EVENIMENT
Avertizare meteo: Cod ROȘU de ploi torențiale pentru zone din cinci județe. HARTA zonelor vizate

O nouă avertizare meteo a fost emisă de ANM luni, 12 iunie. Zone din cinci județe se află sub avertizare meteo cod roșu de ploi torențiale și abundente.
Avertizarea intră în vigoare luni seară, începând cu ora 20.00 și este valabilă până marți, 13 iunie, ora 08.00.
Sunt vizate județele Mehedinți și Gorj, precum și zona de munte a județelor Caraș–Severin, Vâlcea și Hunedoara.
Meteorologii anunță că vor fi averse torențiale și abundente.
Cantitățile de apă vor depăși în intervale scurte de timp sau prin acumulare 70…80 l/mp.
Reamintim că mai multe zone din țară se află sub avertizare cod portocaliu și galbben până marți, 13 iunie, ora 20.00.
Vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată în Banat, Oltenia, sud-vestul și sudul Transilvaniei, nord-vestul Munteniei, precum și în Carpații Meridionali și în Carpații Occidentali.
Aceasta se va manifesta prin averse torențiale, descărcări electrice și izolat grindină, intensificări de scurtă durată ale vântului și vijelii. În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi de 20…25 l/mp și izolat de peste 30 l/mp.
În restul teritoriului, după-amiaza și seara, manifestări specifice instabilității atmosferice vor fi pe arii restrânse.
EVENIMENT
Alegeri prezidențiale 2025, turul al doilea: ordinea candidaților pe buletinul de vot. Reguli pentru voturi valabil exprimate

Aproape 18 milioane de alegători sunt așteptați duminică la urne pentru a-și alege președintele pentru următorii cinci ani dintre cei doi candidați ajunși în finala pentru Cotroceni. În țară sunt organizate unt organizate 18.979 de secții de votare, iar în diaspora sunt 965.
Campania electorală se încheie sâmbătă, 17 mai, la ora 7.00.
Biroul Electoral Central (BEC) a stabilit, prin tragere la sorți, ordinea finală a candidaților pe buletinul de vot:
- 1. George Nicolae…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Meteorologii anunță vreme deosebit de rece, cu vânt puternic și precipitații, până duminică, în toată țara

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o informare meteorologică de vreme rece, cu precipitații moderate și intensificări ale vântului, în toată țara, până duminică seară.
În intervalul 16 mai, ora 10 – 18 mai, ora 20, pe teritoriul României este în vigoare o informare meteorologică de precipitații moderate cantitativ, lapoviță și ninsoare la altitudini mari, răcire accentuată și intensificări ale vântului.
Precipitații, cu lapoviță…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Atenționare ANM: vreme rece, ploi și furtuni, vânt puternic până duminică seara. La munte, lapoviță și ninsoare

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) anunță că vor fi ploi și furtuni, dar și vânt puternic, până duminică seara. La altitudini mari, va fi lapoviță și ninsoare.
Vineri și sâmbătă, vremea va fi mult mai rece decât de obicei.
Informare meteo: de vineri, 16 mai, ora 10.00 până duminică, 18 mai, ora 20.00 – precipitații moderate cantitativ, lapoviță și ninsoare la altitudini mari, răcire accentuată, intensificări ale vântului
Vor fi averse, vineri în…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
În țară intră 2,6 miliarde de euro, bani europeni. Care sunt propunerile de investiții. Mesajul ministrului Marcel Boloș

Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Marcel Boloș, a anunțat că 2,6 miliarde euro din Politica de Coeziune urmează să intre în țară în perioada următoare. Acesta a subliniat că ”urmează perioada în care trebuie să demonstrăm că știm să transformăm banii europeni în proiecte duse la capăt, nu doar începute”.
”Discuții cheie la Bruxelles: 2,6 miliarde euro din Politica de Coeziune vor intra în țară în perioada următoare. După cum știți, avem zilele…
Citește mai mult pe Alba24.ro