EVENIMENT
Avertizare meteo de VREME REA: Urmează două zile cu vânt puternic, ninsori și ploi

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteo de vreme rea. Va fi vânt puternic, ninsori și ploi în toată ţara, începând de vineri, până duminică
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o alertă Cod galben de ploi puternice, valabilă de vineri, 10 martie, ora 12.00 până sâmbătă, 11 martie, la ora 8.00.
În vestul Carpaților Meridionali vor fi ploi, mai ales sub formă de aversă, ce vor favoriza topirea stratului de zăpadă. Se vor acumula cantități de apă de 20…25 l/mp și izolat peste 30 l/mp, iar pe arii restrânse se vor semnala descărcări electrice. La altitudini de peste 1800 m, precipitațiile vor fi mixte.
Averse de ploaie și descărcări electrice vor fi vineri după-amiază și în prima parte a nopții de vineri spre sâmbătă local și în Oltenia.
Cod galben de vânt puternic și precipitații mixte
O altă avertizare Cod galben, în vigoare de sâmbătă ora 8 până duminică la ora 15.00, vizează întreaga țară.
În toate regiunile, vântul va avea local și temporar intensificări, cu viteze de 50..65 km/h și izolat peste 70 km/h.
În Maramureș, Transilvania, nordul Moldovei și zona deluroasă a Crișanei, mai ales seara și în noaptea de sâmbătă spre duminică (11/12 martie), vor fi precipitații mixte.
La munte vor fi rafale de 70…80 km/h, iar pe creste vor depăși 90….110 km/h, treptat vor predomina ninsorile și va fi viscol.
În Capitală, de vineri dimineață până sâmbătă dimineață, vremea va fi deosebit de caldă, cu o temperatură maximă de 18…20 de grade și o minimă de 7…9 grade. Cerul va avea înnorări și îndeosebi spre seară și noaptea vor fi intervale cu averse și posibil descărcări electrice. Vântul va sufla slab și moderat.
De sâmbătă până duminică la ora 15.00, vremea se va menține deosebit de caldă, maxima urmând a fi de 17…19 grade, dar vântul va avea intensificări temporare cu rafale în general de 50…55 km/h. sâmbătă, mai ales în a doua parte a zilei, vor fi înnorări și probabilitate de ploaie ridicată.
În noaptea de sâmbătă spre duminică, cerul va fi variabil, iar minima în scădere față de intervalul anterior, va fi de 1…3 grade.
Duminică, vremea se va răci, iar valorile termice se vor apropia de normele perioadei, maxima va fi de 11…12 grade. Cerul va fi variabil și vântul va sufla slab și moderat.
(sursa: Mediafax)
EVENIMENT
OPINIE. Radu Nicosevici. Cum pierzi miliarde fără să clipești: manualul românesc de gestionare a PNRR – versiune actualizată

Radu Nicosevici este o voce importantă a societăţii civile timişorene, președinte al Asociației Academia de Advocacy şi cadru didactic asociat la Universitatea Politehnică Timişoara, unde conduce masteratul de „Comunicare strategică și Advocacy în societatea digitală”. Din perspectiva sa, pierderea miliardelor din PNRR nu este doar un eșec administrativ, ci un simptom al unei incapacități structurale de a…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Undă verde de la ANMAP pentru reamenajarea și extinderea Spitalului din Câmpeni. Ce funcțiuni va include noua clădire propusă

Undă verde de la ANMAP pentru reamenajarea și extinderea Spitalului din Câmpeni. Agenția Națională pentru Mediu și Arii Protejate a anunțat recent luarea deciziei etapei de încadrare – fără evaluarea impactului asupra mediului – pentru proiectul „Reamenajare și extindere Spital Orășenesc Câmpeni”, propus a fi amplasat pe strada Horea, nr. 63 din Câmpeni.
Potrivit documentației, investiția vizează extinderea Spitalului Orășenesc din Câmpeni prin construirea unui…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Dr. Sulyok Tamás, președintele Republicii Ungare, va participa luni, 18 august, la gala de deschidere a celei de-a 16-a ediții a Zilelor Culturale Maghiare din Cluj-Napoca. Evenimentul va începe la ora 19:00, în sala mare a Operei Maghiare din Cluj, iar șeful statului maghiar va susține și un discurs.
O vizită importantă
Dr. Sulyok Tamás a acceptat invitația de a participa la deschiderea oficială a…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Lovitură pentru proprietarii care închiriază locuințe prin Booking și Airbnb. În zonele turistice, impozitul s-ar putea va dubla

Lovitură pentru proprietarii care închiriază locuințe prin Booking și Airbnb. Regimul fiscal privind veniturile din activități independente obținute ca urmare a prestării de servicii de cazare, precum și din închirierea pe termen scurt a unui număr de 1-7 camere situate în locuințe proprietate personală, va fi modificat, potrivit unui proiect de lege publicat de Ministerul Finanțelor.
Astfel, urmează să fie eliminată posibilitatea utilizării sistemului real sau a celui de…
Citește mai mult pe Alba24.ro