EVENIMENT
AVERTIZARE METEO: De Bobotează, cod galben de vânt puternic în 19 județe din țară
Administrația Națională de Meteorologie a emis luni, 6 ianuarie 2020, o atenționare cod galben de vânt puternic în 19 județe din țară. Potrivit meteorologilor, avertizarea este valabilă pe tot parcursul zilei de luni, până la ora 22.00.
Potrivit ANM, în intervalul menționat în zone din Dobrogea, jumătatea de est a Munteniei și în sudul Moldovei vor fi intensificări ale vântului cu viteze în general de 55 – 65 km/h, iar pe arii restrânse, îndeosebi pe litoral, rafalele vor depăși 75…80 km/h.
De asemenea, în Carpații Meridionali și în Carpații de Curbură vântul va continua să prezinte intensificări, temporar cu viteze de peste 70…80 km/h, iar zăpada va fi spulberată.
Județele vizate sunt Brașov, Covasna, Prahova, Dâmbovița, Argeș, Vâlcea, Mehedinți, Gorj, Sibiu, Caraș Severin, Hunedoara, Vrancea, Galați, Buzău, Brăila, Tulcea, Ialomița, Constanța și Călărași.
Intensificări ale vântului vor mai fi în sud-estul țării și în noaptea de luni spre marți (6/7 ianuarie) și în cursul zilei de marți, 7 ianuarie, în general cu viteze de 40…50 km/h, iar pe litoral rafalele vor depăși 55…60 km/h.
EVENIMENT
FOTO. Salvare dramatică la Tarnița. Un bărbat a căzut în lac și a fost salvat în ultima clipă
Pompierii din cadrul Detașamentului 2 Cluj-Napoca, în colaborare cu Serviciul Public Județean Salvamont-Salvaspeo Cluj, au intervenit vineri pentru salvarea unui bărbat care a căzut în apă în apropierea barajului de la lacul Tarnița.

La fața locului au fost mobilizate rapid o autospecială cu modul de descarcerare, o ambulanță SMURD și autospeciala cu barcă. De asemenea, au fost alertați scafandrii din…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Comemorare: 11 ani de la tragedia în care au murit 9 militari de la Baza 71 Aeriană Câmpia Turzii. Elicopterul lor s-a prăbușit
Vineri se împlinesc 11 ani de la tragicul accident de aviaţie anul 2014, când un elicopter militar IAR-330 PUMA s-a prăbușit pe raza localităţii Mălâncrav, judeţul Sibiu, în urma căruia au murit nouă militari, iar altul a fost grav rănit.
Elicopterul de la Baza 71 Aeriană Câmpia Turzii se afla în misiune, urmând să participe la un exerciţiu în Poligonul Cincu.
”Cinste și onoare memoriei lor! Dumnezeu…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Nobinecluj.ro: În lipsa lui Boc, străbunica trage de fiare, s-au găsit soluţii pentru trafic şi Zamfir bagă CFR în insolvenţă
Pentru a fi printre primii care citesc newsletterul de umor cu ştiri şi evenimente din Cluj, scrie adresa ta de mail în câmpul de mai jos şi apasă Subscribe pentru abonare gratuită.
Dintre subiectele săptămânii pe No bine, Cluj!
🟠 Analiză PublicRecord: în ultimii cinci ani, Emil Boc a lipsit peste 13 luni din primărie, fiind plecat în deplasări, iar asta e o mare problemă a Clujului, că din cinci ani…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca au intervenit vineri la un accident rutier produs pe raza localității Vâlcele. În eveniment au fost implicate două autoturisme.
La fața locului s-au deplasat două autospeciale dotate cu modul de descarcerare, o ambulanță SMURD de terapie intensivă mobilă și un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ).
Două femei au fost transportate la spital
Citește mai mult pe Cluj24.ro


