EVENIMENT
Avertizare meteo de VREME REA: Cod portocaliu și Cod galben de furtuni în mai multe zone din țară. HARTA
Administrația Națională de Meteorologie a emis o nouă avertizare meteo de vreme rea valabilă pe parcursul zilei de sâmbătă, 3 iunie 2023. Meteorologii au emis coduri portocaliu și galben de instabilitate atmosferică accentuată. Sunt prognozate furtuni, cu ploi torențiale, descărcări electrice, grindină și intensificări ale vântului.
Avertizare meteo Cod portocaliu, până sâmbătă seară
Potrivit ANM, în intervalul 03 iunie, ora 12.00 – 03 iunie, ora 22.00, vor fi averse torențiale. Local cantitățile de apă vor fi de 40...50 l/mp și izolat de peste 70...80 l/mp (în intervale scurte de timp, de până la 1 – 3 ore).
Zone afectate: județele Argeș, Vâlcea, Gorj, Mehedinți, Dolj, Olt și în zona de munte a județelor Caraș-Severin, Hunedoara, Dâmbovița și Prahova.
Avertizare meteo Cod galben, până duminică dimineață
În intervalul iunie, ora 11.00 – 04 iunie, ora 06.00, este în vigoare un cod galben de instabilitate atmosferică temporar accentuată.
Local, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată ce se va manifesta prin descărcări electrice, averse torențiale, grindină, intensificări ale vântului și posibil vijelii.
Sunt vizate zone din Oltenia, sudul Banatului, vestul și nord-vestul Munteniei,Dobrogea și în vestul și sud-vestul Transilvaniei.
În intervale scurte de timp cantitățile de apă vor fi de 20...25 l/mp și izolat de peste 30...40 l/mp. Pe parcursul nopții de sâmbătă spre duminică (3/4 iunie) aria acestor fenomene se va restrânge spre sudvestul teritoriului.
Astfel de fenomene vor fi pe arii mai restrânse și în celelalte regiuni, iar în Moldova și în jumătatea estică a Munteniei temporar vântul va avea intensificări cu viteze în general de 50...60 km/h.
EVENIMENT
BOBOTEAZA 2026: Când are loc sfințirea apei, la Catedrala Încoronării din Alba Iulia. Program
BOBOTEAZA 2026: La Catedrala Încoronării din Alba Iulia se desfășoară, luni și marți, slujbele de sfințire a apei. Potrivit reprezentanților Arhiepiscopiei Ortodoxe de Alba Iulia, vor fi sfințiți 4.000 de litri de apă.
Luni 5 ianuarie, în ajunul Bobotezei, se face Sfințirea cea mare a apei. Cu această agheasmă mare sunt stropite casele credincioşilor. Marți, 6 ianuarie, Sfinţirea cea mare a apei va avea loc de la ora 12:00, la Catedrala Încoronării din Alba Iulia. Apa...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Presiune pe Clinica de Ortopedie din Cluj. 7 operații de urgență și alte 30 programate în urma accidentărilor din ultimele zile
Iarna își pune amprenta pe activitatea medicilor clujeni. Reprezentanții Spitalului Clinic Județean de Urgență (SCJU) Cluj raportează o presiune uriașă asupra secției de Ortopedie, unde un flux constant de pacienți a solicitat îngrijiri de specialitate în ultimele două zile.
Bilanțul ultimelor 48 de ore: 175 de prezentări
Dinamica la Camera de Gardă a fost una intensă, 175 de persoane prezentându-se cu...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
5 ianuarie - Ajunul Bobotezei: Zi de post aspru. Tradiții și superstiții. Pregătire pentru marea sărbătoare a Botezului Domnului
Ajunul Bobotezei, prăznuit pe 5 ianuarie, este una dintre cele mai importante zile de pregătire spirituală din calendarul creștin-ortodox. Ziua precede marea sărbătoare a Botezului Domnului (Boboteaza) și este rânduită de Biserică drept zi de post aspru sau chiar post negru, în semn de curățire trupească și sufletească.
Post aspru în Ajunul Bobotezei
Potrivit canoanelor bisericești, în Ajunul Bobotezei se ajunează, adică nu se mănâncă nimic până seara. Credincioșii...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Avertizare Infotrafic: Circulație în condiții de iarnă în Alba și mai multe județe din țară. Recomandări pentru şoferi
Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliției Române informeză luni dimineața că, la nivel național, sunt semnalate precipitații sub formă de ninsoare în județele Alba, Arad, Argeș, Bacău, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Covasna, Dâmbovița, Gorj, Harghita, Hunedoara, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sibiu, Suceava și Vrancea. Se circulă pe un carosabil parțial acoperit cu zăpadă.
În zona de sud și sud-est a țării plouă ușor, carosabilul fiind...
Citește mai mult pe Alba24.ro
