EVENIMENT
Avertizare meteo: Coduri galben de ploi și vânt. Luni sunt sub alertă câteva județe, marți toată țara
Alertă de vreme rea în România: Coduri galben de ploi și vânt puternic în mai multe județe, de luni până marți.
Potrivit ANM, începând de luni ora 21.00 până marți la ora 9.00, în Banat, Oltenia, sudul Transilvaniei și al Crișanei, precum și în vestul și nordul Munteniei, vântul va avea temporar intensificări, cu viteze de 55...65 km/h, iar pe crestele Carpaților Meridionali și de Curbură va sufla tare, cu rafale ce vor depăși 90...100 km/h.
În vestul și sud-vestul teritoriului va ploua, iar în județele Arad, Timiș, Caraș-Severin și Mehedinți, ploile vor avea și caracter torențial și se vor acumula cantități de apă ce vor depăși local 25 l/mp și izolat 40 l/mp.
În partea a doua a intervalului vântul se va intensifica și în centrul țării, unde rafalele vor fi în general între 50 și 60 km/h.
Al doilea Cod galben intră în vigoare marți la ora 9:00 și expiră la ora 21:00, vizând întreaga țară.
Vântul va sufla tare la munte, cu rafale de peste 100...130 km/h, cu precădere în zona înaltă a Carpaților Meridionali și Orientali. Temporar vor fi intensificări și în restul țării, cu viteze în general între 55...65 km/h, iar local în Transilvania, Muntenia, Dobrogea și Moldova de peste 70…80 km/h.
În cea mai mare parte a țării temporar va ploua. Ploile vor avea și caracter torențial, iar în regiunile sudice, estice și centrale vor fi însoțite de descărcări electrice și izolat de grindină. Cantitățile de apă vor depăși 25…30 l/mp și pe arii restrânse 40…60 l/mp.
Marți, vremea se va răci accentuat în vest, sud-vest și local în centru, unde va deveni deosebit de rece pentru această dată, iar în zona montană înaltă, trecător, se vor semnala precipitații mixte.
În cursul nopții de marți spre miercuri și pe parcursul zilei de miercuri, vor mai fi intensificări ale vântului în nord-vest și la munte, precum și precipitații sub formă de lapoviță și ninsoare, îndeosebi pe crestele Munților Apuseni și ale Carpaților Orientali.
Sfântul Daniel este sărbătorit în data de 17 decembrie. Este considerat ocrotitorul celor aflați în exil sau departe de patria lor, dar este cunoscut și pentru darul său de a desifra vise.
Sfântul Proroc Daniel a trăit cu 460 de ani înainte de Hristos. Când Ierusalimul a fost cucerit de împăratul babilonean Nabucodonosor, Daniel și tinerii Anania, Azaria si Misail au fost luați robi.
Datorită înțelepciunii sale, Daniel a fost chemat de către Nabucodonosor la palatul său,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Aproape 40 de magistrați clujeni, de partea reformei justiției. Judecător Tribunalul Cluj: „Magistrații trebuie să fie liberi”
Mai mulți magistrați din județul Cluj și-au exprimat public solidaritatea cu judecătorii și procurorii care au semnalat existența unor disfuncționalități și presiuni în sistemul de justiție, în contextul dezbaterilor declanșate de documentarul „Justiție capturată”, realizat de Recorder.
În timp ce semnatarii vorbesc despre nevoia de curaj, integritate și reformă reală, instanțele clujene precizează...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Cristi Danileț: România a pierdut la CEDO pentru că a fost în război cu magistrații curajoși, critici cu privire la anti-reforme
Fostul judecător clujean Cristi Danileț explică, într-o postare amplă pe blogul personal, motivele care au dus la condamnarea României de către Marea Cameră a Curții Europene a Drepturilor Omului, în data de 15 decembrie 2025.
Hotărârea definitivă luată de CEDO în favoarea fostului judecător clujean stabilește că magistrații pot comenta public, inclusiv pe rețelele sociale, subiecte de interes general...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
CSM, pus la zid după verdictul CEDO în cazul Cristi Danileț. Forumul Judecătorilor cere demisia Liei Savonea
Asociația Forumul Judecătorilor din România solicită public Consiliului Superior al Magistraturii să își asume răspunderea pentru abuzul constatat de Marea Cameră a Curții Europene a Drepturilor Omului în cauza Danileț împotriva României.
Reprezentanții magistraților vorbesc despre un regres major al justiției, sancțiuni disciplinare aplicate discreționar și o criză profundă de credibilitate a sistemului...
Citește mai mult pe Cluj24.ro


