitul pe locuințe, evaluare mai aproape de...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Condamnare la cinci ani distanță de la falsificarea unui document, într-o licitație, la o primărie din Alba. Ce s-a întâmplat

Publicat

condamnare la cinci ani distanță de la falsificarea unui document,

Administratorul unei firme a fost condamnat la aproape cinci ani distanță de la momentul în care i-a spus unei angajate a Primăriei Vințu de Jos să falsifice un document pentru o licitație. 

Este un caz relativ minor, pentru care magistrații Judecătoriei Alba Iulia au avut nevoie de aproape cinci ani pentru a-l rezolva. Mai pe scurt a fost vorba despre un dosar de fals material în înscrisuri oficiale. 

Mai exact, inculpatul din dosar i-a spus unei angajate a primăriei să...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

ACCIDENT rutier la Ighiu. Impact între o mașină și o dubă. O conductă de gaz, posibil avariată

Publicat

accident rutier la ighiu. impact între o mașină și o

Un accident rutier s-a produs vineri, în jurul orei 12:20, în localitatea Ighiu. Din primele informații, o dubă și o mașină s-au lovit, în zona bisericii. 

Potrivit ISU Alba, Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical la un accident rutier produs în localitatea Ighiu, lângă Biserică.

Din informațiile preliminare ar fi vorba despre două autovehicule implicate, o dubă și o mașină, posibil o conductă de gaz...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. 200 de kilograme de petarde și artificii ilegale, găsite în Apahida și Cojocna. Captură de 10.000 de lei

Publicat

captura ecran 489.jpg






Polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase Cluj au pus în executare, vineri, 19 decembrie, două mandate de percheziție domiciliară în localitățile Apahida și Cojocna, într-un dosar penal ce vizează operațiuni ilegale cu articole pirotehnice. Doi bărbați de 52 și 55 de ani, bănuiți că țineau și foloseau petarde și artificii fără autorizație.

Potrivit IPJ Cluj, cei doi...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe