EVENIMENT
Avertizare meteo: COD ROȘU de vijelie puternică în localități din Constanța
Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare cod roșu de furtună pentru localități din județul Constanța. De asemenea, este în vigoare o avertizare cod galben valabil pentru zone din județul Cara-Severin.
Potrivit meteorologilor, până la ora 0:10, se vor semnala: vijelie puternică, cu rafale de vânt ce vor depăși 90 -100 km/h, averse torențiale ce vor depăși 40...50 l/mp, frecvente descărcări electrice și grindină.
Citește și: Avertizare de vreme severă imediată: Două județe, sub cod galben de ploi, vânt și grindină
Zone vizate:
Cobadin, Negru Vodă, Băneasa, Lipnița, Peștera, Chirnogeni, Independența, Oltina, Aliman, Ciocârlia, Amzacea, Deleni, Adamclisi, Dobromir, Mereni, Ion Corvin, Comana, Bărăganu, Cerchezu, Dumbrăveni.
Cod galben în Caraș-Severin
De asemenea, până la ora 23.50, este în vigoare o atenționare cod galben de vreme rea pentru loclaități din județul Caraş-Severin. Se vor semnala averse care vor depăși 20...25 l/mp, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului și grindină.
Sunt vizate: zona de munte de peste cota 1800 m, precum și localitățile: Moldova Nouă, Oravița, Anina, Băile Herculane, Mehadia, Teregova, Cornereva, Bozovici, Pojejena, Berzasca, Prigor, Topleț, Luncavița, Iablanița, Sichevița, Cornea, Răcășdia, Grădinari, Sasca Montană, Lăpușnicu Mare, Bănia, Dalboșeț, Coronini, Eftimie Murgu, Ticvaniu Mare, Ciclova Română, Gârnic, Domașnea, Lăpușnicel, Șopotu Nou, Vărădia, Socol, Berliște, Cărbunari, Naidăș, Vrani, Ciuchici, Ciudanovița, Goruia, Mehadica.
EVENIMENT
”U” Cluj, remiză în ultimul amical din cantonamentul din Turcia, cu echipa Wizdew Lodz (Polonia)
”U” Cluj a remizat, luni, în ultimul meci amical din cantonamentul din Turcia, scor 1-1, cu echipa poloneză Wizdew Lodz, golul clujenilor fiind marcat de Ovidiu Bic în minutul 88, din penalty.
Scorul a fost deschis de polonezi în prima repriză prin Andi Zeqiri, fostul jucător al lui Basel, Brighton sau Augsburg.
Echipa de start: Gertmonas – Chinteș, Coubiș, Cisse, Silva – Codrea, Murgia – Macalou, Fabry,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ministerul Educației va testa noile standarde de evaluare a elevilor din clasele primare și gimnaziale. Cum se pot înscrie școlile
Ministerul Educației a anunțat că școlile se pot înscrie pentru a pilota standardele naționale de evaluare pentru învățământul primar și gimnazial.
Pilotarea nu va schimba modul de notare a elevilor. Profesorii vor folosi standardele ca rusă de informare pentru evaluare și notare, potrivit ministerului.
Nota rămâne, dar este justidicată în mod obiectiv și transparent, precizează sursa citată.
Procedura
În unitățile de învățământ, la anumite clase și discipline...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: Ați văzut-o? Fată de 16 ani din Roșia Montană, căutată de familie și poliție. A plecat de acasă și nu a revenit
O fată de 16 ani din Roșia Montană este căutată de familia ei și de Poliția Alba. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la 112.
Luni seara (12 ianuarie), polițiștii din orașul Abrud fost sesizați de către un bărbat în vârstă de 48 de ani, cu privire la faptul că, dimineața, fiica sa, Denisa Rebeca LUNGU, în vârstă de 16 ani, a plecat de la domiciliul ei.
Minora a fost dată în urmărire, iar...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Polițiștii din cadrul Biroului de Investigații Criminale Gherla au dispus, luni, reținerea față de un tânăr de 20 de ani, pentru 24 de ore, acesta fiind cercetat într-un dosar ce vizează infracțiunile de încăierare și tulburarea ordinii și liniștii publice.
Astfel,, în data de 10 ianuarie., în jurul orei 22.35, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Gherla au fost sesizați, prin apel 112, cu privire...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
